Sabun mu Şampuan mı Kullanılmalı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Semih
  • 1K Görüntülenme
  • 5 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Sabun mu? Şampuan mı? Kullanılmalıdır? Saçınızı çok sıklıkla sabunla yıkadınız ve sonunda kaşıntılı ve kırılgan bir saç derisiyle karşılaştınız? Hem şampuanlar hem de sabunlar saçınızı iyi temizleyebilirken, sabun yada şampuan kullanmak sağlıklı bir uygulama mı? Daha derine inelim ve şampuanların saçlarınız için neden çoğu sabundan daha güvenli olduğunu öğrenelim. Sabunun ilk yapılış tarihi M.Ö. 2800 yılına kadar uzanmaktadır ve günümüze kadar pek çok kişi tarafından sabun kullanılmaya devam etmektedir. Ancak bu güvenilir ürünün saça iyi gelip gelmediğini anlamak için sabunun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlamamız gerekiyor. Kimyasal olarak sabun, farklı yağ asitlerinin sodyum tuzlarının bir karışımıdır. Katı veya sıvı yağın sabunlaştırılması veya hidrolizi adı verilen bir işlemle üretilir. Sabun, pH'ı 9-10 arasında olan alkali bir üründür. Ciltteki kir ve bakterileri temizlemede etkisi son derece yüksektir. Bunun nedeni, cildin bakterilerin cilde girmesini engelleyen asit bir mantoya sahip olmasıdır. Cilt sabunla temizlendikten sonra cildin asidik mantosu kolayca normal pH seviyesine dönebilir. Saç derisi ise 4.5-5.5 arasında bir pH değerine sahiptir. Saç derisinin ve saçın asit ortamı, herhangi bir bakteri veya mantar oluşumunu engeller. Ancak saçınızı sabunla yıkarsanız, sabunun alkalinitesi saçın doğal keratinini yok eder. Sonuç olarak, saçınız kuru ve kırılgan hale gelecektir.

Sabunlar ve Şampuanlar Hangisi Kullanılmalıdır?​

Sabunlar oda sıcaklığında katıdır, bu nedenle, bunları yaparken herhangi bir ek bileşen eklemek için uygun yapıda değildirler. Öte yandan, şampuanlar, kozmetik kimyagerlerine, formüle ederken daha fazla bileşen ekleme esnekliği veren bir sıvıdır. Örneğin, saça yumuşak ve sağlıklı bir his bırakabilen bakım maddelerini infüze edebilirler. Şampuanlar kalıntı bırakmayan temizlik maddeleridir. Ayrıca, sabunlar genellikle özel olarak saçlar için formüle edilmez. Bu nedenle, ara sıra saçınızı yıkamak için sabun kullanabilirsiniz, ancak bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmek saçınıza zarar verebilir. Saçınızı sürekli sabunla yıkarsanız ne olur? Aşağıda sıraladığımız etkiler sabunla yıkadığınızda olma ihtimali yüksektir.

Saçta kalıntı bırakabilir
Özellikle sert su (çeşme suyu) kullanıyorsanız kimyasal bir reaksiyon olabilir. Sert su, suyla durulanmayan çözünmeyen bir madde oluşturur. Bu çözünmeyen malzeme sabun köpüğü olarak bilinir.
Seboreik dermatit ortaya çıkabilir
Seboreik dermatit, her yaştan insanı etkileyebilen inflamatuar bir deri hastalığıdır. Sert su ve sabun köpüğü birlikte seboreik dermatiti şiddetlendirebilir ve bu da sık sık ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer saç derisinde kabuklanma, egzama yada seboreik dermatit varsa saçlarınızı sürekli sabunla yıkamanız önerilmez.
Kuru ve kırılgan saçlar oluşabilir
Şampuanların aksine, sabunlar saçlar için formüle edilmemiştir ve saçınızı nazikçe temizleyemezler. Sabunlar, saçın doğal yağını ve keratinini koparırken saçınızı kuru, kıvırcık ve kırılgan hale getirebilir.

Sabunla Yıkamanın Saç Üzerindeki Yan Etkileri Nasıl Önlenir?​

Saçınızı sabunla yıkamayı tercih ediyorsanız, yan etkilerden kaçınmak için aşağıdaki hususları aklınızda bulundurun.
Bir saç kremi kullanmanız gerekebilir
Sabunla yıkamanın en önemli yan etkisi saçın sert ve mat kuru şekilde olmasıdır. Bu yan etkiden kaçınmak için her yıkamadan sonra daima iyi bir saç kremi kullanmayı düşünün. Bu, saçınızın çözülmesine ve yumuşak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.
Saçınızı sert şekilde ovalamaktan kaçının
Sabunu, özellikle saçınızın uçlarını çok fazla ovalamaktan kaçının. Saçınız uzunsa, üzerine sabun sürmek düğümlenmelere neden olabilir.
Asitli durulama kullanın
Sert su kullanıyorsanız, sert su mineralleri saçta kalan ve kirli mumsu bir his veren sabun oluşturan kirler ile reaksiyona girebilir. Bu sorunu çözmek için saçınızı sabunla temizledikten sonra asitli bir durulama yapın.
Saçları Asidik Yıkama Tarifi
Gerekli Malzemeler
  • İki yemek kaşığı beyaz elma sirkesi
  • Bir litre su
  • Yöntem
Sirkeyi bir litre su ile karıştırın. Saçınızı sabunla temizledikten sonra sirke-su karışımı ile saçınızı durulamanız yeterlidir.

Önemli Not:

Saç deriniz çok hassas veya kaşıntılıysa, karışıma bir kaşık bal ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, asidik yıkama tarifini atlamak istiyorsanız saçınızı durulamak için damıtılmış su kullanabilirsiniz. Sirke kokusu genellikle kaybolur, ancak sirke kokusu almamak istiyorsanız asidik yıkamadan sonra saçınızı temiz suyla durulayın.

Saçınızı Temizlemek İçin Hangi Sabunları Kullanabilirsiniz?​

Deterjan kalıpları saçınızı pürüzlü ve kuru hale getirirken, özel olarak formüle edilmiş bazı şampuan kalıpları saçlarınız için güvenlidir. Bu şampuan çubukları, shikakai, reetha ve amla gibi doğal temizleyici maddelerle yapılır. Bazıları ayrıca saçınızı yumuşak ve sağlıklı tutmak için nemlendirici bileşenler içerebilir. Hangi sabunu seçerseniz seçin, saç tipinize uygun olduğundan ve saç kepeğini kaşıntıyı giderdiğinden emin olun.

Alternatif olarak kuru şampuan kullanmayı da düşünebilirsiniz. Islak saça etki eden şampuan ve saç kremlerinden farklı olarak kuru şampuanlar kuru saça uygulanabilir, bu nedenle farklıdır. Kuru şampuanlar, bir spor salonu seansından veya nemli bir işe gidip gelmeden sonra hızlı bir çözüm olarak işe yarayabilir. Kısa bir bilgide kuru şampuanın da devamlı olarak da kullanılamayacağını belirtelim.

Sonuç Olarak​

Saçınızı bir veya iki kez sabunla yıkamak saçınızı etkilemez, ancak saçınızı kalıp sabunla düzenli olarak temizlemek, pürüzlülük ve şiddetli sertleşme kuruluk nem dengesi bozulma gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun yerine saçınızı temizlemek için bir bitkisel içerikli şampuan alın. Şampuan kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız kuru şampuan saçlarınız için iyi bir alternatif olabilir.
 
Cenkaya

Cenkaya

Üye
Mesajlar
25
Tepkime puanı
10
Kuru şampuanın da devamlı devamlı kullanılmayacağını söylemelisiniz bence. Sürekli kullanmak için aşırı kimyasal bi saç pudrası sonuçta, belirli zamanlarda kullanmak için ideal oluyor. Sonra ertesi gün güzelce yıkamak gerekiyor kuru şampuanı da. Yoksa saç dibinde pütür pütür kalıntı olarak kalıyor.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
bilgi için teşekkürler yazıya eklenmiştir.
 
L

Levent

Üye
Mesajlar
145
Tepkime puanı
5
Ben sabun kullanıyorum. Memnunum saçlı deriyi doğal bir şekilde temizlediğini inanıyorum, kül suyu ile doğal yapım bittim sabunu kullanıyorum
 
L

Levent

Üye
Mesajlar
145
Tepkime puanı
5
Kuru şampuanın da devamlı devamlı kullanılmayacağını söylemelisiniz bence. Sürekli kullanmak için aşırı kimyasal bi saç pudrası sonuçta, belirli zamanlarda kullanmak için ideal oluyor. Sonra ertesi gün güzelce yıkamak gerekiyor kuru şampuanı da. Yoksa saç dibinde pütür pütür kalıntı olarak kalıyor.
Kimyasal fabrikasyon sabunu kim kullanırsa bu olabilir. Doğal bir sabun benim için güzel
 
A

Alperen

Üye
Mesajlar
258
Tepkime puanı
3
Şampuan mı Sabun mu , ne şampuan ne sabun diyebilirim deneyerek görebileceğimiz ve zaman zaman vucudumuzun kabul ettiği bir ürün kullanalım diyorum, sadece saç dökülmesine ürünler değil genetik faktörler ve psikolojik faktörler çok etki ediyor.
 

Users who are viewing this thread

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
14

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt