Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi tarcin
  • 197 Görüntülenme
  • 0 Yorum
tarcin

tarcin

Üye
Mesajlar
62
Tepkime puanı
0
Mevsimsel saç dökülmesi ne zaman ve neden olur nasıl anlaşılır? Mevsimsel saç dökülmesi yılın belli aylarında hava değişimi, hormonal değişiklikler, nedeniyle ortaya çıkan bazı insanlarda daha belirgin veya en azından kaç kişinin yaşadığı yılın belirli mevsimlerinde daha çok oluşan bir dökülme sürecidir. Normalde bir insanda günlük 100 ila 120 arası saç dökülürse ciddi bir dökülme oduğunu size gösterebilir, kişi saçlarındaki yoğun dökülmeleri önceki aylara göre farkedebilir. Genellikle elinizi saçınıza attığınızda, saçları yıkama sırasında, tarakla taradığınızda dökülmenin fazla olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Saçlarınızda normalden daha fazla saç dökülmesi olduğunu anladıysanız endişelenmenize gerek yoktur, bu gibi durumlar hava değişimi, saçın döngü süreci, güneş ışığı etkisi ve başka etkenler ile oluşan bir durumdur. Böyle bir ani gelişen yoğun dökülmeler yaşıyorsanız herhangi bir saç tedavisi uygulamanıza gerek yoktur. Nedeni ise belirli bir süre sonra bu mevsimler geçiş sırasında oluşan bu dökülmeler zamanla kendiliğinden düzelecektir. Eğer dökülme şiddetinde azalma görülmüyorsa yada saçta genel seyrelmeler alnın iki yakasında gerilemeler oluşmuşsa bir dermatoloğa muayene olmak dökülme tipini öğrenmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Efsane mi gerçek mi?​

Bazı uzmanların mevsimsel saç dökülmesinin neredeyse bir şehir efsanesi olduğunu düşünmesine ve yılın belirli mevsimlerinde saç dökülmesinin artmasının arkasında başka nedenler olduğunu düşünmesine rağmen, çoğu uzman birçok insanın bazı mevsimlerde daha fazla saç dökülmesi yaşadığını doğrulamaktadır. Ama bu anormal saç dökülmesinin sebebi nedir? Memeliler, sıcaklık, nem veya güneş radyasyon seviyeleri de dahil olmak üzere mevsimsel değişikliklere uyum sağlamak için kürklerini yılda iki kez değiştirirler; Biz insanlar vücudumuzdaki kıllarda da buna benzer durum oluşuyor olabilir, belirli zamanlarda dökülmelerden sonra yıl boyunca vücudumuzda belirli sayıda kıllar sabit tutuluyor; ancak, bu vücudumuzun kendini çevre değişikliklerine adapte etmediği anlamına gelmez çevre değişikliklerinede: bu yüzden bazı mevsimlerde diğerlerinden daha fazla saç kaybederiz.

Her durumda, mevsimsel değişikliklere bağlı saç dökülmesinin, hatta kelliğe neden olabilecek diğer faktörlere kıyasla minimum olduğunun altını çizmek önemlidir, bu faktörler arasında genetik, yaşam tarzı (stres, diyet, yorgunluk, yaşam tarzı vs...), saçımızla agresif olan belirli teknikler veya ürünler kullanmak veya bazı hastalıkların veya bazı ilaçların neden olduğu yan etkiler bulunur.

Mevsimsel Saç Dökülmesini Alopesi Belirtilerinden Nasıl Ayırt Edebiliriz?​

Saçlarımızın yılın belirli dönemlerinde daha fazla dökülür olduğunu görürsek, bu endişelenmek için bir neden olmamalıdır. Mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer? Süre genellikle en fazla 1 veya 2 ay ile sınırlıdır ve bundan sonra saç tekrar uzar. Saçların dökültüğünde unutmayın, ama aynı zamanda yeni saçlar uzamaya başlar. Ancak sorun, bu süre geçtikten sonra, kafa derimizde saç yoğunluğu kaybettiğimizi veya saçlarımızın daha ince veya daha zayıf büyüdüğünü gözlemlersek bunlar mevsimsel değişikliklerle değil, diğer nedenlerle ilgili bir sorunun belirgin belirtileridir, bu nedenle bir doktora danışmamız ve zamanında uygun bir tanı ve tedavi istememiz gerekir.

Genel olarak, mevsimsel saç dökülmesini aşağıdaki hususları dikkate alarak saç problemlerini artıran diğer nedenlerden ayırt edebiliriz:
  • Mevsimsel saç dökülmesi sırasında saçların görünümü değişmez, başka nedenlerden kaynaklanan bir saç dökülmesi sorunu olduğunda tam tersi bir şey olur.
  • Mevsimsel kayıplarda saç yoğunluğu da korunur ve hacim kaybı olmaz.
  • Bir hastalık, stres, zayıf bir diyet veya diğer faktörlerin neden olduğu bir alopesi sorunuyla karşı karşıyaysak, tam kafa derisinde veya taç gibi belirli bölgelerde yoğunluk düşürülür.
  • Alopesi belirtisi, saçların özellikle kökte daha ince veya sağlıksız görünmesidir, bu da zayıflama belirtisidir.

Hangi Mevsimde Saç Dökülmesi Daha Bol Olur?​

Normalde, ilkbaharda mevsimsel bir saç dökülmesi vardır, bununla birlikte, sonbaharda mevsimsel saç dökülmesi mevsimsel effluvium (bir tür telojen effluvium) sırasında daha belirgindir. Bu dönemde saç döngü yenilenmesi artar ve günde 1.000 kıl bile kaybedebiliriz, ayrıca, kadın mevsimsel saç dökülmesi erkeklere göre daha belirgin hale gelir. Yaz aylarında mevsimsel saç dökülmesi, saçlarımızın güneş ve yüksek sıcaklıklar tarafından cezalandırıldığı sezonun son haftalarındada özellikle önemli olabilir. Aksine, kışın mevsimsel saç dökülmesi yaygın değildir ve genellikle kafa derimizin iyileştiği ve daha büyük bir saç yenileme oranı olduğu yılın bu dönemindedir, ancak bu her kişiye ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Sonbahar Ayında Azaltmanın 5 Yolu

Mevsimsel bir değişiklik sırasında bir saç dökülmesi gözlemliyorsak ve saçlarımızın yapısında, görünümünde veya yoğunluğunda bir değişiklik yoksa, saç dökülmesi konusunda endişelenmek için bir neden olmamalıdır. Ancak aşırı bir düşüş fark edersek (kaş veya kirpik gibi diğer bölgelerde bile) veya yoğunluk kaybı varsa veya saçı olmayan bölgelerde kaşıntı, iltihaplanma veya yara izi oluşursa, doktora gitmelisiniz. Ayrıca, mevsimsel saç dökülmesini nasıl durdura bileceğinizi düşünüyorsanız, mevsimsel değişiklikler sırasında saç dökülmesini azaltmanıza veya en aza indirmenize yardımcı olabilecek izlemeniz gereken bazı öneriler vardır, örneğin:

Saçınızı agresif olmayan şampuanlarla düzenli olarak yıkayın ve hala ıslakken saçınızı fırçalamaktan kaçının
Saç dökülmesi için biraz vitamin almak
Yüksek proteinli diyetler alın
Saç derinize uçucu yağlarla masaj yapın
Vücudunuzu özellikle yaz aylarında nemli tutun

Mevsimsel saç dökülmesi hakkında başka bir sorunuz varsa veya saç dökülmesinden muzdaripseniz ve arkasındaki nedenlerin ne olduğunu merak ediyorsanız, konu altından soru sormaktan çekinmeyin, saç sorunlarınızı çözmek için en iyi yöntemleri seçenekleri sizlere sunabiliriz. Ülkemizde saç dökülmesi, saç ekimi ile ilgili yorumları okuyun hangi seçeneklerin kişilerde etki sağlayıp sağlamadığını araştırmanız sizlere bu konuda fikir verecektir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
34
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
160
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
83
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
164
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
370
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
514
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
22

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt