Saf Minoxidil %5 Losyon Hazırlama

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi tarcin
  • 1K Görüntülenme
  • 2 Yorum
tarcin

tarcin

Üye
Mesajlar
62
Tepkime puanı
0
Minoxidil kullanımı günümüzde saç tedavisinde oldukça çok yaygınlaşmıştır. Özellikle erkek tipi saç dökülmesi olmak üzere bir çok farklı saç dökülmerini önlediği ve dökülen saçları tekrar çıkarttığı için etkinliği kanıtlanmış bir etken maddedir. Saç dökülmesinin uzun süreli tedavisinde saç dökülmesini önlenmesi ve saç büyüme uyarıcı olarak kullanılır. Minoxidilin saç köklerinde nasıl bir etki ettiği tam olarak anlaşılamamıştır, fakat saç kökleri kılcar damarları birbiri ile bağlı olduğundan damarlarda vazodilatör etki yaparak kanlanmayı artırdığı ve saçlarda kan dolaşımını hızlandırıp şok etkisi yapmasından dolayı yenilenmelerini sağladığı düşünülür. Burda şöyle bir farklılıkta vardır, kılcar damarlarda her vazodilatör etki yapan etken maddeler saç köklerinde uyarıcı etki yapmazlar. Buradaki önemli etken sebep trombosit kan pulcuklarında birbirleri ile sinyalleşme etkiler yaparak trombosit agregasyonunu artıcı etki yaparak damarlarda genişletme yapmasından dolayı hücresel metabolizmanın uyarılmasını sağlayarak kaynaklandığı düşünülmektedir.

Minoxidil diğer etki mekanızması ise sistematik dolaşıma girdikten sonra kılcar damarlada Siklooksijenaz veya PGH sentaz enziminin COX-1 adı verilen çok özel bir enzimin üretimini uyardığını gösterdiği düşünülüyor. COX-1 üretimi arttıkça prostaglandin E2 veya diğer uyarıcı prostaglandin türlerin üretimi de artar. Artan PGE2 seviyeleri, saç köklerinin genel sağlığı ve işlevselliği üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir ve bazı durumlarda saç minyatürleştirme sürecini tersine çevirebilir. Saç minyatürizasyonu, saç foliküllerinin doğal saç büyümesini sürdürememesi ile karakterize edilir, sonuçta model kelliğine veya androgenetik alopesiye yol açabilecek bir durumdur . Bu şekilde, minoxidil ile artan PGE2 üretimi yoluyla saç köklerini stabilize ederek saç dökülmesi belirtilerini tersine çevirdiği düşünülmektedir.

Minoxidil Losyon Yapımı​

Minoxidil kullanımının iki tip farklı formu vardır. Bunlar erkekler için %5 kadınlar için %2 oranında üretilir, bu farklılık cilt geçirgenliği ve dökülmenin şiddetine bağlı olduğu düşünülür.

Minoxidil 60 ml için %5 olması için 3 gr toz katılır. Her 1 ml içinde 50 mg minosidil içerir. Minoxidil sprey %2 60 ml olması için %2 oranında 1,2 gr minoksidil içerir.
  • Minoxidil 3 gr
  • Propilen glikol 30 ml
  • Etil alkol 70% 30 ml
  • Distile Su 40 ml
Minoksidilin molekül ağırlığı 209,251 g/mol olduğu için deriden emilim oranı yüksektir. Minoksidil Etil alkol %96 derecede iyi çözünürken propilen glikolde orta seviyede çözünür. En yüksek seviyede çözünmesi için her iki çözücününde belirli bir oranda karışımda bulunması gerekir. Oda sıcaklığında %2 minoksidil rahatlıkla çözünürken %5 oranında minoksidil ısıtılarak çözündürülebilir. Isıtma işlemi sıcak su banyosunda 60 derecede kolaylıkla çözünebilir.
 
L

lastmorn

Üye
Mesajlar
207
Tepkime puanı
24
Ben toplu alımla aldım gayet uyguna geldi 60 ml 3 Gr katıyorsunuz alkol ppg ve steril su ile kolay hazırlanıyor
 
E

EndLife

Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Saf minoxidil lsoyon yapımı ne kadar etkili olabilir? Orjinalleri kadar sağlam olur mu?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
2
Gösterim
390
My Precious
My Precious
M
V
Cevaplar
5
Gösterim
790
Burda
Burda
B
I
Cevaplar
6
Gösterim
1K
roronoa
roronoa
R
H
Cevaplar
3
Gösterim
630
seco
seco
S
B
Cevaplar
1
Gösterim
557
Bakbi92
Bakbi92
B
E
Cevaplar
2
Gösterim
342
Math
Math
M

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt