Şampuan İçine E Vitamini Katmak faydası nedir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Moonlight
  • 1K Görüntülenme
  • 1 Yorum
Moonlight

Moonlight

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
1
Saçlarımızı korumak için bazı bitkisel yöntemler uygulayarak saçların daha sağlıklı ve kalın telli olmasını sağlayabiliriz. Günümüzde saç dökülmesi öncelikle erkekler başta olmak üzere kadınlarda da görülme sıklığı artmıştır. En sık görülen saç dökülmesi tipi AGA yani erkek tipi saç dökülmesidir. Genelde hormonlara karşı duyarlı olan saç köklerinde küçülme tetiklemesi yaparak saçları inceltip döker. AGA'nın neden olduğu ve nasıl geliştiği son yıllarda bazı çalışmalarda aydınlatılsa da kesin bir çözümü halen bulunamamıştır. Hastalıklarda olduğu gibi hormon dengesizliğinden kaynaklı genetik yatkınlıklar bu hastalığa sebep olmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesinin günümüzde bilinen tek tedavisi DHT hormonu azaltmak ve saç köküne hücre reseptörlerine östrojen yada progesteron alımı sağlamaktır. Vitaminlerin bu tip dökülmeye herhangi bir katkısı yoktur tamamen biyolojik mekanizmalardan kaynaklanır. Hangi vitamini veya ürünü kullansanız dahi bu dökülmeyi önleyemezsiniz. Eğer saçlarınızda AGA yoksa normal dökülmeler örneğin, mevsimsel geçişler, yetersiz beslenmeden kaynaklı, yaşam koşulları, aşırı stres, ilaç kullanımları vs. gibi durumlarda saçlarınıza vitaminlerin katkısı fazla olacaktır. Saçlarımız dışarıdan yani topikal olarak çok az besin alır en çok oral yolla alınan besinler yada tabletler ile beslenir. Özellikle kadınlar erkeklere göre daha çok kuaföre gittiği için boyama, fön, perma vs. gibi saç tellerinin daha sağlam olması gerekir. Saçların yapılan işleme daha dayanıklı olaması için günlük 5 mg biotin 6 ay boyunca kullanmanız faydalı olacaktır. Diğer yöntemlerden birisi olan şampuanların içine vitaminler yada ampül formda besleyici bileşenler katmak son zamanlarda oldukça popüler haline geldi Özellikle sosyal medyada ve forumlarda insanların birbirine bu yöntemleri önermesiyle birlikte bu uygulamalar insanlar arasında yaygınlaştı. Şimdi sizlere şampuan içine katılan bir yöntem E vitamini nasıl katılır ve saçlar nasıl yıkanır açıklayalım.

E vitamini vücut açısından son derce önem taşıyan bağışıklık sistemini güçlendiren ve yüksek düzeyde antioksidan etkiler gösteren bir vitamin çeşididir. Güçlü antioksidan özelliği ile kan hücrelerine etki ederek serbest radikal dediğimiz tüm dokulara zarar veren maddeleri azaltmada görev alırlar. Sürekli ayakta çalışan, çok yorulan, vücudun belli bölgelerinde kramp oluşması, yarar iyileşmesi gibi sorunlarda oldukça hızlı iyileştirici etkisi vardır. Başlıca sağlımıza olan etkilerini sayarsak, cilt hücrelerini yenilenmelerini sağlayarak parlak, doğal, gergin görünen bir cilde sahip olamayı sağlar. Saç köklerine zarar veren oksidatif stres gibi negatif etkileri azaltır. Kan dolaşımına etki ederek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kaza sonucu oluşan cilt yaralarının çabuk iyileşmesini sağlar. Bacaklarda ara ara oluşan krampları azaltır. Saçlı deride kepek, mantar gibi saçlı deri rahatsızlıklarına iyi gelir. Saçlara topikal olarak uygulandığında emilir olur ve saçın sağlıklı uzamasına katkıda bulunur. E vitamini pek çok kozmetik cilt ve saç bakımı ürünlerini içine katılır. Fakat biz sizlere hazır ürünler değilde kendinizi hazırlayacağınız bitkisel cilt bakım kremleri yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu kremlerin içine katılan vitamin yada mineral gibi bileşenler çok düşük seviyededir.

Şampuana E Vitamini Katmak Faydalı mı?​

Genelde insanlar daha pratik ve kolay olması bakımında bu tür yöntemleri seçerler. Şampuanların içine argan yağı, badem, çam terebentin, susam yağı gibi bitkiselleri katarak kullanmak çok etkili olmasa da yineden saçlı deriden emilim olur en büyük artısı saç tellerine bakım ve parlak olmalarını sağlar. Şampuan içine E vitamini katmak oldukça basittir, eczaneden alacağınız 2 adet E vitamini ampulünü bir bez ile tutup kırarak şampuanınızın içerisine dökün. Hatta bemiks, bepanthen veya diğer vitamin içeren ampullerden de 1-2 tane katabilirsiniz. Şampuan tercihinizi bitkisel olanlarda tercih etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Günlük saç yıkamayı ve aşırı sıcak su ile saç yıkanmasını pek önermem nedeni ise saç kökleri ıslanınca daha çabuk dökülür ve saç derisinde yağlanma oluşmasını hızlandırabilir. En makul yıkama şekli 2 günde 1 kez yıkamanızdır. Şampuan içine kattığını vitaminli şampuan ile saçlarınızı 5 dakika süre ile yıkayın. İlk yıkamada 2 dakika yıkayın saçlar çok fazla köpürmez sebebi ise saçlardaki yağ, kir ve kullanılan kozmetik ürünlerden dolayı şampuan köpürmez. Düzenli kullanımlarda saçlarınızdaki etkisini görebilirsiniz. Saçlarınızı parlatır, hızlı uzamaları teşvik edebilir saçtaki kepeği ve yağlanmayı almada yardımcı olur, saç derisinde oluşan bakteri yada mantar gibi hastalıklara karşı cildin savunma mekanizmasına güç katar. Soru ve görüşleriniz için konu altından sorabilir bilgi alabilirsiniz.

Şampuan İçine E Vitamini Katmak.png
 
A

Alperen

Üye
Mesajlar
246
Tepkime puanı
3
Eczanede çalışan arkadaşım reklam olmasın diyeceğim ama prozinc şampuan için yağlar ve bu e vitamini gibi ampul kırarak şampuan hazırlıyor. Evet şampuanı daha da etkili doğal hale getirebilirsiniz, faydası net diyemem ama psikolojik etkisi bile harika olur
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
261
Shady
Shady
Shady
P
Cevaplar
1
Gösterim
231
Sivalanta
Sivalanta
S
H
Cevaplar
0
Gösterim
150
Hakonek
Hakonek
H
L
Cevaplar
2
Gösterim
156
layerbox23
layerbox23
L
L
Cevaplar
1
Gösterim
225
Maximus
Maximus
M
P
Cevaplar
2
Gösterim
270
Erdem
Erdem
E

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
23
Çevrim içi ziyaretçiler
18
Toplam ziyaretçi
41
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt