Saç İçin Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Semih
  • 320 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Saçlar için hangi vitaminler, mineraller kullanılmalıdır nasıl etkileri olur hakkında bilgiler? Saçlarınızın güçlü, dolgun, parlak ve canlı görünmesi için mutlaka yeterli miktarda vitamin ve mineral alınması gerekir. Saçların uzamaları için kökten beslenir ve ihtiyaç duyduğu vitaminleri eksiksiz olarak alırsa saç telleri kaliteli, canlı ve dökülmelere karşı daha dirençli hale gelir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için vitamin eksikliğinden kaçınmanız yeterli ve doğru beslenmek büyük önem taşır, saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin ile mineral desteğini sağlamak için mutlaka beslenmenizi dikkatli yapmanız önem taşır. Sağlıklı, güçlü, dolgun ve parlak saçlara kavuşmak için bir diğer faktörlerden biriside yaşam alışkanlıklarınızın bir çoğunda düzensizlik olmasıdır. Saçlarınıza en uygun bakımı sağlamak için düzenli saç bakım rutini uygulamak, dengeli beslenmek, düzenli uyumak, spor hareketleri yapmak ve stresli yaşamdan olabildiğince uzak durmak gerekir. Bu saydığımız sebepler saç sağlığını önemli ölçüde etkiler. Saçlar günlük olarak mineral, vitamin ve nem takviyesine ihtiyaç duyar. Tükettiğiniz besinler, saç bakım ürünleri, azda olsa şampuanlar da saçlara destek olur. Peki sağlıklı, dolgun, bakımlı ve dökülmeyen saçlar için hangi vitaminler gereklidir? Saç için etkisi yüksek olan vitaminleri okuyucularımız için hazırlayıp derledik.

saç için en iyi vitaminler.png

Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Vitaminler Gerekli?​

Saç sağlığı gibi mineral ve vitaminlerin sağlığımızada faydası oldukça fazladır. Vitamin eksikliği olmayan bir kişide hastalıklara yakalanma riski en aza iner, dışarıdan gelebilecek virüslere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutar. Her bir vitamin sağlığımızı ve saçlarımızı korumak adına farklı etkilere ve rollere sahiptir. Saçlarımız gibi vücudumuzda gerekli vitamin ve mineralleri alamadığı takdirde bir çok hastalıklar, alerjiler, yaralar çıkabilmektedir. Bu nedenle her şekilde sağlıklı bir vücuda sahip olmak için mutlaka beslenmenize dikkat etmek gerek, vitamin eksikliği belirtileri var ise takviye edici gıdalar almak, saç bakım maskeleri hazırlayıp uygulamak ve diğer faydalı yöntemleri uygulamak gereklidir. Doğru bir şekilde yaşam tarzı dengeli beslenmek ile saçlarınızda ki etkilerini kısa sürede görmeniz mümkündür.

1. E Vitamini​

E vitamini saç ve cilt için en etkili antioksidanların başında gelir. Hücrelerde zarar veren serbest radikal denilen zararlı maddeleri doğal yollarla etkisiz hale getiren bir vitamindir. Son derece saç bakımında önemli bir role sahiptir. E vitamininin temel görevleri arasında saç kökü hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırarak onarım yapar. Cildin savunma mekanizmasını harekete geçirerek daha güçlü olmasına destek sağlar. Saç folikülü hücreleri sağlıklı bir şekilde yenilenerek daha kaliteli saç uzatmaya başlar. Aynı etkiyi cilt hücrelerinde de göstererek genç görünmeyi kolaylaştırır. Ayrıca saç derisinin sebum dengesine de etkisi olduğundan derinin nem dengesini sağlar.

2. Folik Asit (B9 Vitamini)​

Folik asit saç dökülmesini önleyici etkileri olan bir tür vitamindir. Çoğu kozmetik ürünün içine katılır. Saçların sağlıklı uzama sürecini sürdürebilmesi hücre yenilenmesine katkısı için önemlidir. Saçların parlaklığını ve yumuşaklığının korunmasına destek olur. Aynı zamanda genetik saç dökülmelerinde azda olsa önleyici etkileri bulunmaktadır.

3. Biotin (B7 Vitamini)​

Biotin halk arasında saç uzatıcı vitamin olarak bilinir. Saç tellerinin kalitesini artırarak daha gür ve kalın görünmelerine destek olur. Saç kökü hücrelerine faydası yüksek derecede olumlu etkileri vardır. Yoğun dökülmelere karşı folikülleri daha dirençli hale getirir. 6 ay boyunca günde 1 kapsül 5 mg biotin alan bir kişide gözle görülür saç yapısında dolgunluk kazandırır, saçta keratin yapımı artar. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin mutlaka kullanması önerilen bir vitamindir. Aynı zamanda saç beyazlamasına karşıda önleyici etkisi saçları geç beyazlamalarını sağlayan bir özelliği de vardır.

4. Niasin (B3 Vitamini)​

B3 vitamini adını sıkça duyduğumuz vitaminlerin başında gelir. Vücutta gerçekleşen enerji üretiminde, saçı deri rahatsızlıkların önlenmesinde ve kan dolaşımını düzenleyici etkileri olan bir vitamindir. Saç köklerini koruma görevi üstlenir, zayıflamış kan dolaşımını ve hücre yenilenme sürecinin sürekli olmasına yardımcı olur. Takviye olarak B3 vitamini almak saç tellerinin canlı görünmesine ve dayanıklı olmasında faydası bulunmaktadır.

5. A Vitamini​

A vitamini en sık cilt sıkılaştırmak için kullanılan ürünlerin içinde bulunur. Deri hücrelerinde yenilenmeler sağlayarak cildin daha sıkı olmasını sağlar. Saç için dökülmeleri önleyici yeni saç oluşumlarını destekleyici etkileri bulunmaktadır. Özellikle Androgenetik Alopesi saç dökülmesi tipinde hücre yenileyici kremlerin içinde Retinol-A diye sıklıkla bulunur. Saçların beslenmesini artırır, derinin yağ üretimini kontrol altına alarak aşırı sebum üretimini engeller. A vitamini eksikliğinde deride, kaşıntı, pullanma, kuruluk gibi sorunlar olabilir.

6. B12 Vitamini​

B12 adını sıkça duyduğumuz bir vitamin türü, genelde unutkanlık için kulaktan kulağa önerilen bir vitamindir. Dokularda oksijenin hücrelere taşınmasını sağlar, saç köklerinin sürekli saç üretimini sürdürmesi için ve vücudun demir emilim süreci hızlanmasını sağlar.

7. C Vitamini​

Cildin gergin ve esnek olmasını sağlayan olmazsa olmaz vitaminlerin başında gelir. Deride kolajen üretimini hızlandırır, dokuların birbirine bağlanma oranını artırarak daha canlı cilt olmasına katkıda bulunur. Saçların hızlı bir şekilde uzamalarını sağlar. Yeterli miktarda C vitamini aldığınızda hızlı bir şekilde saçlarınızın hızlı uzadığını fark etmeniz mümkün.

8. Çinko Minerali​

Genellikle saç dökülmesini önlemede çok yüksek etkisi bulunan minerallerin başında gelir. Genetik sebeplerle oluşan dökülmeleri önlemeye çalışır, hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için dokuların yenilenmelerini, onarılmasını sağlar. Eksikliğinde saçlarda incelme, şiddetli dökülmeler, saçta seyrelmeler saç yağlanması problemleri görülebilir.

9. D3 Vitamini​

D vitamini bir türü olan D3 vitamini eksikliği saç sağlığı ve saç dökülmesi üzerinde etkisi olan bir vitamindir. D vitamini, keratinositler tarafından deride metabolize edilir ve keratinositler keratin üreten saçı, tırnakları ve cildi daha dirençli sağlıklı tutmaktan sorumlu cilt hücreleridir. Yeterli miktarda D vitamini vücutta olmadığında saç folikülleri büyümede zorluk yaşayabilir bu nedenle dökülmeler oluşabilir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

R
Cevaplar
0
Gösterim
171
Realty
Realty
R
P
Cevaplar
0
Gösterim
117
Pharmacy
Pharmacy
P
S
Cevaplar
1
Gösterim
240
Noob33
Noob33
N
C
Cevaplar
3
Gösterim
344
lastmorn
lastmorn
L
P
Cevaplar
2
Gösterim
242
Aydem
Aydem
A
A
Cevaplar
3
Gösterim
286
Kinaght
Kinaght
K

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
28
Toplam ziyaretçi
68
Robots
29

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt