Ketokonazol Şampuan Seboreik Dermatit Geçirir mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 521 Görüntülenme
  • 3 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Ketokonazol şampuan saçlarda aşırı yağlanma, kepeklenme, kaşıntı, seboreik dermatit, pullanma, mantar hastalığı vegenetik saç dökülmesine bağlı olarak yoğun saç dökülmelerinde kullanılan antifungoral etkisi olan bir şampuandır. Ketokonazol şampuan, kafa derisini etkileyen mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için üretilmiş ilaçlı bir şampuandır. Kafa derisinde İnatçı kepek, sedef hastalığı, aşırı sebum üretimi ve diğer saçlı deri rahatsızlıkları gibi durumlar için kullanabilirsiniz. Ketokonazol içeren şampuanlar hem reçetesiz hem de doktorunuzdan reçeteyle alınabilir.

Ketokonazol Şampuan Yoğun Kepek Oluşumunda Kullanır​

Ketokonazol şampuanı genellikle bir kepek tedavisi olarak olarak bilinir ve nizoral gibi markaları eczanelerden satın alınabilir. Saçlı deride yoğun kepek oluşması normalde şampuan kalıntısı, ölü deri hücreleri ve çok sıcak su kullanmaktan kaynaklanan deri soyulmaları olarak ortaya çıkar. Eğer aşırı derecede yoğun kepek oluşumu var ise bunun nedeni seboreik dermatit olabilir. Seboreik dermatit saçlı deride zararsız bir şekilde yaşayan Malassezia furfur isimli mantarın aşırı şekilde artışı ve buna bağlı olarak derinin savunma sistemine bağlı olarak ortaya çıkar. Ketokonazol içeren şampuanlar bu mantarı ve iltihabı azaltarak kepek tedavisinde yardımcı olabilir.

Ketokonazol Sedef Hastalığında Kullanımı​

Ketokonazol, ciltte pullanma, cilt plakları ve kızarıklığa neden olan başka bir inflamatuar cilt hastalığı olan sedef hastalığı için yaygın bir tedavidir. Maya benzeri mantarlar genellikle bu cilt plaklarını enfekte eder. Sedef hastalığı alevlenmeleri için reçeteli ketokonazol gerekebilir .

Tinea Enfeksiyonları​

Ketokonazol şampuanı ayrıca tinea capitis ve tinea versicolor'u tedavi edebilir. Tinea capitis, kafa derisini etkileyen yüzeysel, saçkıran benzeri bir mantar enfeksiyonudur. Tinea versicolor, cildinizde doğal olarak yaşayan bir tür mayanın aşırı büyümesinin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur.

Ketokonazol ve Genetik Saç Dökülmesi​

Ketokonazol, seboreik dermatit gibi enfeksiyonları veya durumları tedavi etmek için kullanılan antifungal özellikleri nedeniyle sıklıkla kullanılır. Ketokonazol gDHT hormonlarından dolayı oluşan saç dökülmesini önleyici etkileri bulunur ve saç büyümesini artırmaya veya saç dökülmesini azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteren anekdotsal kanıtlar vardır. Küçük bir pilot çalışma androgenetik alopesi olan 15 kişiden oluşan bir araştırma, ketokonazolün saçların yeniden büyümesini iyileştirebileceğini buldu. Ketokonazol antia androjen etkileri nedeniyle dht hormonunu azaltarak çalışır.

Ketokonazol Şampuan Çeşitleri​

Farklı tipte ketokonazol içeren şampuanlar vardır bunlar; konazol, nizoral, ketoral ve fıngoral şampuanlardır. Bazı kepek önleyici şampuanların içinde de bulunur. Bu şampuanlar %2 oranında ketokonazol etken maddesi ihtiva eder.

Riskler ve Yan Etkileri​

Her ilaçta olduğu gibi ketokonazol'da bazı yan etkilere sebep olabilir. En yaygın yan etkilerden biri, kullanıldığı yerde sivilce benzeri şişlikler şeklinde olabilen cilt tahrişidir. Bazı kişilerde ayrıca saçın veya saç derisinin yağlılığına veya kuruluğuna, anormal saç dokusuna veya renk bozulmasına neden olabilir. Ayrıca permalı saçların kıvrılmalarını kaybetmesine neden olabilir. Saçlı deride aşırı kuruluk yapabilir. Çok nadir olmakla birlikte, ketokonazol şampuan saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle bu yan etkiyi fark ederseniz doktorunuzla konuşun.

Hamile ve Emziren Bayanlar Ketokonazol Şampuan Kullanabilir mi?​

Ketokonazolun hamile veya emziren kadınlar üzerindeki etkileri iyi çalışılmamıştır. Hamileyseniz ve mantar önleyici bir tedavi kullanma konusunda endişeleriniz varsa, bu mantar önleyici şampuanı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Ketokonazolün güvenliği de çocuklarda iyi araştırılmamıştır. Çocuk doktorları tarafından talimat verilmedikçe, 12 yaşın altındaki hiç kimsede kullanmamanız en iyisidir.

Ketokonazol Şampuan Nasıl Kullanılır​

Doktorunuzun önerdiği veya ürün etiketinde belirtildiği şekilde ketokonazol şampuan kullanmalısınız. Saç derisini tedavi ediyorsanız, şampuanı ıslak saça uygulayın. İyice köpürtün, durulamadan önce kafa derisine girmesi için zaman verin. Daha sonra saçınızın uçlarını şekillendirebilir, durulayabilir ve normalde yaptığınız gibi kurutabilirsiniz. En ideal kullanım şekli saçlarınızı 3 günde 1 olacak yada hafta 2 defa saçların yıkamaktır. Ilık suyla ıslatın şampuanı avcunuza yeteri miktarda dökün ve köpürtün. İkinci yıkamada şampuanı saçlarınızda 5 dakika süre ile saçlı deriye parmak uçlarınızla oval masaj hareketleri yaparak yıkayın. Ardından iyice durulayın şampuan kalıntısı kalmasın.

Ketokonazol şampuanı kafa derisi dışında bir bölgede kullanıyorsanız, etkilenen bölgeye uygulayın ve beş dakika bekletin. Su ile iyice yıkayın ve ardından cildinizi kurulayın.

Şampuanı ne sıklıkta ve ne kadar süre kullandığınız bir dizi farklı faktöre bağlı olacaktır. Bunlar, şampuanın etkisini tedavi ettiğiniz durumu ve mevcut semptomlarınızın ciddiyetini içerir. Bu faktörlere bağlı olarak doktorunuz sizden gün aşırı veya seyrek olarak haftada bir kez kullanmanızı isteyebilir.

Etkilerini Ne Zanan Görülür​

Ketokonazol şampuanı tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın, kesinlikle gereğinden daha az veya daha çok sıklıkta kullanmayın. Doktorunuz size özel durumunuz için aksini bildirmedikçe, şampuanı kullanmaya başladıktan sonraki iki ila dört hafta içinde sonuçları görmeye başlamalısınız. Bir ay sonra herhangi bir iyileşme görmezseniz, şampuan değişikliğine gerek olup olmadığını sormak için doktorunuzu arayın.

Ketokonazol şampuan cilt durumunuz için işe yaramazsa, diğer alternatifleri deneyebilirsiniz. Bu, genel durumunuzu veya daha yaygın enfeksiyonları tedavi etmenize yardımcı olacak oral antifungaller gibi diğer ilaçları içerebilir.

Deneyebileceğiniz başka ilaçlı şampuanlar da var. Bunlar şunları içerir:
  • Salisilik asit içeren şampuanlar
  • Kömür katranı içeren şampuanlar
  • Çay ağacı yağı (seçtiğiniz şampuana eklenebilir)
  • Pirition çinko içeren şampuanlar
Salı derisi rahatsızlıklarında, seboreik dermatit, sedef hastalığı, mantar hastalığı, aşırı yağlanma sebum oluşması, yoğun kepek ve kaşıntı için ketlkonazol şampuan kullananlar yorumlarını ve gördüğü faydalarını konu altından belirtebilir soru sorabilirler.
 
E

erco

Üye
Mesajlar
106
Tepkime puanı
3
Saç dökülmesi ve kepeklenme sorunu olan kişilerin özellikle haftada en az 1 defa saçlarında köpüklerini 5 dk bekleterek kullanması gerekir.
 
A

Analist

Üye
Mesajlar
29
Tepkime puanı
0
Uzun süreli kullanmada saç derisinde aşırı kurutma yapıyor çok sık kullanmayın.
 
R

rossi

Üye
Mesajlar
23
Tepkime puanı
0
Bu şampuanın kokusu ve rengi çok hoşuma gidiyor, seboreik dermatit hafiflemesi için 3 güne 1 kullanıyorum ayrıca saç dökülmesini de önlüyor normal şampuanım ile dönüşümlü kullanıyorum.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
261
Shady
Shady
Shady
P
Cevaplar
1
Gösterim
225
Sivalanta
Sivalanta
S
H
Cevaplar
0
Gösterim
149
Hakonek
Hakonek
H
L
Cevaplar
2
Gösterim
156
layerbox23
layerbox23
L
L
Cevaplar
1
Gösterim
225
Maximus
Maximus
M
P
Cevaplar
2
Gösterim
269
Erdem
Erdem
E

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
22
Toplam ziyaretçi
62
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt