Saw palmetto saç çıkarır mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 503 Görüntülenme
  • 4 Yorum
C

Chemist

Üye
Mesajlar
80
Tepkime puanı
1
Saw palmetto saç dökülmesi önler mi, dökülmüş saçları çıkarır mı, saç dökülmesi genetik kaynaklı, belirli tıbbi durumlar, vitamin eksikliği, hormon değişiklikleri ve uyarıcı ve kan inceltici gibi ilaçların kullanımı dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin neden olabileceği yaygın bir durumdur.

Saw palmetto saç çıkarır mı?


Saw palmetto genellikle hormon seviyelerini dengelemek ve saç dökülmesiyle mücadele etmek için kullanılır.

Bir araştırmaya göre, testere palmetto, testosteronu dihidrotestosteron (DHT) adı verilen ve saç dökülmesiyle bağlantılı başka bir seks hormonuna dönüştüren bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini bloke etmeye yardımcı olabilir.

Saw palmetto , saç köklerinizdeki DHT alımını azaltarak saç dökülmesini de önleyebilir , bu da DHT'nin belirli hormon reseptörlerine bağlanma yeteneğini azaltır.

7 çalışmanın bir incelemesi, testere palmetto içeren oral ve topikal takviyelerin saç kalitesini %60 artırdığını, toplam saç sayısını %27 artırdığını ve saç dökülmesi olan kişilerin %83'ünde saç yoğunluğunu artırdığını buldu.

Bazı çalışma sonuçları, palmetto'nun saç büyümesi üzerinde faydalı etkileri olabileceğini öne sürse de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saw palmetto, saç dökülmesiyle ilgili spesifik bir enzimin seviyelerini azaltarak saç dökülmesini önleyebilir ve saç yoğunluğunu artırabilir.

Saw palmetto'daki aktif bileşiklerin, testosteronu DHT'ye dönüştürmekten sorumlu bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini bloke etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Formlar ve dozaj önerileri​

Saw palmetto ek formda yaygın olarak bulunur ve bu nedenle günlük rutininize eklemek inanılmaz derecede kolaydır.

Kapsül, yumuşak jel ve tablet formlarında gelir ve genellikle kabak çekirdeği ekstresi gibi prostat sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan diğer bileşenlerle birleştirilir.

Daha az yaygın olarak, öğütülmüş, kurutulmuş, sıvı ekstrakt veya toz çay formunda da bulunabilir.

Çoğu araştırma, günde 320 mg'lık dozlarda, genellikle 2 doza bölünmüş testere palmetto kullanılarak gerçekleştirilir.

Bazı uzmanlar, sindirim sorunlarını en aza indirebilecek ve olumsuz etkileri önleyebilecek takviyeyi gıda ile birlikte almanızı önerir.

Saw palmetto, günde 320 mg dozlarda alınabilen kapsül, yumuşak jel ve tablet formunda mevcuttur. Ayrıca öğütülmüş, kurutulmuş, sıvı özüt veya çay formunda bulunur.

Saw palmetto hakkında yapılan araştırmalar, testere palmetto'nun testosteron seviyelerini artırmaya, prostat sağlığını iyileştirmeye, iltihabı azaltmaya, saç dökülmesini önlemeye ve idrar yolu işlevini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 
N

Noblee

Üye
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Tam 1 yıl 320 mg saw palmetto kullandım genetik dökülmeye hiç faydası yok almayın
 
H

Hakan23

Üye
Mesajlar
23
Tepkime puanı
0
Orta derecedeki saç dökülmelerinde saw palmettonun etkisi olduğuna dair bazı araştırmalar var eğer çok şiddetli dökülmeniz yoksa kullanmanız faydalı olur
 
rooney43

rooney43

Üye
Mesajlar
195
Tepkime puanı
6
saç ekimi sonrası saçların daha iyi çıkması için kullanılır mı?
 
A

Analist

Üye
Mesajlar
31
Tepkime puanı
0
saç ekimi sonrası saçların daha iyi çıkması için kullanılır mı?
Saç ekimi sonrası kullanılması olumlu etki yapabilir dht ne kadar az olursa ekilen saçların kökleri daha çok güçlü olabilir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
39
Aydem
Aydem
A
B
Cevaplar
1
Gösterim
158
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
306
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
4
Gösterim
340
bilgilikel
bilgilikel
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
262
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
520
berke_gungorr
berke_gungorr
B

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
14

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt