Saç İçin Biotin Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Semih
 • 348 Görüntülenme
 • 2 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Saç büyümesini, hızlı saç uzamasını teşvik ettiğine ve saç dökülmesini tersine çevirdiğine inanılan bir vitamin türüdür.

Biotin, saç sağlığı için sıklıkla önerilen bir B vitaminidir. Biyotin eksikliği saçın incelmesine neden olabileceğinden, bazı insanlar biyotin takviyesi almanın saçları kalınlaştırdığını ve büyümeyi teşvik ettiğini iddia ediyor.

Biotin hap veya tablet şeklinde mevcuttur ve ayrıca biotin ile zenginleştirilmiş saç ürünleri de vardır. Bu ürünler pahalı olabilir ve bazı markalar diğerleri kadar itibarlı değildir. Ancak iyi haber şu ki, birçok gıda biotin açısından da zengindir ve bunların çoğu aşağıda listelenmiştir.

Bu makale biyotinin saçınız ve sağlığınız için olası faydalarını tartışıyor. Ayrıca biyotin takviyeleri ile gelebilecek olası yan etkileri de kapsar.

Biotin Sağlık İçin Yararları​

Biotin temel bir vitamindir, yani vücudunuzun düzgün çalışması için bu mikro besin maddesine ihtiyacı vardır. Gıdalarda tükettiğiniz biotin, vücudunuzun yediğiniz gıdaları (protein, karbonhidrat ve yağ) enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

Bir biyotin takviyesi almak, biyotin eksikliğini tedavi etmek için muhtemelen etkilidir. Bununla birlikte, bazı biyotin takviyeleri, bilimsel kanıtlarla desteklenmeyen ek sağlık yararları olduğunu iddia ediyor.

Biotin Saç uzamasına Katkısı Var mı?​

Üreticiler, şampuan, saç kremi, saç yağları, maskeler ve biotin içeren kremlerin saçı kalınlaştırdığını, dolgunluğunu artırdığını ve parlaklık kattığını iddia ediyor.

Bir avuç araştırma çalışması, biyotin takviyesinin, klinik biyotin eksikliği veya alopesi olan kişilerde saçların yeniden büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca saçların yeniden büyümesinin genellikle birçok faktörden kaynaklandığını ve biotin takviyesine bağlı olmayabileceğini de belirtiyorlar. Ayrıca, saçlarının incelmesine neden olan altta yatan bir durumu olmayan kişiler için biotin takviyesinin faydalı olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Biyotin içeren saç bakım ürünlerinin kırılgan, inceltici veya düz saçları tedavi ettiği iddia edilebilir, ancak bu iddialar bilim tarafından desteklenmemektedir.

Biotin Diğer Faydaları​

Biyotinin diğer olası faydaları şunları içerir:
 • Kırılgan parmak tırnakları veya ayak tırnakları
 • Diyabet
 • Diyabetik sinir ağrısı
 • Multipl skleroz
Not : Biotinin bu koşullardan herhangi birini tedavi edip edemeyeceğinden emin olmak için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Olası yan etkiler​

Biyotin takviyeleri çok fazla alırsanız sorunlara neden olabilir. Yan etkiler arasında deri döküntüleri, sindirim rahatsızlığı, insülin salınımı ile ilgili sorunlar ve böbrek sorunları sayılabilir.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan bir rapora göre , biyotin tedavisinin laboratuvar testlerini etkilediği ve tiroidin çok fazla tiroid hormonu üretmesine neden olan bir durum olan Graves hastalığını taklit ettiği söylendi.

Herhangi bir takviyede olduğu gibi, uzun süreli veya yüksek dozda kullanımının güvenliği bilinmemektedir.

Yine de, kullanımını destekleyen kişiler, saçları güçlendirmek ve sonuçlara ulaşmak için ek formda günlük 2 ila 5 miligram (mg) biotin almayı önerir.

Biyotin suda çözünen bir vitamin olmasına rağmen (fazlası idrar ve dışkıyla atılır), herhangi bir miktarda biyotinin ek formda kullanılmasının güvenliği bilinmemektedir.

Diğer pek çok takviyede olduğu gibi, biotin hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi rahatsızlıkları olan veya ilaç kullananlarda güvenlik açısından test edilmemiştir.

Biyotin Eksikliği​

Çok fazla çiğ yumurta akı tüketen kişilerde biotin eksikliği oluşabilir. Bunun nedeni, pişmemiş yumurtaların biotin emilimini engelleyen bir protein olan avidin içermesidir.

Biotin bağırsaklarda üretildiğinden, inflamatuar bağırsak hastalığı veya bağırsak bakterilerinin dengesini bozan diğer rahatsızlıkları olan kişiler yeterli biotin üretemeyebilirler.

Aşırı alkol kullanımı, siroz ve doğuştan biotin eksikliği (biyotinidaz eksikliği) biotin ihtiyacınızı artırabilir. Bazı ilaçlar da biotin eksikliğine yol açabilir. Bunlar arasında beta blokerler, kan sulandırıcılar, antikonvülsanlar ve retinoidler bulunur.

Biotin Sağlayan Bakterile​

Biyotin eksikliğinin nadir olduğuna inanılmaktadır. Bağırsaklardaki bakteriler genellikle vücudun günlük ihtiyacından fazlasını sağlar ve birçok gıda da biotin içerir.

Biyotin Açısından Zengin Gıdalar​

Biyotin gıda kaynakları (100 gramda mikrogram olarak) şunları içerir:
 • Pişmiş yumurta sarısı (53)
 • Yulaf (27.0)
 • Buğday tohumu (17.0)
 • Beyaz mantar (16)
 • Ispanak (6.9)
 • Peynir, brie (6.2)
 • Süt (3.5)
 • Sığır eti eti (5.0)
 • Havuç (5.0)
 • Elma (4.5)
 • Domates (4.0)
 • Sığır eti (3.0)
 • Tavuk (2.0)
 • Marul (1,9)

Biotin Genel Olarak Sonuçu​

Enfeksiyon, duygusal veya fiziksel travma, alopesi ve bazı ilaçlar dahil saçınızın incelmesine veya hacmini kaybetmesinin birçok nedeni vardır. Biyotin takviyelerinin güvenli veya etkili olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt yoktur. Çoğu durumda, saç dökülmesini önlemenin en iyi yolu, buna neden olan altta yatan durumu tedavi etmektir.

Kısa Bir Söz​

Ne yazık ki, bir ürünün ambalajında okuduğunuz her şeye inanmamalısınız. Biotin, saç sağlığı için her derde deva olarak kesinlikle göz kamaştırıcı hale gelmiş olsa da, ürünlerini tanıtmak için biotin kullanan üreticiler gerçek iddialarda bulunmuyorlar.

Bununla birlikte, saçınızın genel sağlığınız ve beslenmeniz hakkında fikir verebileceği doğrudur. Herhangi bir nedenle saç sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun. Altta yatan bir durumunuz olabilir veya belki de diyetinizin sadece bir besine ihtiyacı olabilir.
 
E

emreural

Üye
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Her gün 5 mg 1 tane kullanıyorum başlayalı 7 ay oldu sonuçları çok etkili saçları müthiş kalınlaştırıyor seyrelmiş saçları gür gösteriyor özellikle proscar, minoxidil ile birlikte mutlaka kullanılması gereken vitaminlerden biri diye düşünüyorum tavsiye ederim
 
R

Rulez

Üye
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Ben medobiocomlex kullanıyorum tek biotin kullanmak yerine bunu alabilirsiniz.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

R
Cevaplar
0
Gösterim
171
Realty
Realty
R
P
Cevaplar
0
Gösterim
117
Pharmacy
Pharmacy
P
S
Cevaplar
1
Gösterim
240
Noob33
Noob33
N
C
Cevaplar
3
Gösterim
344
lastmorn
lastmorn
L
P
Cevaplar
2
Gösterim
242
Aydem
Aydem
A
A
Cevaplar
3
Gösterim
286
Kinaght
Kinaght
K

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
35
Çevrim içi ziyaretçiler
19
Toplam ziyaretçi
54
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt