Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 453 Görüntülenme
  • 2 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Saç ekimi sonrası alınacak ilaçlar, vitaminler, kremler, şampuanlar hangisini kullanmalısınız? Saç ekimi süreci izin başarılı ve sizi memnun etmesi için mutlaka bazı takviyeleri yapmanız mutlaka önerilir.
Cerrahınız saç ekiminizi ne kadar iyi yaparsa yapsın , sonuç sizin daha sonra ne kadar özen gösterdiğinize bağlıdır. Tüm Wimpole Clinic hastalarına ameliyat sonrası saçlarına bakmalarına yardımcı olmak için bir bakım paketi verilir. Ancak, tam olarak ne yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. Buna saç ekiminizden sonra hangi ilaçların alınacağını bilmek de dahildir.
İlaçlar reçeteli ilaçları, takviyeleri ve ağrı kesicileri içerebilir. Peki hangi ilaçları almanız güvenlidir ve bunlar yeni saç büyümenizi nasıl etkiler?

Saç ekiminden sonra ilaç kullanmak zorunda mısınız?​

Bazen doktorunuz saç ekimi işleminizden sonra almanız için ilaç yazacaktır. Bu, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek ve saç ekiminizin size istediğiniz sonuçları vermesini sağlamak içindir.

Ayrıca, başarılı ve ağrısız bir saç ekimi sağlamak için işlemden önce, işlem sırasında ve sonrasında bazı ilaçları almanız gerekecektir.

Nakil prosedürünün başlangıcında, cerrahınız genellikle Lidokain olmak üzere lokal bir anestezi uygulayacaktır. Bu, kafa derisinin etkilenen bölgelerini uyuşturur. Bu, işlemden sonra hızla yıpranan ve hiçbir yan etkisi olmayan çok etkili kısa süreli bir anesteziktir.

Daha sonra ameliyattan kaynaklı şişlik olmaması için kortizonlu steroid uygulaması yapılabilir. Cerrahınız, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için kafa derinizin donör bölgesine antiseptik bir pansuman uygulayacaktır.

Saç ekiminden sonra hangi ilaçları kullanmalıyım?​

Cerrahınız veya saç dökülmesi danışmanınız, saç ekiminden sonra hangi ilaçların alınması gerektiğini sizinle önceden görüşecektir. İşte en yaygın ilaçlardan bazıları:

Antibiyotikler​

Antibiyotikler vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. Klinisyenler, saç greftlerine zarar verebilecek enfeksiyonu önlemek için proaktif olarak bunları reçete eder.

Minoxidil, Rogaine, Minoxil Forte​

Rogaine, saç büyümesini teşvik ettiği ve kalın, sağlıklı saçlar oluşturduğu kanıtlanmış bir ilaç olan Minoxidil'in markasıdır . Bu topikal bir çözümdür, bu nedenle kafa derinizdeki etkilenen bölgelere sürmeniz gerekir. Nadir olmakla birlikte, bazı hastalar Minoxidil kullanırken saçlarında renk değişiklikleri bildirmektedir.

Proscar, Propecia​

Propecia başka bir saç büyüme uyarıcısıdır ve saç dökülmesi ilacı Finasteride içerir. Genellikle ağızdan alınır. Propecia ve Finasterid içeren diğer ilaçlar sadece erkekler için uygundur.

Antihistaminikler​

Bazı hastalar yeni saç greftlerinin çok kaşıntılı olduğunu fark eder. Bölgeyi kaşımak saç ekiminizi olumsuz etkileyebilir, bu nedenle klinisyenler bazen kafa deriniz aşırı derecede kaşıntılıysa antihistaminikler önerir.

Başka türde bir ilaç almayı düşünüyorsanız - saç ekimi prosedürüyle ilgili görünse de görünmese de - bunu saç dökülmesi danışmanınızla görüşmeniz en iyisidir. Yeni ilacın saç ekiminizin başarısını etkileyip etkilemediğini size söyleyebilirler.

Antibiyotik Krem Kullanmak Gerekir mi?​

En doğru bilgiyi ekim yaptırdığınız doktorunuz size söyleyecektir. Eğer saç ekiminden ilk 1 ay içinde kanal açılan yerlerde iltihaplanma oluşmuşsa fucidin krem kullanımı gerekli olabilir.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Vitaminler Alınmalı​

Almanız gereken vitaminlerin başında biotin gelmektedir. Günde 2 mg biotin 6 ay boyunca kullanmak saç kalitesini muazzam bir şekilde artırır. Eğer saç tedavisi uyguluyorsunuz mutlaka eklemeniz gereken vitaminlerin başında gelir. Diğer olarak D3 vitamin, Demir, çinko, B6, E Vitamini. E vitamini, cilt ve saç bakımında son derece önemli bir role sahiptir.
Folik Asit (B9 Vitamini), A Vitamini, B12 Vitamin, C Vitamini, Niasin (B3 Vitamini). Bu vitaminler saçlara oldukça fayda sağlayan besinlerdir.

Saç ekimi sonrası ağrı kesici alabilir miyim?​

Evet — Wimpole Clinic ekibi genellikle size evde bakım sonrası paketinizle birlikte almanız için ağrı kesiciler ve antienflamatuarlar verir.

Genellikle ağrı kesici almamanız tavsiye edilmedikçe, kendi parasetamolünüzü ve reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarınızı da alabilirsiniz. Hangi ilaçları alabileceğinizden emin değilseniz, doktorunuzla konuşun.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuan Kullanmalıyım?​

En uygun kullanılabilecek şampuanlar arasında bebek şampuanları gelmektedir. Dalin, Sebamed gibi kimyasal madde fazla içermeyen şampuanlar en sık tercih edilenlerdir.

Takviyeler gerekli mi?​

Güçlü sağlıklı saçlar için belirli vitaminler ve diğer besinler gereklidir . Bununla birlikte, piyasada saç büyümesini hızlandıracağına veya saç dökülmesini önleyeceğine dair çok az kanıt takviyesi veya losyon var (bunu yaptığını iddia edenler olsa da). İyi bir saç ekimi cerrahı, saç ekiminden sonra takviye almanıza gerek olmadığını söyleyecektir.

Bununla birlikte, iyi bir multivitamin takviyesinin herhangi bir zararı olmayacaktır (ancak herhangi bir takviye almadan önce, özellikle düzenli ilaçlar alıyorsanız, daima doktorunuzun tavsiyesini almalısınız).

Önemli olan dengeli beslenmek , bol uyku ve temiz hava almaktır. Saç ekiminizin başarısını sürdürmek için genellikle ihtiyacınız olan tek şey budur.

Saç ekiminden sonra uzun süreli ilaç tedavisi​

Bir FUT prosedürü geçirdiyseniz , yara izi konusunda endişeleriniz olabilir. Bu durumda yara izinin görünümünü azaltmaya yardımcı olan kremler veya losyonlar kullanmak isteyebilirsiniz. Bunları yara tamamen iyileştikten ve kabuklar döküldükten sonra uygulayabilirsiniz.

Minoxidil gibi ilaçlı kremler kullanıyorsanız, kullanmayı bırakırsanız etkilerinin geçeceğini unutmamak önemlidir. Sonuç olarak, bu ilaçları uzun süre kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Saç dökülmesi danışmanınız ve cerrahınızla reçeteli ilaçlarınızı ne kadar süre kullanmanız gerektiğini tartışın.

Mevcut ilaçlar ve koşullar​

Bazı ilaçlar cerrahi bir prosedürü veya sonucunu etkileyebilir. Bu nedenle, saç ekimi ameliyatına girmeden önce cerrahınıza uzun süreli ilaçlar hakkında bilgi vermeniz çok önemlidir. Daha sonra olası sonuç hakkında size tavsiyelerde bulunabilirler.

Ücretsiz Danışmanlık Randevusu Alın​

Saç ekimi ameliyatından sonra alınması gereken ilaçlarla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, bunu bir saç dökülmesi uzmanıyla ücretsiz konsültasyonda tartışın . Deneyimli danışmanlarımız, saç ekimi sonrası ağrı yönetimi ve bazı saç uzatma ilaçlarının faydaları hakkında sizinle konuşabilir.
 
T

Taner043

Üye
Mesajlar
45
Tepkime puanı
0
Cinsiyet
Bay
Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçlar olduğunu saç ektirdikten sonra öğrendim arkadaşım bana bu yolda çok yardımcı oldu, saç ekimi enasında ister istemez bazı saç köklerinde şok denilen bir olay olabiliyormuş ve bunu saç ekimi sonrası ilaçlarla destekleyerek saçların daha hızlı çıkmasını daha kaliteli çıkmasını sağladığını söyledi bende 2 tane kullanıyorum. Proscar ve Solgar biotin kullanıyorum, Proscar kullanımında yan etkilerini okudum ama öyle şiddetli çok abartıldığı kadar olumsuz sonuç yaşayan görmedim
 

Ekli dosyalar

  • Proscar.jpeg
    Proscar.jpeg
    27.6 KB · Gösterim: 41
C

couza

Üye
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
proscar kullanacaksan neden saç ekimi yapılıyor insanlar zaten ilaç kullanmamak için ekime yönelmiuorlar mı?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

F
Cevaplar
1
Gösterim
89
berke_gungorr
berke_gungorr
B
N
Cevaplar
1
Gösterim
99
Mirage
Mirage
M
Y
Cevaplar
3
Gösterim
151
Mert34
Mert34
M
B
Cevaplar
4
Gösterim
157
Barış
Barış
B

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
22
Toplam ziyaretçi
62
Robots
17

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt