Mastürbasyon Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Saçekimibilgisi
 • 2K Görüntülenme
 • 10 Yorum
Saçekimibilgisi

Saçekimibilgisi

Üye
Mesajlar
306
Tepkime puanı
10
Mastürbasyon saç dökülmesi yapar mı? mastürbasyon saç dökülmesine neden olur mu? Tıp literatüründe bu konuya dair kesin bilgi bulunmasa da, saç tellerinde güçsüzlük meydana gelen pek çok bireyde mastürbasyon bağımlılığı gözlemlenebilir. Erkek veya kadın bir kimsenin partnersiz olarak kendi kendini cinsel açıdan tatmin etmesi olarak tanımlanan bu cinsel aktivite faydalara ve zararlara sahiptir. Elini veya çeşitli nesneleri kullanarak cinsel bölgesini uyaran insanlar, mastürbasyonu devamlı bir alışkanlık haline getirmeleri durumunda bazı etkiler gözlemleyebilir. Saç sıklığında azalma ve tellerin incelmesi, düzensiz yapılan mastürbasyonun ortaya çıkarabileceği etkilerdir. Sebebini anlayamadığınız dökülmeler, muhtemelen mastürbasyon aktivitelerinizin düzensizliğiyle alakalıdır. Fakat bu konuda ciddi görüş ayrılıkları mevcuttur ve hala kesin bir sonuç ortaya koyulamamıştır. Yakın bir zamana kadar insanların dile getirmek istemediği cinsel konular, sağlık üzerinde ortaya çıkardıkları etkiler sebebiyle artık tabu olmaktan çıkmıştır.
Sık sık mastürbasyon yapmak veya partnerle ilişkiye girmek, cinsel yolla vücuttan daha çok sıvı atılmasına yol açar. Bu ise dökülme problemini tetikleyebilir. Fakat bu durum kişinin bünyesiyle yakından alakalıdır. Her birey aynı etkilere şahit olmayabilir.
Mastürbasyon Saç Dökülmesi Yapar mı? .jpg


Ergenlikte Saç Dökülmesi Neden Olur?​

Ergenlik dönemi, vücudun gözle görülür değişimler yaşadığı bir zamandır. Ergenlik döneminde saç dökülmesi sadece mastürbasyonla ilişkilendirilmemelidir. Bu problemi tetikleyebilecek durumlar arasında beslenme düzeninin bozukluğundan, kişisel bakımı ihmal etmekten ve yaşam stilinden bahsetmek mümkündür. Ergenlik itibariyle saç dökülmesindeki artışların önemli sebepleri şöyle açıklanabilir:

 • Beslenme Bozuklukları: Büyüme hormonunun fazla salgılandığı ergenlik döneminde vücut hacmi artar. Fiziksel değişimlerden dolayı beslenme ihtiyacı da artış gösterir. Yağlı ve baharatlı gıdaların sık tüketilmesiyle cilt sağlığı olumsuz etkilenirken, saç tellerinde aşırı yağlanma ortaya çıkabilir. Aşırı yağlanma ise saç tellerini yıpratarak dökülme sürecini hızlandırır.
 • Stresli Yaşam: Strese yol açan durumlar, kan içerisindeki kortizol hormonunu yükseltir. “Saç dökülmesi neden olur?” sorusuna verilebilecek ilk cevap budur. Stres hormonu olarak bilinen kortizol, vücut fonksiyonları üzerinde istenmeyen etkiler yaratır. Saç tellerinin güç kaybederek sık sık dökülmeye başlaması bu etkilerdendir.
 • Kişisel Bakım Yetersizlikleri: Ergenlik döneminde vücudun yağ salgısı artar. Düzenli olarak yıkanmak ve kişisel bakımı önemsemek şarttır; aksi halde saç sağlığı olumsuz etkilenir. Erken yaşta saç dökülmesi sorununu engellemek için, kişisel bakım ürünleri arasında doğru tercihler yapmak gerekir.

Mastürbasyon Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?​


Kesin olmamakla beraber mastürbasyon saç dökülmesi, bunalım ve halsizlik durumlarıyla ilişkilendirilen bir aktivitedir. Bu sebeple uygulama sıklığı büyük önem taşır. Bazı bünyelerde hiçbir olumsuz etki yaratmıyor olmasına rağmen, mastürbasyon sık yapılmamalıdır. Alışkanlık haline gelmesi durumunda günlük yaşantıyı kötü etkileyebilmesi mümkündür. Partnere sahip olmayanlar haftada 1 – 2 defa mastürbasyon yapabilir. Partneri bulunanların ise mastürbasyon yapmaları tavsiye edilmez. Cinsel yaşantınızın olumsuz etkilenmemesi için, en ideal miktar sizler tarafından belirlenmelidir.

Mastürbasyonun Faydası Var mıdır?​

Mastürbasyon faydaları görülebilecek bir aktivitedir. İdeal ölçüde yapılması, vücut sağlığı için herhangi bir risk oluşturmaz. Yeterli ölçüde yapılan mastürbasyonun faydaları ise şöyledir:

 1. Stresi azaltarak hayat kalitesini yükseltir.
 2. Kas gevşetici özellik göstererek, vücudunuzun çeşitli bölgelerindeki ağrılara iyi gelebilir.
 3. Özellikle uyku öncesinde yapılan mastürbasyon rahatlama sağlayarak uyku problemlerini çözer.
Mastürbasyondan olumlu sonuç alabilmeniz, bunu bir alışkanlık haline getirmemenizle alakalıdır. Gereğinden fazla yapılması durumunda istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.

Mastürbasyonun Zararları Nelerdir?​

Mastürbasyon konusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı fazla değildir. Faydaları ve zararlarına dair yaygınlık gösteren durumlar, bilimsel araştırmalardan çok gözlemlere dayanır. Fazla yapılan mastürbasyonun zararları şöyle sıralanabilir:

 • Konsantrasyonu olumsuz etkiler. Çalışırken veya derslerle ilgilenirken çabuk sıkılmanıza yol açar.
 • Fazla mastürbasyon yapmanın zararları arasında, psikolojik problemler mevcuttur. Hayatın anlamsız olduğu ve pişmanlık hissi ortaya çıkabilir.
 • Vücuttan atılan cinsel sıvı, belirli miktarlarda protein, vitamin ve enzim içerir. Bunların vücuda tekrar kazandırılacağı süreye kadar kendinizi yorgun hissetmeniz mümkündür.
Mastürbasyon saç dökülmesi sorunuyla tamamen ilişkili sayılamaz çünkü buna dair bilimsel kanıt yoktur. Fakat ergenlik döneminde artan saç dökülmelerinde etkili olduğu varsayılır.
 
E

erco

Üye
Mesajlar
106
Tepkime puanı
3
Saç dökülmesini hızlandırdığını düşünüyorum, nedendir bilinmez ama bana olumsuz durumlar olduğunu hissettiriyor
 
M

mustafaa

Üye
Mesajlar
206
Tepkime puanı
16
Saç dökülmesini hızlandırdığını düşünüyorum, nedendir bilinmez ama bana olumsuz durumlar olduğunu hissettiriyor
O his bana da oluyo ve dökülme yaşatan herkeste yaşıyordur , yüksek ihtimal psikolojik diye düşünüyorum somut bir sebep arayışı olabilir kendimizi suçlamak falan
 
GÖKDEMİR

GÖKDEMİR

Moderatör
Mesajlar
224
Tepkime puanı
31
mastürbasyon yaptıktan sonra dolaşımda bol miktarda testosteron ve DHT oluşumu artar buda direk damarlarda kalsifikasyon ve pgd2 demek saçlı deride kemikleşme artar sonucu saç dökülmesini artırır
 
@

@ron

Üye
Mesajlar
74
Tepkime puanı
3
Dht oluşumunun sex - mastürbasyon ile ortak noktaları olduğu biliniyor. Çok fazla mastürbasyon ve çokca boşalma, çok miktarda testosteron hormonunun dht'ye çevrilmesine neden olur. İster istemez buda çok hızlı bir şekilde saç dökülmesine ve kelliğe sebeb olur. Masturbasyon sıklığını kim azaltırsa Saç kaybının az olmasını dht seviyesinin düşük tutulmasıa sebeb olur.
 
P

Punisher

Üye
Mesajlar
33
Tepkime puanı
1
Erkek tipi dökülme varsa bir kişide ve üstüne sürekli mastürbasyon yapıyorsa evet mastürbasyon saç döktüğü kesindir.
 
L

Levent

Üye
Mesajlar
145
Tepkime puanı
5
Uzak kalmanızı öneririm mümkün olduğunca her yönden zararı var
 
M

mustafaa

Üye
Mesajlar
206
Tepkime puanı
16
bence kesin diyemeyiz evet zararı vardır okey ama testo yükselmesi kısa sürüyo ve yine eski seviyesine dönüyor deniyo buda bir ihtimaldir , bilim bile kesin diyemiyosa burda kesin demek komedi olur
 
M

Mehmetaydn

Üye
Mesajlar
33
Tepkime puanı
0
Çok fazla sık yapmanın kesinlikle saç döktüğüne inanan biriyim , çünkü genelde cinsel gücü fazla olan erkeklerin saçları çok dökülürmüş diye bir yerde okumuştum.
 
Mineral

Mineral

Üye
Mesajlar
49
Tepkime puanı
0
Cinsiyet
Bay
%100 sebeb oluyor ben döktüğüne inanıyorum , hatta azgın erkeklerin daha fazla saçı dökülür kel kalırlar derler
 
M

medusax23

Üye
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Masturbasyon yapmayın beyler ileriki yıllarda alışkanlık yapan ve aile hayatına olumsuz etki olur.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
39
Aydem
Aydem
A
B
Cevaplar
1
Gösterim
158
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
306
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
4
Gösterim
340
bilgilikel
bilgilikel
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
262
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
520
berke_gungorr
berke_gungorr
B

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
20
Toplam ziyaretçi
60
Robots
20

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt