Sampuana karbonat koymak ne ise yarar

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Flower
  • 777 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Flower

Flower

Üye
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Karbonat genelde hamur işlerinde kullanılan hamurun daha fazla kabarmasını sağlayan doğal bir mineraldir. Karbonatın bilinenin aksine bir çok kullanım alanları daha vardır. Saç bakımında karbonat kullanmayı çok az duymuşunuzdur, Bugünkü yazımızda sizlere karbonatın saçlara nasıl bir fayda verdiğini, saç derisini temizlemek için, kepeği önlemek, yağlanmayı engellemek ve saçı doğal yollardan nasıl açtığını anlatacağım. Günümüzde şampuan içine çok çeşitli yağlar katılmaktadır. Bu yağlar ve vitaminler saç bakımında oldukça faydası vardır saç derisinde emilirler ve doğrudan saç köküne fayda sağlarlar. Şampuan içine katılan diğer bir yöntem ise karbonat kullanmaktır. Karbonat doğal bir şekilde saç derisinde biriken yağı, kiri, kepeği parçalayarak temizleme yapar. Üstelik bu faydaları sağlarken saçlarınıza ve saç derisine zarar vermez. Şampuan içine katacağınız bir çay kaşığı karbonat ile saçlarınıza masaj yaparak yıkama yapın. Şampuanı il yıkamada 3 dakika bekletin bu işlemde çok fazla köpürme olmaz, ikinci yıkamada saçlarınızda 5 dakika süre ile ılık suyla yıkama yapın. Karbonat saç derisini yağdan kirden arındırır saçlara parlaklık katar saç köklerinin nefes almasını ve kötü kokuyu giderilmesini sağlar. Saçların bir gün içinde yağlanması pek çok kişinin muzdarip olduğu sorunlardan biridir. Hızlı saç yağlanmasının pek çok nedeni vardır bunlar; genelde hormonal etkenler, genetik yatkınlık, yaşam yada çalışma koşulları, sıcak ve tozlu ortamlarda çalışmak, fazla kilo problemi , aşırı sıcak su ile saç yıkamak gibi sebeplerden yağlanmalar hızlanabilir. Bu gibi sorunları tam olarak ortadan kaldırmasa da karbonat içindeki alkali maddesi sayesinde kafa derisinin pH derecesini dengeler. Karbonat ile saç temizleme işlemi yapmak için 1 tatlı kaşığı karbonatı 3 tatlı kaşığı su ile karıştırın ve hamur haline getirin. Saçlarınıza su spreyi sıkarak hafifçe ıslatın ve karışımı saç diplerinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Bu yöntemi haftada 1 defa uygulayabilirdiniz. Diğer yöntem ise kuru şampuan formülüdür. Aynı miktarada mısır nişastası ile karbonatı karıştırın kıvam haline gelince saç diplerinize sürüp bekletin. Ardından saçlarınızı yumak bir fırça ile temizleyin yada yıkayabilirsiniz.

Karbonat saçlarda sıklıkla oluşan kepek problemine karşıda etkili bir önleyicidir. Karbonat saç derisini temizlerken saçta kepek oluşturan mantar yada bakteri gibi canlıları yok eder. Saçlarımızda gözle görmediğimiz bir çok bakteri ve canlı vardır. Karbonat ile kepeği yok etmek için saçlarınızı hafifçe ıslatın ve 1 yemek kaşığı karbonatı saç diplerinize ve saçlarınıza sürün 2-3 dakika bekletip yıkayın. Bu işlemi haftada 1 kez yapın. Başka bir yöntem ise 1 adet limonun suyunu sıkın 1 tatlı kaşığı karbonat ile karıştırarak saç diplerine sürün 2-3 dakika bekleterek suyla yıkayın. Bu yöntemi de haftada bir defa yapmanız yeterlidir.

Saç Rengini Açan Doğal Karbonat Tarifi​

Saç rengini doğal yollardan açma limon ile papatya kadar karbonat etkili sonuç vermektedir. Saç renginizi bir tık daha açmak için 1 yemek kaşığı karbonata az miktarda su ekleyin karıştırın. Bu karışımı saçarınıza uygulayın 20 dakika bekletin, ardından suyla durulama yapın. Bu yöntemi haftada bir kez tekrarlayın. Diğer bir renç açıcı yöntem karbonat ile hidrojen peroksit karıştırmaktır. Bir yada iki yemek kaşığı karboata eczaneden temin ettiğiniz Hidrojen peroksitten biraz ilave edip karıştırın. Saçlarınıza bu karışımı sürün ve yarım saat güneşli bir yerde bekleyin, daha sonra suyla durulayın. Bu hüdrojen peroksit karışımını saç derisine sürmemeye dikkat edin.

Saçları Parlatan Yöntem Karbonat Çay Kaşığı​

1 çay kaşığı karbn-onat ile 1 bardak suyu karıştırın. Oluşan karışımı saç diplerinize sürün beş dakika sonra yıkayın. Yıkadıktan sonra 1 yemek kaşığı sirek ile bir bardak suyu karıştırın bu karışımıda saçlarınızı surulayın. Bu kür ile saçlarınız her zamankinden daha canlı ve sağlıklı ışıl ışıl görünmesine katkı sağlar, hemde her gün saç yıkmanıza gerek kalmaz.

Karbonat ile Yapılan Kuru Şampuan Yapımı Güzellik Uzmanı Şems Aslan Tarifi​

1 tatlı kaşığı pirinç yada buğday nişastası, bir çay kaşığı karbonat, bu malzemeleri güzelce karıştırın saçı ıslatmadan saç diplerine uygulayın 3 saat bu şekilde bekletin. Süre sonunda saçınızı ister yıkayın isterseniz saçlarınızı başınızı öne eğerek çırpıp temizleyin. Ardından fön yaptırabililirsiniz.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
261
Shady
Shady
Shady
P
Cevaplar
1
Gösterim
225
Sivalanta
Sivalanta
S
H
Cevaplar
0
Gösterim
149
Hakonek
Hakonek
H
L
Cevaplar
2
Gösterim
156
layerbox23
layerbox23
L
L
Cevaplar
1
Gösterim
225
Maximus
Maximus
M
P
Cevaplar
2
Gösterim
268
Erdem
Erdem
E

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt