Saç Uzatmak İçin Susam Yağı Kullananlar Var mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 363 Görüntülenme
  • 1 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Susam yağının saç dökülmesi, kepek, yağlanma ve hızlı saç uzatmak gibi pek çok faydası vardır. Susam yağının bilinen 5 kullanım alanlarının bilmek için yazımızı okumaya devam edin.

Susam yağının sabunlarda, şampuanlarda, cilt nemlendiricilerinde, kozmetik ürünlerinde ve ilaçlarda bulunduğunu biliyor muydunuz? Birçok insan susam yağını doğrudan saçlarına ve saç derisine kullanır.

İnsanların susam yağını saç dökülmesini önlemede saçla ilgili farklı kullanımlara ve diğer faydalarının neler olduğuna ve nasıl kullanılacağına bakıyoruz.

susam yağı saç.jpg

Saç Seyrelmesi ve Sökülmesi​

Susam yağı, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Bunlar, vücudunuzun diyetinizden alması gereken temel yağlar olarak kabul edilir.

2017 yılında yapılan bir çalışmada bu yağ asitlerinin eksikliğinin saç dökülmesini etkileyebileceğini ve bu anlamsa daha fazla ve titiz araştırma yapılması gerektiğini, ancak bu temel yağlardan daha fazlasını almanın bazı insanlar için saç büyümesini iyileştirebileceğini gösterdi.

Susam Yağında Bir Çok Besin Maddesi Vardır​

Ek olarak, bütün susam tohumları, bazıları saç büyümesini iyileştirme ile bağlantılı olan birçok besin maddesine sahiptir.

Doğru ve sağlıklı beslenmezseniz eğer saç dökülmesi problemi ve saç incelmesi yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineraller, aminoasitler ve yağlar eskik olması dökülmeleri saç incelmesine veya daha yavaş saç büyümesine sebep olabilir.

Beslenmenize susam tohumları ekstresi eklemek, saç dökülmesini ve saç incelmesini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Susam tohumlarında bulunan besin türleri şunları içerir:

B-1 vitamini, kalsiyum, bakır, fosfor, magnezyum, manganez, çinko

Kuru Saçlar İçin Susam Yağı​

Susam yağı etkili bir yumuşatıcıdır, yani cildinizi yumuşatmaya ve saç tellerinin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir. Susam yağında bulunan ve onu yiyeceklerle birlikte iyi yapan aynı yağ asitleri, aynı zamanda kuru saç ve saç derisi ile topikal olarak onarıcı için de iyidir.

Susam yağı, şampuanlara, cilt kremlerine ve makyaj malzemelerine eklenen aynı tür sağlıklı yağ asitlerini içerir. Bunlar şunları içerir:
  • Palmitik asit
  • Linoleik asit
  • Linolenik asit
  • Oleik asit
  • Stearik asit

Saç Derisi Sağlığı​

Susam yağındaki yağ asitleri cildin alt tabakalarına inmesine yardımcı olur. Saç derisinde ve saç köklerinin etrafındaki iltihaplanma ve tahriş, saçların dökülmesine veya saç incelmesine neden olabilir. Yağ asitleri saç derisini ve kökleri yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Susam yağı, küçük, seyrelmiş bölgeleri veya incelmiş saçlı bölgelerini iyileştirebilir.

Susam yağı da diğer besin maddelerinin cilde taşınmasına yardımcı olabilir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada fareler üzerinde susam yağının ozonu (oksijeni) cilde taşımaya yardımcı olduğunu buldu. İnsanlarda da benzer etki yapıyorsa ciltte oluşan kesik veya çiziklerde iyileşmeyi hızlandırabilir.

Saç Derisindeki Kepek Yok Eder​

Susam tohumları ve susam yağı antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu, kafa derisindeki yaygın cilt enfeksiyonlarını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Saç derinize ve saçınıza susam yağı kullanmak, genellikle bir mantar veya bakterinin neden olduğu kepek sorununun azalmasına yardımcı olabilir.

Susam yağının gözeneklerden geçiş özelliği vardır, bu nedenle temiz bir saç derisine uygulandığında cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir. Bu, kafa derisi kuruluğu, pullanma ve kaşıntıyı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Daha Güçlü, Daha Parlak Saçlar​

Saç maskesi olarak susam yağı kullanmak saçınızın daha güçlü olmasına yardımcı olabilir. Saç kırılmalarını ve çatallanmaları
önlemeye yardımcı olabilir. Bu yumuşatıcı ve nemlendirme özellikleri ile susam yağının saç tellerini sağlamlaştırdığı ve saç üzerinde koruyucu bir kalkam oluşturduğu anlamına gelir.

Susam yağı tedavisi, duş alırken her bir saç telinin ne kadar su emdiğini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir saç telinin içinde çok fazla su şişmesine neden olur. Bu onu zayıflatır ve zarar verir. Susam yağı saçınızın daha uzun, daha güçlü ve daha parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Saç Maskesi Tarifi ve Fikirler​

Susam yağını duştan önce saç maskesi olarak kullanın. Bu, yağlı bir kalıntı ve susam kokusu bırakmadan saçınızı ve saç derinizi nemlendirmeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Saçınıza ve saç derinize saf susam yağı maskesi ile bakım yapın:

Bir cam kaseye az miktarda susam yağı dökün – yaklaşık 2 ila 3 yemek kaşığı.
Yağı mikrodalga fırında çok az ısıtın, soğuduktan sonra saçlarınıza sürecekainşz. Yağı saç derinize nazikçe masaj yapmak için parmaklarınızı kullanın - saç çizginizden başlayın ve saç derinize kadar devam edin. Saçınızı yağın geri kalanıyla, özellikle de daha kuru olabilecek saç uçlarıyla kaplayın. Saçınızı bir havlu veya duş başlığı ile örtün. Susam yağı maskesini en az 1 saat saçınızda bekletin. Saçınızı normal şekilde şampuan ve saç kremi ile yıkayın.

Her zamanki saç maskelerinize susam yağı ekleyin.

Yoğurt veya mayonezli saç maskesine birkaç damla ekleyin.
Yumurta saç maskesine birkaç damla susam yağı ekleyin.
Zeytinyağı, avokado yağı veya argan yağı gibi diğer besleyici yağlara bir kaç damla susam yağı ekleyin.

Susam Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Özel bir saç ve kozmetik mağazasından saf susam yağı satın alın yada aktarlarda bildiğiniz güvenliğiniz markalardan soğuk pres olacak şekilde alın ayrıca susam yağı için internetten de alışveriş yapabilirsiniz.

Saf ham susam yağı ve soğuk preslenmiş susam yağı arayın.

Kızarmış susam yağının farklı bir tadı ve kokusu vardır. Besinsel faydalar, çiğ ve kızarmış susam yağı arasında farklılık gösterebilir.

Susam Yağı Zararları​

Her bitkisel yağ gibi susam yağı da cilt gözenekleri tıkayabilir. Bu saç derinizi ve cildinizi tahriş edebilir. tıkanmış gözenekler de saç köklerinin dökülmesine neden olabilir, sivilce oluşturabilir. Sadece kısa bir süre için saç derinize ve saçınıza saf susam yağı uygulayıp yıkayın.

Ayrıca tüm susam yağının saç derinizden ve saçınızdan yıkandığından emin olun. Susam yağı saç tedavisinden sonra şampuan ve ılık su kullanın. Saçınızın tüm yağlardan arındırıldığından emin olmak için saç derinize duşta nazikçe masaj yapın.

Susam yağını hafifçe ısıtmak, uygulamayı daha rahat hale getirebilir. Yağın çok fazla ısınmamasına dikkat edin. Uygulamadan önce bileğinizin iç kısmında küçük bir damla ile sıcaklığı test edin. Sıcak yağ, saç derisinde yanıklara neden olabilir ve saçınıza zarar verebili

Genel Olarak Sonuçlar​

Susam yağı ve zencefil yağı olarak da adlandırılan susam yağı, dünyanın daha sıcak bölgelerinde yetişen bitkilerden elde edilen susam tohumlarından preslenir. Tohumlar yaklaşık yüzde 50 yağdan oluşur

Susam yağı, vücudunuzun ve saçınızın ihtiyaç duyduğu bir dizi besin açısından zengindir. Bu nedenle yemeklere susam yağı veya tohumları eklemek saç sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Bu yağı saçınızda ve saç derinizde kullanmak saçınızın uzamasına, daha güçlü olmasına ve daha parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Saç dökülmesi ve saç imcelmeleri bazı nedenlerden dolayı olabilir. Çeşitli hastalıklar ve genetik koşullar, saçsızlığa, düzensiz saç dökülmesine veya kuru, kırılgan saçlara neden olabilir. Saç dökülmesi ayrıca hormon değişiklikleri ve bazı ilaçlarla da bağlantılıdır. Herhangi bir saç dökülmesi yaşıyorsanız doktorunuza görünün.
 
A

Atalay

Üye
Mesajlar
23
Tepkime puanı
1
ben bu yağı saçım için kullanıyorum, saçlarım ince telli bir yapıda kalınlaştırmak için üç haftadır haftada iki kez bu yağı masajla saç diplerime sürüyorum. Özellikle diplere yedire tedire uygulayıp 1 saat bekletiyorum, faydası olup olmadığını ilerde anlayacam.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

L
Cevaplar
4
Gösterim
422
Kami
Kami
K
E
Cevaplar
1
Gösterim
173
burakal
burakal
B
A
Cevaplar
0
Gösterim
142
Ayselkoc
Ayselkoc
A
A
Cevaplar
0
Gösterim
181
Aslı
Aslı
A
tarcin
Cevaplar
1
Gösterim
216
Atalay
Atalay
A
C
Cevaplar
1
Gösterim
164
Atalay
Atalay
A

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
3
Toplam ziyaretçi
3
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt