Ketoral şampuan egzamaya iyi gelir mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Oshar
  • 302 Görüntülenme
  • 1 Yorum
O

Oshar

Üye
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Ketoral şampuan egzamaya iyi gelirmi, kafa derisi, vücudun çeşitli egzama türlerinden etkilenebilen bir bölgesidir. Kafa derisi, kronik bir aşamada kuru, kaşıntılı ve pullu ve akut (egzama alevlenmesi) bir aşamada iltihaplı (kırmızı), ağlayan ve ağrılı olabilir.

Egzama dışında, kafa derisinin kuru ve kaşıntılı hale gelmesinin birkaç nedeni vardır.

Saç derisini etkileyen egzama türleri​

Seboreik egzama (dermatit) , saç derisinde ve saç çizgisinde görülen en yaygın egzama türlerinden biridir. Bebekleri (beşik başlığı), çocukları ve yetişkinleri etkileyebilir. Cilt kırmızı ve pullu görünür ve genellikle şiddeti değişebilen kepek de vardır. Kaş çevresi, göz kapakları ve burnun yanları gibi yüzün diğer kısımlarında da kızarıklık olabilir. Seboreik egzama enfekte olabilir.

Atopik egzama , her yaşta kafa derisini etkileyebilen başka bir yaygın egzama türüdür. Cilt kırmızı, kuru ve kaşıntılıdır ve özellikle çizilirse ve deri kırıldığında kolayca enfekte olabilir.

Alerjik kontakt dermatit, vücudunuzun alerjiniz olan belirli bir maddeye tepki vermesinin bir sonucu olarak gelişebilir. Kafa derisinde alerjik kontakt dermatite neden olabilecek günlük ürünler şunları içerir:

  • Saç şampuanları, saç kremleri, jeller, spreyler ve diğer saç ürünleri
  • Saç boyaları, perma solüsyonları
  • Banyo boneleri, saç fileleri – özellikle kauçuk içerenler
  • Saç tokası ve başlıklar – özellikle kauçuk veya nikel içerenler.

Tahriş edici kontakt dermatit , cildin kurumasına, kızarmasına ve kaşınmasına neden olan bir madde tarafından cilt yüzeyinin tahriş olmasıyla ortaya çıkan bir egzama türüdür. Örneğin şampuanlar, köpükler, saç jöleleri, saç spreyi, perma solüsyonu ve kokuların tümü tahriş edici kontakt dermatite neden olabilir.

Saçlı deride kullanılmak üzere tasarlanmış topikal steroidler reçete edilebilir. Bazıları, batmaya neden olabilen bir alkol bazına sahiptir, bu nedenle losyon, köpük veya jel hazırlama daha rahat bir seçenek olabilir – örneğin, Elocon losyon® veya Bettamousse® veya Synalar® jel (ancak bunlar küçük bir çocuk için çok güçlü olabilir). , bu durumda %1 Hidrokortizon gibi hafif bir topikal steroid krem reçete edilir. Daha büyük çocuklar için, kısa bir tedavi patlaması için Eumovate gibi orta derecede bir topikal steroid reçete edilebilir). Reçeteli bir tedavi kursu için - genellikle 2 hafta - topikal steroidlerin kullanılması önemlidir.

Kafa derisi egzaması saç çizgisine ve yüze yayılırsa, yüz için daha az etkili topikal steroidler önerildiğinden, farklı dozlarda topikal steroidler gerekli olacaktır.

Kafa derisi pullu ve iltihaplıysa, salisilik asitle birleştirilmiş topikal steroidler yardımcı olabilir (örneğin, Diprosalic® kafa derisi uygulaması). Kafa derisi egzaması enfekte ise, oral antibiyotiklerin reçete edilmesi gerekebilir.

Saç Yıkama Tedavisi​

Saç derisi egzaması için, özellikle kafa derisinin seboreik dermatitinde maya elementini ve dökülmeyi azaltmak için tasarlanmış şampuanlarla tedavi edilmelidir (örneğin, Ketoconazole® şampuan ve selenyum sülfit veya çinko pirition içeren şampuanlar). Maya önleyici şampuanlar, yetişkin seboreik dermatit için sürekli önleyici bir önlem olarak haftada bir kez kullanılmalıdır. Diğer egzama türleri için maya önleyici şampuanların kullanılması ne gerekli ne de tavsiye edilir.
 
S

Sercan

Üye
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Kolumda oluşan egzema için konazol şampuan kullanılabilir mi kaşınıyor ve kabuklanma oluyor.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
266
Shady
Shady
Shady
P
Cevaplar
1
Gösterim
231
Sivalanta
Sivalanta
S
H
Cevaplar
0
Gösterim
154
Hakonek
Hakonek
H
L
Cevaplar
2
Gösterim
161
layerbox23
layerbox23
L
L
Cevaplar
1
Gösterim
226
Maximus
Maximus
M
P
Cevaplar
2
Gösterim
276
Erdem
Erdem
E

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
37
Çevrim içi ziyaretçiler
26
Toplam ziyaretçi
63
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt