Kadınlarda Testosteron Düşüklüğü Belirtileri

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Moonlight
 • 277 Görüntülenme
 • 0 Yorum
Moonlight

Moonlight

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
1
Kadınlarda düşük testosteron seviyeleri olabilir mi? Kadınlarda testosteron hormonu ne kadar olmalı? Testosteron düşük olduğunu nasıl anlarım? Bu gibi aklıza takılan soruların cevabını öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririm.

Kadınlarda Düşük Testosteron Nedir?​

Testosteron, androjen olarak bilinen bir hormondur. Genellikle “erkeklik” hormonu olarak bilinir. Bununla birlikte, kadınların vücutlarında da belli seviyede testosteron vardır.

Çok fazla veya çok az testosteron dengesizliği bir kadının genel sağlığını etkileyebilir. Testosteronun bir kadının vücudunda gereklidir ve bazı işlevlerden sorumludur, bunlar şunlardır:
 • yeni kan hücreleri üretmek
 • libidoyu arttırmak
 • üremeyi etkileyebilecek folikül uyarıcı hormonları etkilemek.
Avustralya, Victoria'daki Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre; Kadınlarda testosteron üretimi genellikle yaşa bağlıdır. Bir kadın 40 yaşına geldiğinde androjen seviyeleri yarı yarıya azalmıştır.

Doktorların kadınlarda düşük testosteron ve düşük testosteron tedavisi hakkında araştırma yaptığı hala çok şey var. Bununla birlikte, düşük testosteron seviyelerinden etkilenen kadınlara yardım sağlayabilecek yeni tedaviler üzerinde çalışılmaktadır.

Kadınlarda Düşük Testosteron Belirtileri Nelerdir?​

Kadınlarda düşük testosteron ile ilişkili semptomlardan bazıları şunlardır:
 • etkilenen cinsel istek
 • etkilenen cinsel tatmin
 • depresyon hali
 • letarji
 • Kas Güçsüzlüğü

Teşhis​

Çoğu zaman, kadınlarda düşük testosteron belirtileri yetersiz teşhis edilir veya yanlış teşhis edilir. Düşük testosteron ile karıştırılabilecek durumlardan bazıları şunlardır: stres, depresyon ve kadınlarda menopoz değişikliklerinin yan etkileri.

Doktorlar, bir kadının testosteron seviyelerini test etmek için bir kan testi kullanabilir. Bir kadının testosteron düzeylerinin yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu belirleyen sayılar, testi yapan laboratuvara göre değişebilir. 2002 yılında Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne göre, bir kadının plazma total testosteron düzeyi 50 yaş altı kadınlarda 25 ng/dL'nin altındaysa bu düşüktür. 50 yaş ve üstü kadınlarda 20 ng/dL'den düşük testosteron seviyeleri düşük kabul edilir.

Doktorlar, hormon seviyeleri günlük olarak sürekli dalgalandığından, kadınlarda düşük testosteron seviyelerini tespit etmekte zorlanabilirler. Bir kadın hala adet görüyorsa, ideal olarak adet dönemi başladıktan yaklaşık 8 ila 20 gün sonra kan testosteron testi yaptırmalıdır.

Kadınlarda düşük testosteronun nedenleri nelerdir?​

Kadınlar vücutlarının çeşitli yerlerinde testosteron üretirler. Bunlar şunları içerir:
 • yumurtalıklar
 • adrenal bezler
 • periferik dokular
Yumurtalıklar önemli bir testosteron üreticisi olduğundan, menopozla ilişkili yumurtalıkların ürettiği hormonlardaki azalma, menopoz öncesi ve sonrası bazı kadınların düşük testosteron seviyeleri yaşayabileceği anlamına gelir. Geleneksel olarak, libidodaki azalmalar, östrojendeki menopoz sonrası düşüşlere bağlanmıştır. Bununla birlikte, araştırmacılar, azalmış testosteron üretimi ile etkilenen libido arasında giderek daha fazla bağlantı tespit ediyor.

Birçok kadında yumurtalıklar testosteron gibi hormonlar üretmeye devam eder. Bu nedenle doktorlar, düşük testosteronlu bazı kadınların genetik yapılarında, testosteronun öncüleri olan DHEA ve DHEA-S bileşiklerini üretme yeteneklerini etkileyen bir şey olabileceğini öne sürüyorlar. Bazı kadınlar, DHEA ve DHEA-S'yi testosterona dönüştüren enzimlerde de eksik olabilir.

Kadınlarda düşük testosteronun diğer olası nedenleri şunlardır:
 • adrenal bezlerin gerektiği gibi çalışmadığı adrenal yetmezlik
 • ooferektomi öyküsü veya yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması
 • hipopituitarizm
 • östrojen testosteron üretimini azaltabileceğinden oral östrojen tedavisi almak
 • erken menopoz

Kadınlarda Düşük Testosteron Tedavisi Nelerdir?​

Kadınlarda düşük testosteron tedavisi, tıp uzmanları tarafından büyük ölçüde araştırılmamıştır. Doktorlar kadınlarda aşırı testosteronun etkilerini biliyor olsa da, çok az testosteronun belirtileri o kadar iyi bilinmemektedir. Sonuç olarak, doktorlar düşük testosteron seviyeleri ile ilgili tedaviler için her zaman aynı rejime sahip değildir.
Doktorlar, menopoz sonrası kadınlarda Estratest adlı bir ilaç reçete edebilir. Bu ilacın içinde hem östrojen hem de testosteron vardır. Bununla birlikte, testosteron formu sentetiktir ve düşük testosteron tedavisinde o kadar etkili olmayabilir.

Doktorlar ayrıca testosteron enjeksiyonları da uygulayabilirler ve tıp araştırmacıları şu anda deriye implante edilen testosteron yamalarının ve peletlerinin etkilerini inceliyorlar. Bazı kadınlar ayrıca bileşik eczanelerden testosteron jel formülasyonları elde edebilir. Bununla birlikte, bu jeller geleneksel olarak, kadınlara kıyasla çok daha yüksek ortalama testosteron seviyelerine sahip erkekler için kullanılır.

Takviye edici tabletler bir seçenektür, bir DHEA takviyesi alınabilir. DHEA, testosteronun öncüsü olduğu için, fikir şu ki, biri DHEA alırsa, vücudundaki testosteron miktarını artırabilir. Düşük testosteron tedavisi için bir DHEA takviyesine başlamadan önce doktorunuzla konuşun.
Vücudunuzda çok fazla testosteron olması da yan etkilere neden olabilir. Kadınlarda aşırı testosteron kullanımının yan etkileri şunlardır:
 • Akne
 • Sakal
 • Sıvı birikmesi
 • Erkek tipi saç dökülmesi ve kalınlaşmış ses dahil erkeksi fiziksel özellikler

Genel Olarak​

Hamile olan veya olabilecek kadınlar androjen almamalıdır. Emziren kadınlar da çocuğa geçebileceği için testosteron ilaçları almamalıdır.

Herhangi bir testosteron veya ilgili ilaç ve takviyeye başlamadan önce daima doktorunuzla konuşmalısınız. Testler yapabilecekler ve aldığınız diğer ilaçlarla etkileşim olmadığından emin olacaklar.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
59
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
167
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
91
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
170
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
392
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
531
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
9
Çevrim içi ziyaretçiler
9
Toplam ziyaretçi
18
Robots
13

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt