Minoxil Nasıl Kullanılır

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 911 Görüntülenme
  • 5 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Minoxil nasıl kullanılır ne işe yarar, erkek tipi saç dökülmesini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir saç dökülmesi ve yeniden saç çıkarma tedavisidir. Minoxilin sıvı veya köpük formda olan iki tip ürünü vardır ve doğrudan saç derisini belirgin saç dökülmesi olan bölgelerine uygulanır. Saç seyrelmesi veya saç çizgisinde azalma gibi kelliğin erken belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız, mevcut saçınızı korumak ve yeniden büyümeyi teşvik etmek için topikal bir tedavi olarak minoksidili araştırmış olabilirsiniz . Diğer saç dökülmesi tedavilerinde olduğu gibi minoxidil hemen etkisini göstermeye başlar, ancak gözle görülür sonuçlar elde etmesi birkaç ay sürebilir. Aşağıda, minoksidilin saç dökülmesi tedavisi olarak nasıl çalıştığını ve saçınızdaki gelişmeleri görmek için minoksidili ne kadar süreyle kullanmanız gerekebileceğini açıkladık. Ayrıca, saç dökülmesini daha da önlemek ve saçları yeniden büyütmek için minoksidil ile aynı anda kullanabileceğiniz diğer bilim temelli saç dökülmesi ilaçlarını ve ürünlerini de listeledik.

Minoxidil Nasıl Etkili Olur?​

Minoxidil, saç büyüme döngünüzün telojen (dinlenme) aşamasını kısaltarak ve saçlarınızı anagen (aktif büyüme) aşamasına taşıyarak çalışır. Bunu anlamak için saçınızın nasıl büyüdüğü, döküldüğü ve kendini nasıl değiştirdiği sürecini hızlıca gözden geçirmek önemlidir. Saçınız uzadıkça birkaç farklı aşamadan geçer. Bu aşamalar birlikte saç büyüme döngüsü veya saç büyüme süreci olarak adlandırılır. Döngünün anagen fazında saçınız tüm uzunluğuna kadar uzar. Araştırmalar, saçlarınızın yüzde 85 ila 90'ının herhangi bir zamanda bu aşamada olduğunu gösteriyor. Ortalama olarak, saç büyüme döngüsünün anagen aşaması, saçınızın sürekli olarak büyüdüğü iki ila altı yıl sürer. Saçınız tüm uzunluğuna ulaştığında, anagen fazdan saçın kafa derinizden ayrıldığı katagen faza geçer. Daha sonra saç, tüm saç yapısının birkaç ay boyunca dinlendiği telojen fazına girer. Son olarak, eski saç, saç folikülünden yerine yeni bir saç çıkmasıyla birlikte kafa derinizden tamamen ayrılır ve dökülür.

Minoxidil bu döngünün telojen fazını kısaltır, yani saçlarınız dinlenmede daha kısa zaman harcar. Aynı zamanda anagen aşamasını veya büyüme aşamasını uzatır ve saçlarınızı bu aşamaya normalde olduğundan daha erken girmesi için uyarır. Minoxidil ayrıca saç derinize kan akışını iyileştiriyor gibi görünüyor, bu da saçlarınızın tam potansiyellerine ulaşması için ihtiyaç duydukları besinleri sağlamaya yardımcı olabilir. Bu birleşik etkiler, erkek tipi kelliğe yatkınsanız, büyümeyi teşvik etmeye ve saçınızın kalınlığını, yoğunluğunu ve genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Minoxidil ve Saç Dökülmesi İlişkisi​

Minoxidil, saçlarınızın büyüme döngüsünün anagen fazına zamanından önce girmesine neden olduğundan, saçınızın daha iyi görünmeden önce daha kötü görünmesine neden olabilir. Bununla, minoksidil tedavisinin ilk birkaç haftası veya ayı boyunca saç dökülmenizin arttığını fark edebileceğinizi kastediyoruz. Bunun nedeni, saçlarınızın anajen evreye başlamadan önce saç büyüme döngüsünün telojen ve dökülme evrelerinden hızla geçmesi gerekmesidir. Minoxidil'i ilk kullanmaya başladığınızda, yastık kılıfınızda veya saç tarağınızda normalden daha fazla saç teli döküldüğünü fark edebilirsiniz. Bu normal bir durumdur ve genellikle panik yapmak için bir neden değildir. Bunun yerine, her zamanki gibi minoksidil uygulamaya devam etmek en iyisidir. Birkaç ay boyunca, dökülme sona erecek ve yeni saç büyümesi geliştirmeye başlayacaksınız.

Minoxidil Saç Dökülmesini Önler mi?​

Bu soruya vereceğimiz cevap evettir. Minoxidil'in etkilerini inceleyen çok sayıda çalışma, neredeyse tamamı erkek tipi kellik olan erkekler için olumlu sonuçlar verdi. Journal of the American Academy of Dermatology'de 2004 yılında yayınlanan bir çalışmada, bir grup dermatolog, androgenetik alopesinin (erkek tipi kellik için tıbbi bir terim) neden olduğu saç dökülmesi olan 900'den fazla erkekte topikal minoksidil %5'in etkilerini inceledi. 12 aylık çalışmanın sonunda, erkeklerin yüzde 62'sinin saç dökülmesinde olumlu yönde bir azalma olduğunu buldular. Diğer erkeklerin yüzde 35,1'i olumlu veya olumsuz bir değişiklik göstermezken, yüzde 2,9'u daha fazla saç dökülmesi yaşadı.

Genel olarak, erkeklerin yüzde 84,3'ü minoksidil solüsyonunu "çok etkili", "etkili" veya "orta derecede etkili" olarak değerlendirdi. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi'nde de yayınlanan 2007'den farklı bir çalışma, 16 haftalık tedavi boyunca topikal minoksidil %5'in etkilerini plasebo ile karşılaştırdı. 16 hafta sonra, %5 minoksidil kullanan erkekler, terapötik olmayan plasebo kullananlara kıyasla saç büyümesinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdi. Minoksidil grubundaki erkekler, saç dökülmesi durumunun öznel bir değerlendirmesinde de iyileşmeler gösterdi. Son olarak, başka bir çalışmada erkek tipi kellik olan erkeklerde %5 minoksidilin %2 minoksidil ile etkileri karşılaştırılmıştır . Araştırmacılar, minoksidilin her iki versiyonunun da iyi tolere edildiğini, ancak daha güçlü %5'lik solüsyonun saçın yeniden büyümesini teşvik etmede daha etkili olduğunu buldular. Kısacası, mevcut araştırmalar, minoksidilin saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için bir tedavi seçeneği olarak iyi çalıştığını göstermektedir.

Minoxidil Sonuçları Ne Zaman Görülür?​

Minoxidil'in etki mekanizması nedeniyle, bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra hemen saç büyümesi yaşamayacaksınız. Bunun yerine, daha önce de belirttiğimiz gibi, minoksidil tedavisinin ilk birkaç haftasında saçlarınız yeni bir anagen faza başlamak için büyüme döngüsünden hızla geçerken normalden biraz daha fazla saç döküldüğünü görebilirsiniz. Çoğu araştırma, minoksidil kullanmaya başladıktan sonra saçınızda herhangi bir iyileşme görmenin birkaç ay sürdüğünü gösteriyor. Örneğin, yukarıda belirtilen çalışmalar - tümü olumlu sonuçlar gösterdi - en az üç aylık düzenli kullanımdan sonra minoksidilin sonuçlarına baktı. Sonuçlar bir kişiden diğerine değişebilse de, genellikle yaklaşık üç ila altı ay sonra minoksidil'de bir miktar iyileşme görmeyi ve tam bir yıllık tedaviden sonra daha önemli sonuçlar görmeyi beklemelisiniz. Bu arada, saç çizginizde her gün bir değişiklik fark etmeseniz bile sabırlı olmanız ve minoksidil kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

Minoxidil Kullanımı ve Yan Etkileri​

Minoksidil çoğu insan için güvenli ve etkili olsa da, bu ilacı ilk kullanmaya başladığınızda yan etkiler yaşayabilirsiniz. Minoksidil'in yaygın yan etkileri arasında kafa derisi tahrişi, kuruluk, pullanma, kaşıntı ve kalp çarpıntısı yapabilir.. Bu yan etkiler şiddetliyse veya zamanla kendi kendine geçmiyorsa, sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir.

Minoxidil'i Nasıl Daha Etkili Yapabilirsiniz?​

Erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesini tedavi etmek için minoksidil kullanıyorsanız, sonuçlarınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz çok sayıda şey vardır: Minoxidil'i uygun şekilde uygulayın. Minoxidil genellikle kullanımı kolay bir ilaçtır, ancak bazı hatalar onu daha az etkili hale getirebilir ve yan etki geliştirme riskinizi artırabilir. Saç büyümesi için minoksidil uygulamayla ilgili ayrıntılı kılavuzumuz, minoksidil'in hem sıvı hem de köpük versiyonları için özel talimatlarla birlikte bu ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini açıklar. Aynı zamanda finasterid kullanın. Finasterid, vücudunuzun erkek tipi kellik gelişimine neden olan hormon olan DHT'yi üretmesini durdurarak çalışan reçeteli bir saç dökülmesi ilacıdır. Minoxidil ve finasterid birlikte kullanıldıklarında saç dökülmesinin tedavisinde ayrı ayrı kullanıldıklarından daha etkilidir. Saç çıkması zor olan saçların her iki yan tarafı olan şakaklarda tretin ve azelderm krem ile birlikte kullanılması önerilir.

Tedaviye mümkün olduğunca erken başlayın . Minoxidil ve diğer saç dökülmesi ilaçları, erken başlandığında en iyi sonucu verir. Gelişen model saç dökülmesinin belirtilerini fark ettiğiniz anda tedaviye başlamaya çalışın.

Saç Büyümesi İçin Minoxidil Etkisi​

Minoxidil hemen çalışmaya başlar, ancak ilk üç ila altı ay boyunca gözle görülür bir sonuç vermez. Altı ay sonra, "nihai" sonuçlar genellikle yaklaşık bir yıllık sürekli kullanımdan sonra görünür olacak şekilde bir miktar iyileşme görmeye başlamalısınız. Bu arada saç dökülmenizin biraz daha kötüleştiğini fark edebilirsiniz. Bu, saçınız büyüme döngüsünün anagen fazına girerken zamanla daha iyi hale gelecek olan minoksidilin yaygın, normal bir etkisidir. Daha iyi sonuçlar için, mevcut saçınızı korumak ve saç büyümesini teşvik etmek için minoksidil ile finasterid veya diğer saç dökülmesi ürünleri kullanmayı düşünün .
 
Filozof

Filozof

Üye
Mesajlar
28
Tepkime puanı
0
Minoxidili tretin ve azelderm krem ile birlikte nasıl kullanacağız yazabilir misiniz.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Azelderm krem sabah minoxilden 10 dakika önce mercimek tanesi kadar sağ sol şakaklara ince bir tabaka haline sürülür. Süre sonunda minoxidil losyon uygulanır. Tretin kremde sadece akşamları aynı şekilde uygulanır. Bu uygulama ilk 6 ay boyunca bu şekil kullanım yapılır. 6. aydan sonra günde bir kez sadece minoxidil günde tek veya 2 kez kullanılabilir.
 
E

Edgar

Üye
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Arkadaşlar saçımın sağ ve sol tarafında açılmalar başladı bende geçen doktora gittim kan tahlili yaptırdım herhangi bir sorun yokmuş vitamin eksikliği, demir falan sorun yokmuş, açılan yerler için minoxil yazdı bazı forumlarda herkes çok övüyor ama bu foruma gelince yorumları okudum şimdi kullanmaya çekiniyorum saçları çok döküyormuş kullanan varsa yardımcı olabilir mi
 
O

Owner

Üye
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Yıllardır kullanıyorum günde bire düşürdüm saçlarımız uzun süre korumayı başarmama yardımcı oldu. Kullanacaklar önerim günde 1 kez kullansınlar
 
@

@ron

Üye
Mesajlar
74
Tepkime puanı
3
Yıllardır kullanıyorum günde bire düşürdüm saçlarımız uzun süre korumayı başarmama yardımcı oldu. Kullanacaklar önerim günde 1 kez kullansınlar
Hocam neden 1 defa çok mu döngüye giriyor
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
2
Gösterim
265
My Precious
My Precious
M
V
Cevaplar
5
Gösterim
734
Burda
Burda
B
I
Cevaplar
6
Gösterim
1K
roronoa
roronoa
R
H
Cevaplar
3
Gösterim
566
seco
seco
S
B
Cevaplar
1
Gösterim
494
Bakbi92
Bakbi92
B
E
Cevaplar
2
Gösterim
308
Math
Math
M

Users who are viewing this thread

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
26
Çevrim içi ziyaretçiler
11
Toplam ziyaretçi
37
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt