Prostat için saw palmetto kullananlar var mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi kelboy
  • 255 Görüntülenme
  • 1 Yorum
B

byburkay

Üye
Mesajlar
36
Tepkime puanı
0
Benim peder saw palmetto kapsül, kabak çekirdeği yağı kullandı hiç fayda görmedi şuan doktorun reçete etmesiyle avodart kullanıyor
 
K

kelboy

Üye
Mesajlar
94
Tepkime puanı
6
Prostat için saw palmetto kullananlar yada kullanmak isteyenler bu makaleyi baştan sona kadar okusunlar. Amerikan cüce palmiye ağacı olarak da adlandırılan Saw palmetto, çoğunlukla güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri kıyılarında yetişen ve Kaliforniya kadar batıda bulunabilen bir palmiye bitkisidir. Adını testere dişlerini andıran yeşil yapraklarından alır.

Bitki, olgunlaştıklarında siyaha dönen sarı meyveler üreten beyaz çiçeklere sahiptir. Bu meyveler, prostat sorunları, idrar yolu enfeksiyonları, mesane bozuklukları, hormon dengesizlikleri ve saç dökülmesi gibi durumlar için kullanılan bir bitki yapmak için kurutulabilir . Ayrıca cinsel dürtü ve sperm üretimini arttırdığı düşünülmektedir . Ancak bu bitkisel ile yapılan araştırmalar henüz bu iddiaları desteklememiştir.

Saw Palmetto ve Prostat Koşulları​

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar, saw palmetto'nun tümör hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini ve prostat kanseri için bir tedavi potansiyeli hakkında umutları artırdığını göstermiştir. Ancak palmetto prostatı tedavi edebileceğine veya prostata yakalanma riskini azaltabileceğine dair henüz bir kanıt yok. Prostat kanseri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır .

Ancak iyi huylu prostat hiperplazisinin (BPH) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var .

Bir erkeğin ceviz büyüklüğündeki prostat bezi, seminal sıvının ( meni ) yapılmasına yardımcı olur . Erkeklerde yaşlandıkça çok yaygın olan BPH , o bez olması gerekenden daha fazla büyüdüğünde ortaya çıkar. Bu, idrarı bir erkeğin vücudundan dışarı taşıyan tüp olan üretrayı tıkamaya başlayabilir ve başlamak veya durdurmak, çok sık tuvalete gitmek veya gece sık idrara çıkma sorunlarına neden olabilir.

Palmetto'nun BPH'ye nasıl veya neden yardımcı olabileceği çok açık değildir. Bazı çalışmalar, kapsül takviyenin prostat bezini küçültebileceğini göstermektedir. Diğer olasılıklar, iltihabı hafifletmesi veya vücudunuzun testosteron hormonunu, BPH'de rol oynayabilecek dihidrotestosteron (DHT) adı verilen başka bir hormona dönüştürmesini engellemesidir.

Ancak işe yaradığına dair bulgular vardır, diğer birçok ülke BPH tedavisinde testere palmetto kullanıyor. Örneğin, Almanya'da BPH tedavilerinin %90'ında ve İtalya'da %50'sinde bulunur.

Saw Palmetto'nun Üretim Formları​

Saw palmetto'nun olgun meyvesi, öğütülmüş ve kurutulmuş meyveler veya bütün meyveler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir. Sıvı özü, tabletler, kapsüller ve infüzyon veya çay olarak mevcuttur.

Yan Etkiler ve Riskler​

Saw palmetto, bir diyet takviyesi veya bitkisel ürün olarak kabul edilir . Talimatlara uygun olarak aldığınızda genellikle yetişkinler için güvenli olduğu düşünülür. Ancak diğer takviyelerin veya ilaçların çalışma şeklini etkileyebilir. Ayrıca mide rahatsızlığı, baş ağrısı , baş dönmesi, hassas göğüsler ve cinsel istekte azalma gibi hafif yan etkileri olabilir .

BPH için finasterid gibi ilaçlar veya varfarin ( Coumadin ), klopidogrel ( Plavix ) veya aspirin gibi bazı kan sulandırıcılar alıyorsanız, testere palmetto kesinlikle kullanmamalısınız.
Saw palmetto, çocuklar, hamile veya emziren kadınlar veya hormona bağlı kanser geçirmiş (veya daha yüksek risk altında olan) kadınlar için önerilmez .
Saw palmetto'yu denemeden önce doktorunuzla konuşun ve aldığınız diğer şifalı otlar veya diyet takviyeleri hakkında bilgi sahibi olduklarından emin olun.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

U
Cevaplar
1
Gösterim
153
Racing
Racing
R
E
Cevaplar
1
Gösterim
336
revivo
revivo
revivo
E
Cevaplar
1
Gösterim
383
Düzgün
Düzgün
D
S
Cevaplar
1
Gösterim
158
roronoa
roronoa
R
E
Cevaplar
0
Gösterim
138
elsunn
elsunn
E
T
Cevaplar
1
Gösterim
165
furkan53
furkan53
F

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt