Kalsifikasyon saç dökülmesi iğne batma ağrısı ve kaşıntı

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 972 Görüntülenme
  • 6 Yorum
C

Chemist

Üye
Mesajlar
80
Tepkime puanı
1
Bu yazıda Kalsifikasyon kafa derisi kireçlenmesi ve kalsiyum birikmesinin kafa derisi üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi edineceksiniz. Saç derisi kireçlenmesinin nedenlerini açıklayacağım ve saç dökülmesine neden olan bu fenomenle mücadele etmenin çeşitli yollarını size tanıtacağım.

Kireçlenme ince ama çok ilginç bir rol oynadığından, erkek tipi kellikten şikayetçiyseniz bu makaleyi okumanız önemlidir.

Saç Derisi Kireçlenmesi Nedir?​

Bildiğiniz gibi, saç derisinde biriken çeşitli maddeler vardır. Bunlara ölü deri, yağ, saç ürünü ve hatta DHT dahildir. Bununla birlikte, daha önce belirtilenlere ek olarak, kafa derisinde de kalsiyum birikebilir. Bu kafa derisi kalsifikasyonu olarak bilinir.

Küçük dozlarda ne kadar faydalı olursa olsun, kafa derinizde herhangi bir maddenin birikmesi iyi değildir. Bunun nedeni, foliküllerin bloke olabilmesi ve bunun sağlıklı saç büyümesini olumsuz yönde etkileyebilmesidir.

Saç Derisi Kireçlenmesi Neden Olur?​

Kafa derisi kireçlenmesinin iki ana suçlusu, sert su ve kalsiyum birikintileridir.

Sert su​

Genel anlamda sert su, bir yeraltı kaynağından elde edilen herhangi bir sudur. Ve evlerin çoğu suyunu bu şekilde alsa da bu, kendi evinizde mutlaka sert suya maruz kaldığınız anlamına gelmez.

Farklı bölgelerin kullandığı çeşitli su toplama ve dağıtım süreçleri vardır. Bu, bölgenizin suyunun özellikle sert olduğu veya sizin yumuşak (veya en azından daha yumuşak) suyunuz olduğu anlamına gelebilir.

Şimdi kireçlenmeye geçelim.

Sert su kullanarak duş yaptığınızda, su ile şampuanınız arasında bir reaksiyon oluşur. Bu reaksiyon, sabun köpüğü olarak bilinen bir madde oluşturur ve cildinize, saçınıza ve saç derinize yapışır. Bu zamanla birikecek ve kafa derinizde bulunan kalsiyum seviyelerinde bir artışa yol açacaktır.

Kalsiyum birikintileri​

Kalsiyum sertleştirici bir mineraldir. Öncelikle kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunur ve her iki yapının sağlığı için gereklidir. Kalsiyum ayrıca kan dolaşımında ve kaslarda da bulunabilir, ancak çok fazlası (hiperkalsemi olarak bilinir) zarar verebileceği yerlerde (kafa derisi gibi) kalsiyum birikintilerine ve birikmesine neden olabilir.

Bu, hiperkalsemik fareler üzerinde yapılan bir çalışmada görülmüştür. Sıçanlar ciltte hafif yaralanmalara maruz bırakıldı. Sadece üç saat sonra, yaralı derinin foliküllerinde artan kalsiyum seviyeleri bulundu.

Enflamasyon söz konusu olduğunda kan dolaşımındaki aşırı kalsiyum daha da kötüleşir.

Enflamasyon, yaralanma veya tahrişe karşı doğal bir vücut tepkisidir. Bununla birlikte, kronik iltihaplanma, söz konusu iltihaplı dokularda kalsiyum birikintilerinin toplanmasına yol açabilir.

Bu, iltihaplı dokuların sertleşmesine yol açar ve bu da daha fazla iltihaplanmaya yol açar. Bu döngü, kafa derisine sağlıklı kan akışı tamamen kısıtlanana kadar devam eder, bu da saç dökülmesine ve sonunda saç köklerinin ölümüne neden olur.

Saç Derisi Kireçlenmesi Hakkında Yapabilecekleriniz​

Kafa derisi kireçlenmesinin nedenini belirledikten sonra sorunu daha iyi çözebilirsiniz.

Sert Suyun Neden Olduğu Saç Derisi Kireçlenmesi​

Sert sudan kaynaklanan kireçlenme ile mücadele etmenin üç yolu vardır.

İlk olarak, sert suyu kaynağında hedefleyebilir ve su yumuşatma filtrasyon sistemi ile evinizin suyunu yumuşatabilirsiniz. Bu maliyetli olabilir ve kurulum her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, armatüre takılabilen ve siz duş alırken suyu filtreleyen yalnızca duş filtreleri vardır.

Limonun asitliği, sert suyun geride bıraktığı artık mineralleri parçalayabilir.

İkinci olarak, kalsiyumla mücadele ilaçları kullanarak sabun köpüğü oluşumuna ve kireçlenmeye karşı koyabilirsiniz. Bu, saçı yumuşatmak ve şampuanlamadan sonra biriken kalsiyumu durulamak için beyaz sirke ve su karışımının kullanımını içerir. Ek olarak, saçınızı limonlu suyla durulayabilirsiniz.

Üçüncüsü, temel bileşen olarak elma sirkesi kullanarak kendi şampuanınızı oluşturabilirsiniz.

Kalsiyum Birikintilerinin Neden Olduğu Saç Derisi Kireçlenmesi​

Yukarıda belirtilen son iki yöntem, kafa derisindeki kalsiyum birikintileriyle savaşmanıza yardımcı olabilirken, sorunu kaynağında hedeflemenin daha iyi bir yolu var.

Magnezyum, kalsiyumun doğal bir savaşçısıdır. Kalsiyum üretimini ve birikimini yavaşlatmaya yardımcı olur ve hatta kan damarı duvarlarında kalsiyum birikimini tamamen durdurduğu gösterilmiştir. Ek olarak, magnezyum takviyesi damar duvarı kireçlenmesinin tersine çevrilmesine neden olabilir.

En iyi sonuçlar için, magnezyum yağını doğrudan saç derisine uygulayabilirsiniz. Yetişkinler için, kafa derisine haftada üç ila beş kez 10 dakika masaj yapmak en faydalı gibi görünüyor.

Bununla birlikte, yağı saç derinize günlük olarak uygulayarak sonuçları hızlandırmak mümkündür. Saç büyümesini daha da teşvik etmek için bir dermaroller da kullanabilirsiniz.

Kalsiyum birikintilerini içten dışa karşı koymak için magnezyum orotat gibi bir magnezyum takviyesi de denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca fındık ve badem gibi magnezyum içeriği yüksek yiyecekler yemeye çalışın.

Çözüm​

Dış (sert su) faktörlerinden veya iç (hiperkalsemi) faktörlerinden kaynaklanan kafa derinizde kalsiyum birikmesi saçın zayıflamasına, incelmesine ve dökülmesine neden olabilir. Uzun vadede saç köklerinin ölümüne bile neden olabilir.

Neyse ki, sorunla mücadele etmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var ve hatta yeterince erken fark ettiğinizde kafa derisi kireçlenmesinin etkilerini tersine çevirebilirsiniz.
 
lusyus

lusyus

Üye
Mesajlar
153
Tepkime puanı
4
Durumu
🎧 Müzik dinliyor
Kafa derisi kalsifikasyon ağrısı diğer bir terimle kireçlenme kılcar damarlarda daralma ve kan dolaşımında azalmaya sebep olur. Bağışıklık sistemi bunu düzeltmek için alt hormonlar olan prostaglandinleri çalıştırır bunlar damarları genişletip daraltmasını sağlar kimisi trombosit agregasyonunu artırır kimisi azaltır (kanı sulandırır) Pgd2 ve pge1 damar genişletirken trombosit agregasyonunu güçlü bir şekilde inhibe eder. PGE2 yükseldiği bölgelerde kaşıntı ve PGD2 çoğaldığı bölgelerde ağrı iğne batma hissi, ve sürekli ovalama gereği duyulur. Eğer bu prostaglandinler çok daha fazla çoğalırsa cilte renginde kızarma oluşur.

Çözüm saçlarınızı yıkadıktan sonra hemen kurulayın. Magnezyum yağı ile günde 1 kere saç derisini bastırmadan önlerden yukarı doğru kırma hareketi yaparak kanlanmasını sağlayın.

Saçlarınızı yıkarken cildi nemlendiren sabunlar yada şampuanlar kullanın. Çok sert şampuanlardan kaçının.

Östrojen içeren kremler ile saç derisine masaj yapın. Estradiol güçlü bir kalsiyum parçalayıcıdır.

Minoxil kullanın kalsiyum ve kolajen parçalar.

Aminexil güçlü bir kolajen parçalayıcıdır.

Kafa derisi masaj aletleri kullanabilirsiniz.

Yüksel magnezyum düşük kalsiyum içeren maden suları içilebilir.

Elma sirkesi ve limon sulu masaj yapmak kalsiyumu parçalar.
 
K

kelboy

Üye
Mesajlar
94
Tepkime puanı
6
Minoxidilde kafada iğne batma hissi ve ağrılar yapıyor genelde prostaglandinler doluyor hücrelere
 
L

lastmorn

Üye
Mesajlar
207
Tepkime puanı
24
Minoxidil zaten pge2 analoğu saç kökünü uyarıyor birde hint yağı kökleri uyarıyor
 
E

Ercan

Üye
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
Bu kafa derisinde kaşınma, hafif karıncalanma gibi hissiyat bende de oluyor saçlarımı masaj yaparak rahatlıyorum özellikle minoxidilin uyguladıktan 2-3 saat sonra oluşmaya başlıyor minoxidil'in sebep olduğunu düşünüyorum
 
Z

zet

Üye
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Vücutta inflamasyon olan yere bağışıklık sistemi kalsiyum biriktirir. Sadece saç için değil hep böyledir bu. İnflamasyonu azaltırsan kalsiyumu da azaltırsın. Omega 3 öneriyorum bende çok işe yaradı
 
Keleşo

Keleşo

Üye
Mesajlar
31
Tepkime puanı
3
saç dökülmesini hızlandıran 5 şey olduğunu unutmayın. 1, aşırı DHT(ki sebebi fazla östrojen), 2, Östrojen {başta hayvansal ürünler, süt ,abur cuburlar ve soya gibi östrojenik gıdalar}, 3, stres {kortizol ve prolaktin} 4, Beslenme eksikliği {saçınızın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller}. 5, Dehidrasyon.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
52
Aydem
Aydem
A
B
Cevaplar
1
Gösterim
159
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
308
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
4
Gösterim
342
bilgilikel
bilgilikel
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
263
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
521
berke_gungorr
berke_gungorr
B

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
26
Çevrim içi ziyaretçiler
16
Toplam ziyaretçi
42
Robots
14

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt