Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 662 Görüntülenme
  • 0 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Genetik saç dökülmesi yani diğer adıyla bilinen erkek tipi saç dökülmesi günümüzde kadın erkek herkesin başına gelen problemlerden bir tanesidir. Özellikle kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülen saç dökülmesi kişinin psikolojik durumunu olumsuz etkileyen, kendine güveni azaltan önemli sorunlardan biridir. Erkeklerde daha çok androgenetik alopesi dediğimizi yani aile den gelen kalıtsal bir hastalık durumudur. Günümüzde bir çok tedavi yöntemleri olsa tam kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Bu konuda çalışmalar halen devam etmektedir. Saç dökülmesini önlemede günümüzde pek çok ilaç ve etken maddeler kullanılmaktadır. Bunlardan adını sık duyduğumuz minoxidil ve finasterid ilaçları gelmektedir. Diğer ilaç tedavileride bulunmaktadır, kullanan kişilerde etkinlik oranı değişiklik göstermektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi sebebi yapılan bilimsel araştırmalarda erkeklerde ergenlik çağına giriş ile başladığı bulunmuş ve yaşla birlikte ilerlediği zamanlarda kalıcı kelliğe sebep olduğu bilinmektedir. Genetik saç dökülmesine erkeklik hormonları bunların başında DHT olarak bilinen androjen hormonu sebepmolur ve progesteron kadınlık hormonu da saç dökülmelerine sebep olduğuna dair araştırmalar yayınlanmıştır. Son yıllarda DHT saç karın dökülen bölgelerinde PGD2 prostaglandin D2 proteinleri de artışa sebep olup bu durumunda saç foliküllerinde trombosit agregasyonunu güçlü bir şekilde inhibe edip saçların beslenmesini engelleyip saçları döktüğüne dair bilimsel araştırmada yayınlanmıştır.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
41
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
164
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
89
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
168
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
379
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
516
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
49
Çevrim içi ziyaretçiler
30
Toplam ziyaretçi
79
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt