Topikal Melatonin Androgenetik Alopesi Tedavisinde Etkisi

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 234 Görüntülenme
  • 2 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Androgenetik alopesi (AGA) tedavisi için oral finasterid ve topikal minoksidile alternatif ajanların araştırılmasında, güçlü bir antioksidan ve büyüme modülatörü olan melatonin, in vitro ve in vivo çalışmalara dayanarak umut verici bir aday olarak tanımlandı.

Uygulamalar ve yöntemler​

Androgenetik alopesi veya genel saç dökülmesi olan hastalarda melatoninin topikal uygulamasına ilişkin bir farmakodinamik çalışma ve dört klinik öncesi çalışma yapılmış ve standart anketler, TrichoScan, 60 saniyelik saç sayımı testi ve saç çekme testi ile değerlendirilmiştir.

Topikal Melatonin Uygulaması​

Beş klinik çalışma, erkek ve kadınlarda AGA tedavisinde topikal melatonin çözeltisinin olumlu etkilerinin iyi tolere edilebilirlik gösterdiğini göstermiştir. Akşamları günde bir kez topikal uygulama altındaki farmakodinamikler, endojen serum melatonin seviyeleri üzerinde anlamlı bir etki göstermedi. 30 erkek ve kadını kapsayan gözlemsel bir çalışma, araştırmacılar ve hastalar tarafından doldurulan anketlere dayanarak 30 ve 90 gün sonra alopesinin ciddiyet derecesinde önemli bir azalma olduğunu göstermiştir ( P < 0.001). (3) AGA'lı 35 erkekte dijital yazılım destekli epilüminesans tekniği (TrichoScan) kullanılarak, 3 ve 6 ay sonra hastaların %54,8 ila %58,1'inde sırasıyla %29 ve %41'lik önemli bir saç yoğunluğu artışı ölçülmüştür. (M0: 123 / cm 2 ; M3: 159 / cm 2; M6: 173 / cm 2 ) ( p <0,001). (4) Saç dökülmesi olan 60 erkek ve kadında, kadınlarda saç dökülmesinde önemli bir azalma gözlenirken, erkeklerde saç dökülmesi sabit kalmıştır ( P < 0.001). (5) 200 merkezde 1800'den fazla gönüllüyle yapılan 3 aylık büyük, çok merkezli bir çalışmada, saç çekme testi 2 ila 3 kat pozitif olan hastaların yüzdesi %61.6'dan %7.8'e düşerken, saç çekme testi negatif olan hastaların yüzdesi %12.2'den %61.5'e yükseldi ( P < 0.001). Ayrıca kafa derisinin sebore ve seboreik dermatitinde azalma gözlendi.

Uygulama Sonuçları​

Tüm çalışmalarda güvenlik ve tolere edilebilirlik iyi olduğundan, kozmetik melatonin solüsyonunun topikal uygulaması androgenetik alopeside bir tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.

Topikal olarak losyona melatonin katsak etkisi olurmu sizce?
 
Keleşo

Keleşo

Üye
Mesajlar
31
Tepkime puanı
3
melatonin aga nin gelecekteki yıldızı
 
lusyus

lusyus

Üye
Mesajlar
153
Tepkime puanı
4
Durumu
🎧 Müzik dinliyor

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

L
Cevaplar
4
Gösterim
415
Kami
Kami
K
E
Cevaplar
1
Gösterim
169
burakal
burakal
B
A
Cevaplar
0
Gösterim
141
Ayselkoc
Ayselkoc
A
A
Cevaplar
0
Gösterim
176
Aslı
Aslı
A
tarcin
Cevaplar
1
Gösterim
214
Atalay
Atalay
A
C
Cevaplar
1
Gösterim
150
Atalay
Atalay
A

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
60
Çevrim içi ziyaretçiler
34
Toplam ziyaretçi
94
Robots
20

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt