Topikal Finasterid Kullananlar

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi lastmorn
  • 439 Görüntülenme
  • 1 Yorum
L

lastmorn

Üye
Mesajlar
207
Tepkime puanı
24
Arkadaşlar finasterid oral kullanımı ile topikal kullanımını karşılaştıran bir çalışma sonucu topikal kullanımı sistemik dolaşımdaki gibi yan etkileri azalttığı sonucuna varan, topikal finasterid kullanımınıda saç dökülmesini önemli oranda azalttığına ilişkin bir çalışma sonucu.

Erkek androgenetik alopesi için topikal finasterid sprey solüsyonunun etkinliği ve güvenliği: Faz III, rastgele kontrollü klinik çalışma.

Finasterid Oral Kullanımı​

Oral finasterid, androgenetik alopesi (AGA) olan erkekler için köklü bir tedavidir, ancak uzun süreli tedavi hastalar için her zaman kabul edilebilir değildir. Spesifik olarak saç köklerine etki ederek sistemik maruziyeti en aza indirmek için topikal bir finasterid formülasyonu geliştirilmiştir.

Çalışma Amacı​

Plaseboya kıyasla topikal finasteridin etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmek ve oral finasteride kıyasla sistemik maruziyeti ve genel faydayı analiz etmek.

Uygulanan Yöntemler​

Bu rastgele seçilen Alopesi olan hastalarda günde 2 kez, oral ve topikal kullanan kişiler aynı zamanda 24 haftalık kullanım sonucu. Avrupa'da 45 merkezde ayaktan AGA'lı yetişkin erkek hastalarda yürütülmüştür. Etkinlik ve güvenlik değerlendirildi. Finasterid, testosteron ve dihidrotestosteron (DHT) konsantrasyonları ölçüldü.

Oral ve Topiakl Kullanım Sonuçları
Androgenetik Alopesi olan 458 hastanın 323'ü çalışmayı tamamladı ve 446'sı güvenlik açısından değerlendirildi. 24. Haftada (birincil etkinlik son noktası) hedef alan saç sayısında (TAHC) başlangıca göre değişiklik, topikal finasterid ile plaseboya göre anlamlı ölçüde daha fazlaydı (düzeltilmiş ortalama değişiklik 20.2'ye karşı6.7 kıl; p < 0,001) ve topikal ve oral finasterid arasında sayısal olarak benzerdir. 12. Haftada TAHC'de başlangıca göre değişiklik için plaseboya göre topikal finasterid lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlendi ve 24. haftada hastanın saç büyüme/dökülmesinde başlangıca göre değişiklik için araştırmacı tarafından değerlendirildi. Advers olayların insidansı, türü ve tedavinin kesilme nedeni, topikal finasterid ve plasebo arasında anlamlı farklılık gösterir. Tedaviyle ilgili hiçbir ciddi advers olay gözlenmedi. Maksimum plazma finasterid konsantrasyonları >100 kat daha düşük olduğundan ve ortalama serum DHT konsantrasyonunda başlangıca göre azalma daha düşük olduğundan (34.5'e karşı %55.6), topikal finasteride karşı oral finasterid ile, topikal finasterid ile DHT'deki azalmaya bağlı olarak cinsel yapıdaki sistemik advers reaksiyonların olasılığı daha düşüktür.

Çalışma Sonucunun Çözümü​

Topikal finasterid, plaseboya kıyasla saç sayısını önemli ölçüde artırır ve iyi tolere edilir. Etkisi oral finasteride benzer, ancak sistemik maruziyet belirgin şekilde daha düşük ve serum DHT konsantrasyonları üzerinde daha az etkisi var.

 
GÖKDEMİR

GÖKDEMİR

Moderatör
Mesajlar
224
Tepkime puanı
31
Bu yazıyı okumuştum finasteridi topikal olarak sürekli kullanmak gerekli günde 2 kez
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

S
Cevaplar
1
Gösterim
121
Analist
Analist
A
U
Cevaplar
4
Gösterim
322
Kinaght
Kinaght
K
F
Cevaplar
3
Gösterim
262
Oshar
Oshar
O
L
Cevaplar
2
Gösterim
177
coolwind
coolwind
C
L
Cevaplar
3
Gösterim
211
ShaneFalco
ShaneFalco
S

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
37
Çevrim içi ziyaretçiler
26
Toplam ziyaretçi
63
Robots
17

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt