Proscar Kullananlar Yorumları

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi tarcin
  • 6K Görüntülenme
  • 9 Yorum
tarcin

tarcin

Üye
Proscar kullananlar etken maddesi finasterid saç dökülmesi için minoxidil ile birlikte nasıl kullanılır, proscar aslen ne işe yarar dökülen saçları çıkarır mı, kullanırken saçları döker mi, bu başlık altından kullanıcı yorumlarınızı yazabilirsiniz. Proscar ilacı aslen erkeklerde prostat hastalığını tedavi etmek için üretilmiş 5 mg finasteride içeren 28 tablet olarak satılan bir ilaçtır. Prostat hastalığı sebebi saç dökülmesinde olduğu gibi testosteron ve yan türevi olan DHT hormonun 5 alfa redüktaz enzimi oluşturması sebebiyle ortya çıkan bir hastalıktır. Proscar etken maddesi finasterid etkisi testesteronun daha potent formu olan dihidrotestesterona dönüşümünün engellenmesi esasına dayanır. DHT hormonu etkisiyle oluşan 5 alfa redüktaz enzimini bloke ederek hastalığın ilerlemesini engeller. Geri dönüşsüz olan bu dönüşümün önlenmesi ekeklik hormonu androjenlerin saçlı deri üzerindeki zayıflatıcı etkisini azaltmış ve saç folikülü hücrelerinin çoğalmasını sağlamış olur. Proscar kullanan bazı ürolojik hastalıklarda 5 mg lik formu kullanılmasına karşın saç dökülmesini önlemede günlük 1 mg alınması yeterli olduğu saptanmıştır. Erkek tipi genetik saç dökülmesini önlediği kanıtlanmasına rağmen kadınlarda da kullanılmaktadır. Ancak kadınların bu ilacı gebelikte kullanmaması gerekir.

Androgenetik alopesi yada diğer bir ismi erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak aile bireylerinden çocuklara geçer. Çoğunlukla alından açılma ve tepeye doğru yayılım gösteren bu saç dökülmesi yaşla birlikte sürekli olarak ilerleme gösterir. Kafa derisinde ön, üst ve tepe bölgesinde bulunan saç foliküllerinde gelişmenin durması dihidrotestestesteron (DHT ) etkilerinden kaynaklanmaktadır. DHT saç büyümesini ya da saç döngüsünü yavaşlatarak foliküllerde zamanla minyatürleşmeye neden olur. Bu saçlar yavaş yavaş kısalmaya ve incelmeye başlar ve en sonunda saçlar tamamen dökülüp atrofi olur.

Finasterid ilacı ABD sağlık bakanlığı olan FDA tarafından saç dökülmesini önlediği ve yeni saç oluşumunu hızlandırdığı onaylanmış bir ilaçtır.

Finasteride, DHT seviyesinin düşmesini sağlar ve bunun sonucundada PGD2 üretiminin azalmasınada katkıda bulunur. Her ne kadar PGD2 seviyelerinde etkisi olduğu bilinmesede DHT azaltımından dolayı saç dökülmelerinde azalma görülür. Finasteride vücutta DHT seviyesini yaklaşık %70 oranında azaltmaktadır. Serum testestesteron seviyesi %9 oranında artmaktadır fakat bu normal orandadır.

Dht saç dökülmesi pgd2.png

Finasteride ilacı ilk basta prostat tedavisi için üretilmiştir fakat şans eseri saç dökülmesindede etkili olduğu görülünce propecia 1mg olarak üretimine geçilmiştir. Finasteridin dökülmeleri önlemdeki etkisi olduğu gerçeği 1974 de McGinley Dominic Cumhuriyetinde salinas kasabasındaki erkek çocuklarında incelemiştir. Bu çocuklarda 5-alfa reduktazı az miktarda vardır. Ayrıca onlarda DHT seviyesi çok azdır ve ömürleri boyunca prostat hastası olamamış ve saç dökülmesi problemi yaşamadığı görülmüştür.

Hastalığın ilerlemesini önlemek için araştırmacılar 5-alfa redüktaz enzimini oluşumunu önleyecek bir ilaç bulmak zorunda kalmışlardır. Daha sonra bu ilacı hem prostatın ilerlemesini hemde saç dökülmesini önlemek amacıyla kullanmışlardır. Bu ilaç kullanımı 50 yaş üstü erkeklerde prostat ilerlemesini durdurmak amacı ile Finasteride 5-mg etiket ismi Proscar olmak FDA tarafından onaylanmıştır. Beş yıl sonra FDA finasteride 1 mg saç dökülmesi tedavisinde onaylanması gerçekleşmiştir.

Finasteride kullanan kişiler ile yapılan çalışmalar finasteride alan kişilerin %90 ında saç dökülmesini durduğunu ve mevcut saçlarda kailte artması ve saçların korunduğunu göstermiştir. Finasteridi 5 yıl boyunca kullanan erkeklerin %48 inin saçlarında artış görülmüştür. Kullananlarda %42 sinde sac dökülmesi ilerlememiş, %10 unda ise eskisine kıyasla hiçbir saçlarında değişiklik olmamıştır.

İlacı kullanan kişileri mukayese edildiğinde, placebo tedavisi alan kişilerin %6 sının saçlarının uzadığı görülmüştür. % 19 unda hiçbir değişiklik olmazken %75 inde saç dökülmesi görülmüştür.

Finasteride Kullanımının Kafa Ön bölgesindeki Etkisi​

Finasteride günlük 1mg olarak alındığında ön ve tepe bölgesindeki saç dökülmesinin tedavisinde kullanıldığında dökülmeleri azalttığı mevcut saçlarda çoğalma görüldüğü bildirilmiştir. Finasteride’in ön bölgedeki dökülmeyi tedavi ettiğini gösteren veriler vardır.

Finasteride Saç Dökülmesinde Kullanımı​

Proscar ilacı saç dökülmesinde günde 1 tane 1mg olarak yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Etkisini göstermesi için bir yıl düzenli kullanılması gerekmektedir. Bu süre sonunda saç dökülmelerinde azalma ve dökülen incelen saçların tekrar çıktığı görülebilmektedir. İlk altı ay içerisinde finasterid kullanımında mevcut saçlarınızda incelme görebilirsiniz. Bu durum finasteride etkisini gösterene kadar olan süreçte saç dökülmenizin devam etmesinden kaynaklanabilir ve saçlarda döngüye girme durumu yaşanabilir. Hücre yenilenmesinden dolayı minyatürleşen saçlarınızın dökülebilir yerine daha sağlam saç telleri çıkması olaak gösterilebilir. Bu dönemde sabırlı olmak çok önemlidir. İlacın etkilerini görmek için en az bir yıl kullanmalısınız.

Finasteride Yan Etkileri​

Günde 1mg finasteride kullanımı herhangi bir yan etki oluşması beklenmez. Bazı durumlarda hafif yan etkiler oluşabilir. 1 yıllık düzenli kullanımın sonunda deneklerin %3,8’inde cinsel isteklerde azalma olurken, placebo tedavisi uygulanaların %2,1 inde bu durum görülmüştür. 5 yıllık çalışmadan sonra görülen yan etkiler şöyledir: cinsel isteklerde azalma (%0,3), ereksiyon problemi (%0,3), sperm sayısında düşme( %0,0)

İlaç kullanmaya başladıktan sonra zaman içerisinde cinsel isteklerde azalma olduğu saptanmıştır. İlaç kullanımını bırakan hastaların tümünde, tedaviye devam edenlerin %58'inde bu durum sona ermiştir. İlaç kullanımı kesildikten sonra, yan etkiler birkaç hafta içerisinde sona erecektir. Finasteride bırakıldığı zaman, sadece ilaç tedavisiyle çıkan saçlar dökülecektir eski dökülme süreci başlayacaktır.

Finasterid kullanan kişilerin en sık görülen yan etkiler;
  • Cinsel istek azalması veya ilk aylarda artış
  • Erkek cinsel organında yetersiz sertleşme
  • Erken boşalma
  • Meme sızlaması
  • Meme büyümesi
  • Meni miktarında azalma
  • Vücut kıllarında azalma
  • Sakalda geç uzama
  • Dikkat edksikliği ve yorgunluk
Proscar Finasterid Kullananlar ve Yorumları
Daha önceden Proscar finasterid 1mg kullanıp deneyim sahibi olanlar,ilaç hakkındaki düşüncelerinizi gördüğünüz olumlu veya olumsuz etkileri bu başlık altından paylaşırsanız kullanacak arkadaşlara yardımcı olmuş olursunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
P

Punisher

Üye
4 yıl proscar kullandım iyi sonuç aldım sayılır ama sürekli kullanmak insanı psikolojik olarak yoruyor

rooney43

rooney43

Üye
uzun zamandır seyrekleşen saçlarım nedeniyle finasterid tedavisi yapmak istiyorum , proscar alıp 5/1 e bölmek gibi tabi yan etkileri beni endişe ettiriyor arkadaşlar finasterid kendimiz hazırlayabiliyormuyuz

Alperen

Alperen

Üye
Merhaba arkadaşlar okuduğum yazılar ve izlediğim videolar ile bir ortak kanıya vardım, Özellikle saçların minyatürleşme sürecinde dht hormonunu azaltmak adına finasterid ihtiyacımız var ve bunu en ucuz şekilde eczanalerden prostat hastaları için kullanılması için çıkarılan Proscar ilacını 5 e bölerek kullanabiliriz. Özellikle 10 yıldır kullandığını söyleyen Dünyaca ünlü saç ekim uzmanı Doktor Koray erdoğan internet ortamaında yan etkilerini yazılanlar kadar olmadığını söylüyor evet her ilacın oldugu gibi bununda yan etkileri olabileceğini ama internet ortamında yazılanlar gibi olmadığını hatta çok abartıldığını söylüyor. Bir yazıda okudum özelllikle şunu diyordu finasterid aynı gün aynı saatte alındığında testesteron yani etki seviyesinin sıfıra yakın olduğu yazıyor ne kadar gerçek bilemem. Sonuçta bu finasterid ölümcül bir hap değil yan etkisi olan buda herkeste olan bir durum değil önerim şu kişi çok rahatsız ise kullansın diyelimki yan etkiler var çoğaldı çok farketti bırakabilir. Kendim bir süre 3 4 yıl kullandım bende olumsuz etki etmedi ben fark etmedim

T

tomriddle

Üye
Ben 3 aydır finasterid kullanıyorum günde 1 mg alıyorum şimdilik bir etkisi yok herhangi bir yan etkisini de yaşamıyorum insanlar yan etki yapıyor falan yazıyorlar bende yan etki olmayınca acaba aklıma etki etmiyormuki geliyor

E

Erhan

Üye
T

Taner043

Üye
Merhaba arkadaşlar ben geçen hafta İzmir Ossi Hair saç ekim merkezinde saç ekimi yaptırdım, saç ekimi sürecim gayet güzel geçti açıkcası 2 firmayla görüştüm bu firmalardan 1 tanesi likya saç ekim merkezi diğeri ossi hair saç ekim merkezi saç ekimi sürecim gayet güzel geçti detaylı yazılar yazıcam saç ekimi sonrası proscar kullanmaya başladım olumlu olumsuz durumları paylaşacağım.

T

Triver

Üye
1 yıldır kullanıyorum ve yan etki görmedim bazı arkadaşlar çok yan etkisi var yazmışlar ama her insanda olmuyor dökülmeleri frenliyor minoxille birlikte daha etkili olur

E

edias

Üye
Proscar kullananlar dikkat etmeli özellikle kadınların yani hamile kadınların eline dahi almaması gereken bir ilaç 5 mg için yazılan bu yan etkiler proscar kullanıcıları genelde 5/1 veya 4/1 olarak kullanıyorlar. Genç yaşta iseniz lütfen saç ekimi öncesi veya sonrası kontrol yaptırın önemsiz demeyin çünkü sperm sayısında azalma yaşanabilir diye ifade etmişler semen miktarında azalma yazmışlar kullanma talimatı varya proscar hapının içinden hapta. Bilinmeyen yan etkilerin oluşabileceği bir yazı oluşturulmuş.
Yaygın olarak ifade edilen muhtemelen kanıtlı, Ereksiyona ulaşmada zorlanabilirsiniz demiş , Göğüslerde şişkinlik yazmışlar velhasıl tamamen kişiye kalmış bu durum, hap kullanımı kolay oldugu için basit geliyor ve rahat oluyor tedavi süreci fazla oluyor bırakınca muhtemelen saçlar gidecek öyle düşünüyorum tamamen bir düşünce bu benim.

A

Aydem

Üye
Arkadaşlar proskar kullanımı ile ilgili Ben de artık kullanmaya başladım son 4 gündür 5 gündür kullanıyorum saç ekimi sonrası proskar kullanmaya devam edeceğim olumlu olumsuz olan yaşadıklarımı hissettiklerimi yazacağım ve bu kullanma talimatı var kutunun içinde onunla alakalı detaylı Konu açmak istiyorum çünkü orada gençler için gerçekten çok yaralayıcı etkileyici bilgiler var sperm sayısını azaltma kadar tutun meme büyümesi ile alakalı bilgiler var yani dikkat etmek gerekiyor

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
2
Gösterim
398
My Precious
My Precious
M
V
Cevaplar
5
Gösterim
791
Burda
Burda
B
I
Cevaplar
6
Gösterim
1K
roronoa
roronoa
R
H
Cevaplar
3
Gösterim
637
seco
seco
S
B
Cevaplar
1
Gösterim
565
Bakbi92
Bakbi92
B
E
Cevaplar
2
Gösterim
345
Math
Math
M

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
11
Çevrim içi ziyaretçiler
5
Toplam ziyaretçi
16
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt