Saçlarım Yanlardan Açılıyor Ne Yapmalıyım

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Semih
  • 782 Görüntülenme
  • 2 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Erkeklerde saçların yanlardan açılması tepe bölgesinde saç seyrelmesi nasıl tedavi edilir hangi ilaçlar kullanılır dökülen saçlar tekrar çıkar mı hakkında bilgiler. Saçların yanlardan açılması, dökülmesi ve gözle görülür bir şekilde geri çekilmesi, akıllara hemen saçlarımı kaybediyorum gibi soruları getirir. Saçların yanlardan açılması her ne kadar yaşa bağlı olarak algılansa da bu durum aileden gelen genetik bağın bir sonucu olduğunu ortaya koyabilir. Çoğu erkeğin saçları ergenlikle beraber saçların yanları açılır fakat hepsinde açılan yanlar ilerleme yapmaz. Bu durum ön sağ ve sol bölgelerdeki saçların ince ve güçsüz olduğunu DHT hormon baskısından dolayı gittikçe hücrelerin saç üretememesine yol açar. Çoğu erkekte de bu saç seyrelmeleri ilerleyen yaşla birlikte devam eder ve sonucu olarak kalıcı kellik meydana gelir.

Saçların yanlardan açılması her ne kadar genetik bir durum olsa da bu durumu ilerleten bir takım etkenler vardır. Bunların başında stres hormonları, yetersiz ve yanlış beslenme, mevsimsel geçişler, hormon düzensizliği, hava kirliliği, hastalık yada bağışık sistemindeki aksaklıklar saç dökülme sürecine etki ederek dökülmeleri tetikleyebilir. Yalnız bu saydığımız etkenler ortadan kalktığında eğer genetik saç sorunu yoksa saçlar tekrar çıkacaktır. Saçları yanlardan açılması size genetik saç dökülme sürecinin ilk belirtisi olduğunu gösterebilir.

Saç dökülmesinde ki baş aktör olan erkeklik androjen hormonları tüm dünyada kellik sorunun en başını çekmektedir. Tedavisi en zor olan ve ömür boyu saç tedavisi gerektiren bir problemdir. Kişinin saç telleri androjen hormonlarına karşı duyarlı olup saç foliküllerine olumsuz yönde baskı yaparak giderek incelmesine ve kalıcı saç dökülmesine sebep olur.

Androjen hormonları ergenlik dönemine girişte başlar ve yaşla birlikte atış gösterir. İlk olarak saçları yanlardan açılmasına sebep olur ve sonrasında tüm üst kafa bölgesine yayılır. Bazı kişilerde ön bölgede dökülme olmadan direk tepede seyrelme ile kendini gösterir.

Bu tip saç dökülmesi estetik olarak görüntüyü bozar ve kişinin psikolojisini de etkileyen bir durumdur. Medikal tedavi ile genetik kesin bir çözümünün olmaması ve sürekli tedavi gerektirdiği için kişiyi en son çare olarak cerrahi yöntem olan saç ekimine yöneltmektedir. Saç ekimine başvurmadan önce mümkün olarak tedavi yolları denenmeli sonuç alınamazsa iyi bir ön araştırma yapılarak saç ekimi yaptırılmalıdır.

Traksiyonel Alopesi​

Bu saç dökülmesi genelde kadınlarda sürekli saç toplama ve saç gerilmesi nedeniyle ön bölgelerdeki saçların kopması ile gerçekleşmektedir. Saçların sürekli olarak sert ve gergin bir şekilde toplanması traksiyonel alopesinin en temel nedenidir. Saç toplama ile ilgili olan traksiyonel alopesi sıklıkla saç toplama alışkanlığını değiştirilmesinden sonra geçer. Eğer saç toplama alışkanlığı değiştirilmez ve ön bölgelerdeki saçlarda geri çekme baskısı artarsa saç kökleri gerilmeye dayanamayıp kalıcı olarak dökülebilirler.

Traksiyonel açılma, kronikleşmiş de olabilir. Bu dökülmenin kalıcı bir hâl aldığının bir göstergesidir. Kronikleşmiş traksiyonel alopesilerde medikal ve dermo-kozmetik yöntemler denense de kesin çözüm sunulamadığı için özellikle de kadınlar çözümü saç ekimine başvurmakta ararlar.

Androgenetik alopeside yanlarda açılan saçlar ve kronik traksiyonel alopesiden kaynaklı saç dökülmelerinde ilaçlarla yada dermo kozmetik yöntemlerle saçların geri çıkarılması mümkün değildir. Medikal ve dermo kozmetik yöntemler, ancak dökülmeyi yavaşlatır, tamamen durdurmaz.

Androgenetik saç dökülmesini önlemek için tedavi seçenekleri araştırılmalı kendinize en uygun yöntemleri doğru ve düzenli bir şekilde devam etmelisiniz.

Traksiyonel alopesileri önlemek için kişinin saç toplama alışkanlığını zaman geçmeden değiştirmek gerekir.
 
T

taya

Üye
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Saçları sıfıra vurdurmak işe yarar mı dökülmüş saçları tekrar çıkarır mı?
 
P

Player

Üye
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Saçları sıfıra vurdurmak işe yarar mı dökülmüş saçları tekrar çıkarır mı?
Kesinlikle işe yaramıyor saç köküne dht bağlanması sürekli devam ettiği için kazıtmanım hiçbir etkisi olmuyor.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
134
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
266
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
4
Gösterim
267
bilgilikel
bilgilikel
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
228
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
472
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
651
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
14

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt