Minoxil Bıraktıktan Sonra Saçlar Dökülür mü?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Semih
  • 2K Görüntülenme
  • 3 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Minoxil bıraktıktan sonra saçlar dökülür mü? Saç dökülmesini önlemek için en sık kullanılan ürünlerden biri olan minoxidil hakkında sürekli sorulan sorulardan biriside minoxil'li bıraktıktan sonra saçlar dökülür mü? sorusudur. Minoksidil ilk kez üretim amacı (Loniten, Rogaine, C9H15N5O, MW 209.25) bir antihipertansif yüksek tansiyon ilacı olarak üretilmişti. Kullanan hastalarda yan etkiler olarak vücutta kıllanma, saçlarda ve sakallarda gürleşme gibi yan etkiler görülünce topikal saç büyüme uyarıcı losyon olarak kullanılama sunulmuştur. Minoxil'li kullanımını bıraktıktan sonra saçlar dökülüyor mu. Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Androgenetik alopesi aileden geçen genlerden dolayı oluşan ve ömür boyu süren bir sorundur. Kişinin saç kökü hücrelerinde DHT hormonları yıkıcı etkileri ne kadar fazlaysa o derecede saçlar dökülür. Genetik saç dökülmesi genelde ergenlik çağına girmeyle birlikte başlar, ilk olarak saçların en güçsüz olduğu alanlar sağ ve sol şakak kısımları açılır, yıllar geçtikçe bu açılmalar daha da ilerler ve saç seyrekliğine kadar gider. En sonunda vertex bölgesinde de dökülmeler şiddetlenerek açılmalar oluşur ve sonuç olarak kişiyi kelliğe kadar götürür. Halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen bu sorun sürekli olarak tedavi edilmesi gerekir. Saçlar bir nevi topikal olarak beslenir ve bu bizim uyguladığımız tedaviye bağlı olarak uzama yaparlar, yani bir nevi bizim tedavimize ihtiyaç duyarlar. Bu saç tedavisi bırakıldığında saçların beslenmesi yavaşlar ilk önceki duruma hızlı bir şekilde ilerler. Bu tedavi aynı kanser hastalığı gibi ömür boyu ilaç tedavisi ister, tedavi yarıda kesildiğinde DHT hormonları çoğalacak saç köklerine tekrar bağlanacak ve saçları dökmeye başlayacaktır. Saçlarınızı diyelim ki 2 -3 yıl kadar korudunuz ve artık tedaviden sıkıldınız kullanmak istemiyorsunuz, bunun sonucunda minoxidil veya finasterid gibi DHT önleyici ilaç kullanımları bıraktığınızda saçlarınız 2-3 ay içinde dökülmelere başlar ve önceki ilk kullanmadan önceki halinize geri dönersiniz. Peki minoxil, diğer losyon ve DHT bloker kullanmak istemiyorum ne yapmalıyım. Burada iki seçeneğiniz var ya saç ekimine karar vereceksiniz yada dökülmeleri göze alıp bu şekil hayatınızı sürdüreceksiniz. Bizim görüşümüz şu şekildedir mevcut saçlarınızı yeterliyse dökülmeniz çok şiddetli değilse mevcut topikal tedaviler ve vitamin desteğiyle saçlarınızı uzun yıllar korumanız yönünde olur. Eğer ki çok şiddetli dökülmeler var ve sürekli oral DHT azaltıcı ilaç kullanmak gerekli ama sosyal hayatınızı kişisel başarılarınızı DHT bloker ilaçlar engelliyorsa saç ekimi seçeneğini veya ilaçsız tedavisiz normal hayatınızı sürdürmeniz yönünde olacaktır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
I

ismail

Üye
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Cinsiyet
Bay
Minoxil bıraktıktan sonra saçlar dökülür evet hatta dahada kötü oluyor bunu bir çok arkadaşımın yaşadığını bizzat gördüm bilmiyorum bir çözüm var mı?
 
E

Edward

Üye
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
minoxil kullanımı sonrası saçlar dökülüyor, nasıl mı bizzat çoğu kişide gördüğümü söylemek istiyorum, saç dökülmesi yaşayan biri saçlarını korumak için bir kombin yapıyor bu kombinde, konazol şampuan, minoxil, şampuan, finasterid proscar kullanımı yapıyor. minoxil kullananların saçları dökülüyor ilk 3 ay ile 4 ay içinde daha sonra sürekli yeni gelişmiş ve yeni saçlar çıkıyor evet güzel bir gelişme kaydediyor kişiler. Saç dökülmesi sonrası vakit geçiyor diyelimki aylar geçti rehavete kapıldı losyon kullanımını bırakıyor işte bütün kazanım elde ettiği saçlar ve dökülmeyen tüm saçlar yavaş kademeli şekilde belkide 4 5 ayda kaybetmeye başlıyor. Genetik dökülmeler genel olarak bu şekilde ilerliyor.
 
M

Mert34

Üye
Mesajlar
14
Tepkime puanı
0
Minoxil kullanmayın kullananlar pişman oluyor ona vereceğiniz parayla saç ekimi yaptırın
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

V
Cevaplar
4
Gösterim
570
ismail
ismail
I
I
Cevaplar
6
Gösterim
828
roronoa
roronoa
R
H
Cevaplar
2
Gösterim
387
back
back
B
B
Cevaplar
1
Gösterim
332
Bakbi92
Bakbi92
B
E
Cevaplar
1
Gösterim
241
Pharmacy
Pharmacy
P
P
Cevaplar
3
Gösterim
408
invincible
invincible
I

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
26
Toplam ziyaretçi
66
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt