Saç İncelmesi Nasıl Önlenir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 255 Görüntülenme
  • 1 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Saçlarınız bir çok sebepten dolayı incelebilir dönem dönem yoğunluğunu kaybedip dökülebilir. Saçlardaki incelmeler genelde vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Vitamin takviyeleri alarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz. Saçlarınız ne kadar çok dökülürse bu durum sizde can sıkıcı bir hale gelebilir. Günde ortalama 50 ile 100 arası saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilir. Bu sayının üzerinde bir saç dökülmesi normal kabul edilmez ve atta başka nedenlerin olduğunu gösterir. Günümüzde erkeklerin %60'ı kadınların %40'ı kronik saç dökülmesinde muzdariptir. En sık görülen saç dökülme nedenleri arasında genetik yatkınlık, hormonal dengesizlikler, vitamin eksikliği, yaş ilerlemesi ve bazı hastalıklar sayılabilir. İnsanlarda yaş ilerledikçe saç yoğunluğunda azalma ve saç tellerinde incelmeler görülür. Yaşlanma sadece saçta değil bütün hücrelerde değişim görülür. Zamanla saç folikülleri küçülür ve saç büyümesinde yavaşlama görülür. Bu durumda saç İncelmesi ile sonuçlanır.

Saçların İncelmesine Çözüm Önerileri​

Saç nasıl kalınlaşır gürleşir. Eğerki saç incelemeniz genetik kökenli sebeplerden kaynaklanmıyorsa bir kaç çözüm önerileri ile kısa süre içinde incelmeler tersine çevrilebilir. Eğer sizde saçınızı kalınlaştırmak istiyorsanız saçlara hacim ve yoğunluk kazandırmak için önerilerimize göz atın.

Vitamin Takviyesi Alın​

B grubu vitaminlerden biri olan biotin direk saç kalınlığı ile doğrudan ilişkisi vardır. Hem saç dökülmesi önleme hemde saç incelmesine şifa olan bu vitamin ile 3 ay içinde sçlarınıza kalite artışı sağlayabilirsiniz. Saç büyümesi için gerekli olan biotin aynı zamanda tırnak ile cilt parlaklığında da olumlu etkileri vardır. Günde 2500 mcg biotini 6 ay boyunca almak saçta gözle görülür kalite artışı yaparak saçlara hacim ve dolgunluk kazandırır.

Eğer biotin takviyesi alıyor ama saç incelmenizde bir değişim görmüyorsanız saç için özel olarak üretilmiş içinde çinko, b6, biotin, B12, E vitamini gibi komplex ürünleri kullanabilirsiniz. Günlük beslenmenize saç için faydalı olan besinleri eklemeniz yerinde olacaktır.

Biberiye Yağı Kullanın​

Biberiye yağı uçucu bir yağdır saç derisine uyguladığınızda kısa süre içerisinde kurur. Bu nedenle içine bir kaç susam yağı katıp uygulama yaparsanız etkisi daha fazla olcaktır. Saç büyümesine faydaları nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılır. Yapılan bir çalışmada saç dökülmesi için %2 minoksidil ve biberiye esansiyel yapı kullanımı karşılaştırılmış her iki gruptaki bireylerin 6 ay sonraki saçlarında önemli bir artış olduğu görülmüş iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koydu.

Biberiye yağını saç derisine uygulamak için bu yöntemi deneyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı çörek otu yapıma 7-8mdamla biberiye yağı damlatın saç derinize masaj yaparak yedirin. Karışımı 10-15 dakika saç derisinde bekletin mümkünse kuruyana kadar beklesin. Düzenli uygulamalarda saçlarsa gözle görülür kalite artışları görülebilir.

Vitaminli Saç Losyonları Kullanın​

Eczaneden alacağınız bemiks, bepanthen, evigen ve devit ampul ile kolaylıkla saç bakım losyonu yapabilirsiniz. 100 ml şişe içine 30ml etil alkol katın, içine 2 ml hint yağı, 30 damla gliserin, 3 adet yazdığımız ampul ve 1 adet devit ampül katın üzerine distile su katıp tamamlayın. Sabah akşam saç derisine 1-2 ml uygulayın saçlarınızı 3 saat yıkamayın. Zamanla saçlarınızda güçelnemeler sağlayacaktır.

Saç Derisine Düzenli Masaj Yapın​

Bir çok insan bu bilgiden habersizdir. Özellikle saçları dökülen kişiler saçlarına daha çok dökülecek düşüncesiyle masaj yapmaktan korkar. Halbuki kafa derisine masaj yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Derideki kan dolaşımı hızlanarak köklerin daha çok besin ve oksijen alması sağlanır. Saç derisinde biriken serbest radikaller dağılır, kaşıntı ve ağrılar dağılarak hafifler. Bu durumun sonucu saç foliküllerinde bir rahatlama görülür.
 
Z

Zafer

Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Saçlarımı kalınlaştırmak için 5 mg biotin kullanıyorum önerceğiniz başka etkisi olan vitamin var mı? Almayı düşünüyorum.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
34
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
160
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
83
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
164
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
370
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
514
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
27
Çevrim içi ziyaretçiler
18
Toplam ziyaretçi
45
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt