Sarımsak Saç Çıkarır Mı Kullananların Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Semih
  • 512 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Sarımsak saç çıkarır mı? Kullananların yorumları, sarımsak saç dökülmesine yardımcı olur mu? 3 Aylık deney sonucunda aşağıdaki yazıdaki sonuçlar anlatılmıştır. Saç dökülmesi esasen doğal değildir; vücuttaki bir eksiklik veya dengesizliğin bir işaretidir. Bu nedenle, bazı doğal gıdaların optimum saç sağlığını geri kazanmaya yardımcı olabileceği mantıklıdır. 2007'de yapılan bir çalışmada, bilim adamları sarımsağın saç dökülmesi üzerindeki etkilerini araştırdı. Saç derisine topikal olarak uygulanan sarımsağın kontrol grubunu yendiğini ve saç üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu kanıtladılar .
Bu makale sarımsağın genel sağlık yararlarını gözden geçirecektir. Çalışma ve saçla ilgili sarımsakla ilgili diğer tüm araştırmalar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ayrıca sarımsağı saç bakım kürlerinize dahil etmenin en iyi yolunu da öğreneceksiniz.

Sarımsak Nedir?​

Soğanla yakından ilgili olan bu soğanlı bitki, güçlü, keskin bir kokuya ve tüm dünyada kullanılan baharatlı, sıcak bir tada sahiptir. Orta Asya'ya özgü bitki, yüzyıllardır insanlık tarihinin bir parçası olmuştur. Akdeniz'de yaygın olarak kullanılır ve dünya genelinde temel bir baharattır. İnanılmaz baharat yeteneklerinin (bütün karanfil, pul, toz ve yağ şeklinde) yanı sıra, sarımsak tıbbi kullanımları için de uzun zamandır takdir edilmektedir. Anti-inflamatuar etkilerinden bağışıklığı güçlendirme yeteneklerine kadar, sarımsağın diğer yaygın ev takviyelerinden daha fazla kullanılması şaşırtıcı değildir.

Sarımsağın Sağlığa Faydaları​

Antik Mısır'dan günümüze sarımsak, faydalı bir takviye olarak övülmüştür ve yüzyıllardır dünya çapında kullanılmaktadır. İşte sarımsağın günlük sağlığa faydalarından sadece birkaçı.

Antienflamatuvar Etkisi​

Journal of Medicinal Food'da ( 1 ) yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmaya göre, bir dizi inflamatuar hastalık, sarımsağın anti-inflamatuar olarak kullanılmasından yararlanabilir.

Anti-mikrobiyal Etkiler​

Sarımsakta bulunan bir bileşik olan allisin'in antibakteriyel, mantar önleyici, virüs önleyici ve hatta parazit önleyici olduğu gösterilmiştir.

İyi huylu prostat hiperplazisi​

Sarımsağın anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, erkek tipi kellik ile bağlantılı bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisinin (BPH) etkili tedavisine katkıda bulunur.

Kardiyovasküler Hastalık Önleme​

2017 tarihli bir bilimsel inceleme, sarımsağın kolesterolü düşürme, kan basıncını düşürme ve hatta kan trombositlerinin kümelenmesini engelleme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde bir dizi rol oynadığını belirtmektedir.

Vücut Bağışıklık Güçlendirici​

Bir dizi araştırma çalışması, sarımsak takviyesinin bağışıklık hücrelerini uyardığını, bu nedenle bağışıklık sisteminin vücutta bulunan çeşitli zararlı yabancı cisimlere (bakteri veya parazitler gibi) tepkisini artırdığını bulmuştur.

Sarımsak Saç Dökülmesini Tedavi Etmek İçin Nasıl Kullanılabilir?​

Sarımsak kullanımı, sağlık ve zindelik için mükemmel bir fikirdir. Ancak, saç dökülmesi için etkili bir tedavi olarak da kullanılabilir. Sarımsak ve saç büyümesinin ardındaki mekanizmayı çevreleyen birçok soru olsa da, saç dökülmesiyle mücadele edenlere iyi bilinen bir dizi sarımsak sağlık faydası da fayda sağlayabilir.

Sarımsak Antimikrobiyaldir​

Örneğin sarımsak, anti-mikrobiyal özellikler içerir, bu da bakteri, virüs, mantar ve parazitlerle savaşmada etkili olduğu anlamına gelir. Sarımsak kullanımı, kafa derisinde mikrop, bakteri ve mantar gibi hastalıkları önlemek için kullanılabilecek doğal bir besindir ayrıca sağlıklı saç folikülleri oluşmasını destekler.

Sarımsağın Antiinflamatuar Etkileri Vardır​

Saç dökülmesi ile mücadele edenler için bir başka sağlık yararı da sarımsağın iltihap önleyici etkileridir. Sarımsak uygulaması, bazen saç dökülmesi ile ortaya çıkan iltihaplanma ve tahrişi azaltmaya ve folikülleri beslemeye yardımcı olabilir.

Yaşlanmaya Karşı Korur​

Saç dökülmesinden bahsederken yaşlanmaya değinmek önemlidir. Sonuçta, cilt ve saç, yaşlanmanın ilk görünür belirtilerinden ikisidir. Yaşlanmayı durduramayız, bu yüzden yapabileceğimiz bir sonraki en iyi şey saçlarımızı ve cildimizi erken yaşlanmaya neden olan dış hasarlardan korumaktır. Ana suçlulardan biri güneş veya UV ışığıdır. Nutrients'te yayınlanan 2016 tarihli bir araştırmaya göre, sarımsak keratinositleri UVB hasarına karşı korumuştur. Keratinositler, keratin üreten hücrelerdir. Keratin, saç ve tırnakların temel yapısal bileşeni olan lifli bir proteindir. Keratinositleri hasardan koruyarak bu hücrelerin keratin üretebilmesini ve sonuç olarak saç büyümesine katkıda bulunmasını sağlarsınız.

Saç Dökülmesi İçin Sarımsak: Arkasındaki Bilim​

2007'de bilim adamları, alopesi areatadan muzdarip bireyler üzerinde çift kör bir çalışma yaptılar. Kırk hasta 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da günde iki kez bir dizi cilt rahatsızlığıyla ilişkili şişlik, kaşıntı ve genel tahriş için yaygın olarak kullanılan bir kortikosteroid olan %0.1 betametazon kremi uygulandı. Bununla birlikte, bir grup, betametazon kremleriyle birleştirilen kokusuz %5 sarımsak jeli ile de tedavi edildi. Yukarıdaki tabloda gösterildiği gibi, ortalama olarak, betametazon krem ve sarımsak jel testere bir arada alınan bireyler, bir 1.5 cm 2 yama boyutunda azalma oldu. Plasebo grubu ise sadece 0.4cm gördü 2 çalışma boyunca yama boyutunda azalma. Bu özel çalışma alopesi areatalı bireylere odaklandı, ancak genel olarak sarımsağın saç büyümesi üzerindeki etkilerini anlamak için kullanılabilir. Basitçe söylemek gerekirse, alopesi areata ve androgenetik alopesi (erkek tipi kellik) farklı faktörlerden kaynaklanırken, sarımsağın antimikrobiyal ve antioksidan etkileri erkek tipi kellikten muzdarip olanlar için hala faydalı olabilir. Gerçek şu ki, sarımsağın saç uzatma güçlerinin arkasındaki mekanizma hala bilinmiyor. Sarımsağın dolaşım sistemi üzerinde faydalı etkileri olduğunu biliyoruz ve bu, kafa derisine kan akışını iyileştirmek için iyi olabilir. Ayrıca sarımsağın mikrobiyal etkisinin mantarı öldürmeye yardımcı olduğunu da biliyoruz ve bu kronik inflamasyonla mücadele edebilir. Bu nedenle, kesin mekanizmalar bilinmemekle birlikte, kullanımının faydalı olabileceğini düşündürecek çok şey var.

Sarımsak Takviyesi ile İlişkili Yan Etkiler Var mı?​

Sarımsak dünya çapında düzenli olarak tüketilen bir gıda olmasına rağmen, sarımsak tüketiminin ve takviyesinin istenmeyen yan etkilere yol açabileceği birkaç durum vardır. Örneğin, sindirim sorunları, kanama bozuklukları veya düşük kan şekeri olan kişilerin, sarımsak daha fazla sindirim rahatsızlığına neden olabileceği, kanama riskini artırabileceği ve tehlikeli derecede düşük kan şekerine neden olabileceği için takviye yaparken dikkatli olmaları önerilir. Hamile veya emziren kadınlar için düzenli tüketim güvenli olmalıdır, ancak cilde uygulama ve ek tüketim güvenli olmayabilir ve bu nedenle kaçınılması en iyisidir. Uzun süreli veya aşırı kanama riskinden kaçınmak için, bilinen kan hastalığı olmayan kişilerde bile, ameliyattan en az iki hafta önce sarımsak takviyeleri kesilmelidir. Cilde uygulandığında çiğ sarımsağın yanık benzeri tahrişe neden olduğu bilinmektedir. Son olarak, nadir olmakla birlikte, alerjik bir reaksiyon mümkündür. Sarımsak intoleransından veya alerjisinden şüpheleniyorsanız, tüketmekten ve uygulamaktan kaçının. Kurdeşen, mide bulantısı veya yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme gibi alerjik reaksiyon belirtileri yaşıyorsanız derhal tıbbi yardım isteyin.

Saç Büyümesi İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?​

Aşağıdaki fikirler, sarımsakları normal rutininize dahil etmenize yardımcı olacaktır. Doğrudan Saç Derisine Uygulayın İşlem basittir: bir diş sarımsağı ikiye bölün ve doğrudan kafa derisine sürün. Bu zahmetsiz yöntem, piyasadaki en kolay yöntemdir ve yalnızca birkaç dakika sürer. Çiğ sarımsağın yakıcı bir etkisi olabileceğini ve aşırı kullanımın ciltte hassasiyet ve tahrişe yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

Yapıştır Olarak Uygula​

Erkek tipi kellikten muzdarip insanlar için bu, saç dökülmesi olan bölgeleri hedeflemenin kolay bir yoludur. Genel bir önlem olarak, bu kürü saç derinize uygulamadan önce küçük bir cilt alanında test etmek iyi bir fikirdir. Sarımsak ezmesi evde basit ve ucuza yapılabilir ve tek gereken iki malzemedir: taze sarımsak ve zeytinyağı .

3 Adımlı Sarımsak/Zencefil Ezmesi
  • Sarımsakları soyun ve ezin.
  • Ezilmiş sarımsağı zeytinyağı ile birlikte mutfak robotuna alın.
  • Karışımı tamamen karışana ve hiçbir parça veya topak kalmayana kadar karıştırın.
Zencefil-sarımsak ezmesi işte bu, gerçekten bu kadar kolay!

Ölçümler açısından, 1 yemek kaşığı zeytinyağına 1 diş sarımsak yeterli olacaktır, ancak karanfil boyutları değiştiğinden, macun beğeninize gelene kadar az ya da çok zeytinyağı kullanmaktan çekinmeyin. Macunu uygulayın ve gece boyunca bırakın, ardından durulayın ve sabah en sevdiğiniz şampuanla yıkayın.

Sarımsağı Diyetinize Ekleyin​

Muhtemelen zaten düzenli olarak sarımsak tüketiyorsunuzdur, ancak alımınızı artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç basit ayar vardır. İlk olarak, sarımsak tadı favoriniz değilse, sarımsak tableti ile takviye etmeyi düşünün. Bu aynı zamanda düzenli olarak mide ekşimesi veya genel sindirim rahatsızlığı çeken kişiler için de harika bir seçenektir. Tabii ki, sarımsak da favori tariflerinize kolayca eklenebilir. Sarımsakları kıyın ve salataya, çorbaya, tavuk yemeklerine ve pilava ekleyin. Ya da bir soğan soğanı kavurun ve tatlı, baharatlı karanfilleri atıştırmalık veya ana yemeğinizin tamamlayıcısı olarak tadını çıkarın.

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?​

Sarımsak veya başka herhangi bir evde tedavi seçeneği saç dökülmesini önlemeye yardımcı oluyorsa düzenli kullanın! Ancak birçok saç dökülmesi hastası için durum böyle değil. Saç dökülmesi karmaşık bir sorundur ve genellikle çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Saç dökülmenize bir son vermek ve etkilerini tersine çevirmek istiyorsanız tüm durakları kaldırmanız gerekebilir. Herhangi bir saç dökülmesi tedavi planının en önemli kısmı saç dökülmesinin nedenini belirlemektir. Genetik yatkınlıktan besin eksikliğine, strese ve otoimmün koşullara kadar bir dizi potansiyel neden vardır. Doktorunuz, bilinçli bir tedavi planı oluşturabilmeniz için saç dökülmenizin kesin nedenini belirlemenize yardımcı olabilir. Tedavi için daha agresif bir yaklaşıma ihtiyacınız varsa, doktorunuz finasterid (Propecia) reçete edebilir veya saç ekimi dahil diğer uygun seçenekler önerebilir. Doktorunuz saç dökülmesi tedavisi yolculuğunuzda vazgeçilmez bir ortak olabilir.

Çözüm​

Sarımsak ve saç dökülmesi tedavisini çevreleyen araştırmaların gövdesi büyümeye devam ettikçe, sarımsağın saç büyümesinde rol oynayabileceği giderek daha açık hale geliyor. Özellikle insan denekler üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmekle birlikte, yukarıda bahsedildiği gibi sarımsakla ilgili sağlık yararlarının bolluğundan yine de yararlanabilirsiniz.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
59
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
167
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
91
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
170
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
392
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
531
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
1
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
2
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt