Skinoren Krem Kullananlar İzleri Geçiriyor mu?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Moonlight
  • 2K Görüntülenme
  • 2 Yorum
Moonlight

Moonlight

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
1
Arkadaşlar merhaba aranızda skinoren krem kullananlar var mı? Skinoren kremin etken maddesi azelaik asittir. Azelaik asit, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan doğal olarak oluşan bir asittir.

Akne ve rosacea gibi cilt yüzeyinde oluşan iltihaplı aknelerin, sivilcelerin tedavisinde etkili olmasını sağlayan antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu asit, ileride ciltte ortaya çıkabilecek iltihabi durumları önleyebilir ve akneye neden olan gözeneklerinizdeki bakterileri temizleyebilir.

Azelaik asit cildinize uygulanır ve jel, köpük ve krem formunda bulunur. Azelex ve Finacea, reçeteli topikal preparatlar için iki marka adıdır. Yüzde 15 veya daha fazla azelaik asit içerirler. Bazı cilt bakım ürünlerinde daha küçük miktarlar içerir.

Etki etmesi biraz zaman aldığından, azelaik asit tek başına akne tedavisi için dermatologların ilk tercihi değildir. Asidin ayrıca ciltte yanma, kuruluk ve soyulma gibi bazı yan etkileri vardır. Akne için azelaik asit kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Akne İçin Azelaik Asit Kullanımı​

Azelaik asit şu şekilde çalışır:

Tahrişe veya sivilcelere neden olabilecek bakterilerin gözeneklerini temizlemek
iltihabı azaltmak, böylece sivilcelee daha az ortaya çıkar, daha az kırmızı ve daha az tahriş olur. Cildinizin daha hızlı iyileşmesi ve yara izinin en aza indirilmesi için hücre döngüsünü nazikçe teşvik edin
Azelaik asit jel, köpük veya krem şeklinde kullanılabilir. Tüm formlar aynı temel kullanım talimatlarına sahiptir:

Etkilenen bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın ve kurulayın. İlgili bölgenin temiz olduğundan emin olmak için temizleyici veya yumuşak bir sabun kullanın.
İlaç uygulamadan önce ellerinizi yıkayınız.
Etkilenen bölgeye az miktarda kremi ince bir tabaka olarak uygulayın, ovalayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
İlaç kuruduktan sonra diğer kozmetik ürünlerinizi uygulayabilirsiniz. Cildinizi örtmenize veya bandajlamanıza gerek yoktur.
Azelaik asit kullanırken aynı bölgeye alkol içeren veya "daha derin temizleyici ürünler" temizleyiciler kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Bazı kişilerin ilacı günde iki kez uygulaması gerekecek, ancak bu bir doktorun talimatlarına göre değişecektir.

Sivilce izleri için azelaik asit
Bazı insanlar, aktif tedavilere ek olarak akne izlerini tedavi etmek için azelaik kullanır. Azelaik asit, hücre yenilenmesini teşvik eder, bu da ciddi skar oluşumunu azaltmanın bir yoludur.

Ayrıca, cildinizin, cildinizin tonunu değiştirebilen pigmentler üretme yeteneği olan melanin sentezi olarak bilinen sentezide engeller.

İyileşmesi yavaş olan yara izi veya lekelere yardımcı olması için başka topikal ilaçlar denediyseniz, azelaik asit yardımcı olabilir. Bu tedavinin kimin için en iyi sonucu verdiğini ve ne kadar etkili olabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Azelaik Asitin Diğer Kullanım Alanları​

Azelaik asit ayrıca hiperpigmentasyon, rosacea ve cilt renginin açılması gibi diğer cilt rahatsızlıkları için de kullanılır.

Hiperpigmentasyon Tedavisinde Azelaik asit Kullanımı​

Bazı durumlardan sonra, iltihaplanma cildinizin bazı bölgelerinde hiperpigmentasyona neden olabilir. Azelaik asit, rengi bozulmuş cilt hücrelerinin birikmesini engeller.

2011'de yapılan bir pilot çalışma, akne tarafından tetiklenen hiperpigmentasyonu giderirken azelaik asidin akneyi tedavi edebileceğini gösterdi. Ten rengiyle ilgili daha fazla araştırma, azelaik asidin bu kullanım için güvenli ve faydalı olduğunu da göstermiştir.

Cilt Aydınlatması İçin Azelaik Asit Kullanımı​

Azelaik asidi inflamatuar hiperpigmentasyonun tedavisinde etkili yapan aynı özellik, aynı zamanda melanin tarafından rengi bozulmuş cildin rengini açmasını da sağlar.

Daha eski bir araştırmaya göre, cildinizin melanin nedeniyle yamalı veya lekeli bölgelerinde cilt aydınlatması için azelaik asit kullanmanın etkili olduğu bulunmuştur.

Rosacea İçin Azelaik Asit​

Azelaik asit iltihabı azaltabilir, bu da onu rosacea semptomları için etkili bir tedavi haline getirir. Klinik çalışmalar, azelaik asit jelinin rosaceanın neden olduğu şişlik ve görünür kan damarlarının görünümünü sürekli olarak iyileştirebileceğini göstermektedir.

Arkadaşlar cildinde sivilce sorunlarından dolayı leke, izler ve renk tonu değişmesi için Skinoren krem kullananlar var mı?
 
A

Atalay

Üye
Mesajlar
23
Tepkime puanı
1
Azelderm krem ile aynı sivilceler için kullanmıştım çok memnun kaldım sivilce çıkacağını anladığımız an hemen üzerine ince bir tabaka halinde sürün hafif bastırarak ovalayın 2 günde kurutuyor iz kalmıyor
 
R

Rulez

Üye
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Ben saç dökülmesi için kullanmıştım azelaik asit var şakakşara sürüyordum etkisi olan bir krem yaplanmayı önlüyor
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

V
Cevaplar
0
Gösterim
128
Victus
Victus
V
V
Cevaplar
0
Gösterim
73
Victus
Victus
V
E
Cevaplar
1
Gösterim
124
Witch
Witch
W
R
Cevaplar
1
Gösterim
178
Realty
Realty
R
Esrose
Cevaplar
0
Gösterim
320
Esrose
Esrose
Esrose
U
Cevaplar
1
Gösterim
459
Shady
Shady
Shady

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
38
Çevrim içi ziyaretçiler
23
Toplam ziyaretçi
61
Robots
21

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt