Saw palmetto saç çıkarır mı?

  • Konu Sahibi Chemist
  • 199 Görüntülenme
  • 4 Yorum
C

Chemist

Üye
Mesajlar
66
Tepkime puanı
1
Saw palmetto saç dökülmesi önler mi, dökülmüş saçları çıkarır mı, saç dökülmesi genetik kaynaklı, belirli tıbbi durumlar, vitamin eksikliği, hormon değişiklikleri ve uyarıcı ve kan inceltici gibi ilaçların kullanımı dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin neden olabileceği yaygın bir durumdur.

Saw palmetto saç çıkarır mı?


Saw palmetto genellikle hormon seviyelerini dengelemek ve saç dökülmesiyle mücadele etmek için kullanılır.

Bir araştırmaya göre, testere palmetto, testosteronu dihidrotestosteron (DHT) adı verilen ve saç dökülmesiyle bağlantılı başka bir seks hormonuna dönüştüren bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini bloke etmeye yardımcı olabilir.

Saw palmetto , saç köklerinizdeki DHT alımını azaltarak saç dökülmesini de önleyebilir , bu da DHT'nin belirli hormon reseptörlerine bağlanma yeteneğini azaltır.

7 çalışmanın bir incelemesi, testere palmetto içeren oral ve topikal takviyelerin saç kalitesini %60 artırdığını, toplam saç sayısını %27 artırdığını ve saç dökülmesi olan kişilerin %83'ünde saç yoğunluğunu artırdığını buldu.

Bazı çalışma sonuçları, palmetto'nun saç büyümesi üzerinde faydalı etkileri olabileceğini öne sürse de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saw palmetto, saç dökülmesiyle ilgili spesifik bir enzimin seviyelerini azaltarak saç dökülmesini önleyebilir ve saç yoğunluğunu artırabilir.

Saw palmetto'daki aktif bileşiklerin, testosteronu DHT'ye dönüştürmekten sorumlu bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini bloke etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Formlar ve dozaj önerileri​

Saw palmetto ek formda yaygın olarak bulunur ve bu nedenle günlük rutininize eklemek inanılmaz derecede kolaydır.

Kapsül, yumuşak jel ve tablet formlarında gelir ve genellikle kabak çekirdeği ekstresi gibi prostat sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan diğer bileşenlerle birleştirilir.

Daha az yaygın olarak, öğütülmüş, kurutulmuş, sıvı ekstrakt veya toz çay formunda da bulunabilir.

Çoğu araştırma, günde 320 mg'lık dozlarda, genellikle 2 doza bölünmüş testere palmetto kullanılarak gerçekleştirilir.

Bazı uzmanlar, sindirim sorunlarını en aza indirebilecek ve olumsuz etkileri önleyebilecek takviyeyi gıda ile birlikte almanızı önerir.

Saw palmetto, günde 320 mg dozlarda alınabilen kapsül, yumuşak jel ve tablet formunda mevcuttur. Ayrıca öğütülmüş, kurutulmuş, sıvı özüt veya çay formunda bulunur.

Saw palmetto hakkında yapılan araştırmalar, testere palmetto'nun testosteron seviyelerini artırmaya, prostat sağlığını iyileştirmeye, iltihabı azaltmaya, saç dökülmesini önlemeye ve idrar yolu işlevini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 
N

Nelly

Üye
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Tam 1 yıl 320 mg saw palmetto kullandım genetik dökülmeye hiç faydası yok almayın
 
H

Hakan23

Üye
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Orta derecedeki saç dökülmelerinde saw palmettonun etkisi olduğuna dair bazı araştırmalar var eğer çok şiddetli dökülmeniz yoksa kullanmanız faydalı olur
 
rooney43

rooney43

Üye
Mesajlar
197
Tepkime puanı
7
saç ekimi sonrası saçların daha iyi çıkması için kullanılır mı?
 
A

Analist

Üye
Mesajlar
29
Tepkime puanı
0
saç ekimi sonrası saçların daha iyi çıkması için kullanılır mı?
Saç ekimi sonrası kullanılması olumlu etki yapabilir dht ne kadar az olursa ekilen saçların kökleri daha çok güçlü olabilir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

U
Cevaplar
1
Gösterim
84
E
B
Cevaplar
2
Gösterim
74
Y
P
Cevaplar
0
Gösterim
126
P
I
Cevaplar
5
Gösterim
172
E
S
Cevaplar
0
Gösterim
182
Shield
S

Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
24
Toplam ziyaretçi
64
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt