Kadınlarda yanlardan saç dökülmesine ne iyi gelir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Flower
  • 132 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Flower

Flower

Üye
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Saç dökülmesi olan birçok kadın, saçlarında ki incelme veya seyreklikleri gizlemek için saç modellerini değiştirerek sessizce kendi içinde sıkıntı çeker. Ancak bu duruma geç kalmadan hemen tedaviye başlarsanız başarılı olma şansız bir o kadar artar, diyor Rochester, NY'deki Rochester Üniversitesi'nde dermatoloji doçenti Mary Gail Mercurio.

Düşündüğünüz kadar nadir değil: 30 yaşın altındaki kadınların %5'i ve 70 yaşından büyüklerin %60'ı bu durumdan etkileniyor, diyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin Miami Beach, Fla.'daki son toplantısında Mercurio , kadınlarda yaygın görülen saç dökülmesi biçimlerini ve tedavi seçeneklerini tartıştı.

Kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın sebebi nedir?​

Genellikle anneden veya babadan miras alınabilen güçlü bir genetik bileşene sahip olan kadın tipi saç dökülmesi. Androgenetik alopesi olarak da adlandırılan bu tip saç dökülmesi, ergenlik çağının sonlarında başlayabilir ve ne kadar erken başlarsa, saç dökülmesi o kadar şiddetli olur.

Erkek tipi saç dökülmesi olan çoğu kadın, erkeklerde yaygın olduğu gibi, kafa derisinin üstünde bir saç çizgisi veya kel nokta olmaz. Bunun yerine, taç üzerinde gözle görülür bir incelme gelişmeye başlar. Erkeklerde ve kadınlarda, saçın daha kısa bir süre boyunca kafada kaldığı kısalmış bir büyüme döngüsü nedeniyle saçlar minyatürleşir. Ön kol kıllarını andıran bu incecik kıllar normal boylarına ulaşamadan dökülürler.

Çoğu kadının fark ettiği ilk saç dökülmesi belirtisi, genellikle bölgelerinin genişlemesi veya atkuyruğunun daha küçük olmasıdır. Androjenik alopesiye neyin neden olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için konumuza bakabilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?​

Minoxidil (Rogaine) %5, kadın tipi saç dökülmesi için FDA tarafından onaylanan tek topikal ilaçtır. Günde bir kez uygulanan köpük ve sprey tedavisi, deneyen kadınların %81'inde saçları yeniden çıkarıyor.

Minoxil %2 ve %5 solüsyonlu likit seçenekleri eczalerdr mevcuttur. Minoxidil, saçın büyüme evresini uzatarak çalışır - saçın tam yoğunluğuna ulaşması için daha fazla zaman sağlar.

Kullanmaya başladıktan sonra sabırlı olmalısınız, çünkü gözle görülür sonuçlar genellikle üç ila dört ay sürer ve ürün günde bir kez kullanılmalıdır. Erken başlarsa daha iyi çalışma eğilimindedir.

Doktorlar ayrıca ferritin düzeylerini (toplam vücut demir depolarının miktarını gösteren bir protein) test edebilirler. Yeni araştırmalar, saç dökülmesi olan kadınlarda seviyelerin düşük olabileceğini düşündürmektedir. Demir takviyeleri yardımcı olabilir.

Ayrıca yeni Lazer Tarağı kullanmak fayda verecektir. Dolaşımı ve saçı oluşturan biyolojik yürüyüşü artıran kırmızı ışık tedavisi saç fırçası benzeri bir cihazdır. Sadece erkeklerde onaylandı (bazı kadınlar kullanıyor olsa da) ve benim tecrübeme göre minoksidil kadar iyi değil. Ancak bir çalışmada, kullanıcıların %45'i sekiz hafta sonra iyileşme bildirdi ve %90'ı 16 hafta sonra iyileşme gördü.

Bazı durumlarda, androjenler olarak bilinen aşırı erkek hormonları gibi hormonal bir anormallik, kadınlarda saç dökülmesinden sorumlu olabilir. Hormonların dahil olduğuna dair bir ipucu, saç dökülmesi modelinin bir erkeğin saç dökülmesine benzemesidir. Bu, spironolakton veya oral kontraseptifler gibi reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir.

Erkeklerde finasterid (başlangıçta Proscar olarak pazarlanmaktadır ), androjenlerle ilişkili saç dökülmesi için onaylanmıştır. Bir çalışmada, sentetik progestin drospirenon içeren oral kontraseptif kullanan kadınların %62'si iyileşme bildirmiştir. Bu nedenle, artan androjen ortamında kadın saç dökülmesi için etkili olabilir. Ancak çalışmalar sınırlıdır ve erkek fetüs için zararlıdır, bu nedenle hamile kalmayı düşünen veya hamile olan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Diğer bir tedavi seçeneği ise saç derisinin bir bölgesinden alınan küçük saç köklerinin etkilenen bölgelere nakledildiği saç ekimidir. Çok etkili olabilir ve doğal görünümlü kalıcı sonuçlar üretebilir.

Saç Bakım Rejimimi Değiştirmeli miyim?

Hayır. Kadın tipi saç dökülmesi olan saçlarda yapısal bir sorun olmadığı için kadınlar normal saç şekillendirme rejimlerine devam etmelidir. Bazen kadınlar saçlarını yıkamayı, boyamayı veya perma yapmayı bırakmaları gerektiğini düşünürler, ancak bunlar saç dökülmesinin seyrini etkilemez veya süreci hızlandırmaz.

Ketokonazol (bir mantar önleyici) veya çinko pirtiyon (bir mantar önleyici ve antibakteriyel) içeren kepek önleyici bir şampuanla yıkayın .

Saç Dökülmesi Daha Ciddi Bir Sorunun İşareti Olabilir mi?​

Evet. Androjen adı verilen erkek hormonlarının aşırı üretimi ile karakterize tıbbi bir durum olan hiperandrojenizm, etkilenen kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Kadınlarda hiperandrojenizmin en sık nedeni polikistik over sendromu olarak da bilinen fonksiyonel over hiperandrojenizmidir. Saç dökülmesinin yanı sıra obezite, sivilce ve düzensiz adet kanaması da diğer belirtiler arasındadır ve kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir.

Bu kadınların çoğunda, diyabet, kalp krizi ve felç riskini artıran göbek yağı ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere beş tıbbi durumun bir kombinasyonu olan metabolik sendrom vardır. Hiperandrojenizmden kaynaklanan saç dökülmesi minoksidil ile tedavi edilebilmesine rağmen, diğer durumlar için bakım aramanız gerekir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
59
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
167
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
91
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
170
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
392
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
531
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
1
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
2
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt