Fungoral Şampuan Kullananlar Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Ugur
  • 518 Görüntülenme
  • 0 Yorum
U

Ugur

Üye
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Fungoral şampuanı forumda kullananlar deneyimlerini yorumlarını paylaşabilirler. Bu şampuan özellikleri erkeklerde androgenetik alopesi tedavisinde finasteride ek olarak fungoral şampuan etken maddesi ketakonazol faydalı mı değil mi? Saç foliküllerinde androjen reseptörlerine (AR ) bağlanan dihidrotestosteron (DHT), androgenetik alopesi (AGA) ile ilişkili foliküllerin minyatürleşmesine yol açan ilk adım olarak kabul edilir. Testosteron, 5α-redüktaz enzimi tarafından DHT'ye dönüştürülür. Finasateride bir 5α-redükaz inhibitörü, DHT üretimini bloke eder ve şu anda AGA'yı tedavi etmek için kullanılmaktadır. İnhibisyon tam değildir, ancak sistemik olarak ve kafa derisinde DHT'nin azalması sağlanır. Ketokonazolün klinik olarak AGA tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu yazıda, ketokonazolün %2 şampuanın etkili olduğu hipotezini destekleyen kanıtlar sunulmaktadır. DHT yolunda yerel bir bozulma var. Finasterid tedavisine ek olarak ketokonazol %2 şampuanın kullanılmasının DHT'nin daha tam bir inhibisyonuna yol açabileceği ve dolayısıyla AGA'yı daha iyi tedavi edebileceği öne sürülmektedir.

Ketakonazol gerçekten etkili midir? Bu soruyu cevaplamaya çalışırken, burada bazı terimleri kısaca açıklığa kavuşturmak zorundayız. Bazılarınız bilmeyebilir, DHT veya dihidrotestosteron bir erkek steroid hormonudur ve hamilelik sırasında ve erken yaşamda sakal gibi erkek yüz özelliklerini geliştirmekten sorumludur. İronik olarak, yetişkin yaşamında da sorumludur. hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi. Hormon, testosteronun bir yan ürünü olarak ortaya çıkar ve kafa derisindeki foliküllere yapışır. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın erkek ve kadınlarda saç köklerinin zayıflamasına, küçülmesine ve tamamen kapanmasına neden olur. Erkek tipi kelliğe neden olan ana suçludur ve sonunda kafa derisinde tamamen saç dökülmesine neden olabilir.

DHT hormonunu kafa derisi üzerinde topikal olarak bloke etmenin yollarından biri de bloke edici şampuanlar kullanmaktır. Bu şampuanlarda DHT'yi bloke etmek için kullanılan en yaygın bileşenlerden biri ketokonazoldür. Ketokonazol, öncelikle mantar önleyici özelliklere sahip bir ilaçtır ve seboreik dermatit, kandidiyazis ve saçkıran gibi tırnakları ve cildi etkileyen durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bu soruyu cevaplamaya çalışırken, burada bazı terimleri kısaca açıklığa kavuşturmak zorundayız. Bazılarınız bilmeyebilir, DHT veya dihidrotestosteron bir erkek steroid hormonudur ve hamilelik sırasında ve erken yaşamda sakal gibi erkek yüz özelliklerini geliştirmekten sorumludur. İronik olarak, yetişkin yaşamında da sorumludur. hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi. Hormon, testosteronun bir yan ürünü olarak ortaya çıkar ve kafa derisindeki foliküllere yapışır. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın erkek ve kadınlarda saç köklerinin zayıflamasına, küçülmesine ve tamamen kapanmasına neden olur. Erkek tipi kelliğe neden olan ana suçludur ve sonunda kafa derisinde tamamen saç dökülmesine neden olabilir.

DHT hormonunu kafa derisi üzerinde topikal olarak bloke etmenin yollarından biri de bloke edici şampuanlar kullanmaktır. Bu şampuanlarda DHT'yi bloke etmek için kullanılan en yaygın bileşenlerden biri ketokonazoldür. Ketokonazol, öncelikle mantar önleyici özelliklere sahip bir ilaçtır ve seboreik dermatit, kandidiyazis ve saçkıran gibi tırnakları ve cildi etkileyen durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bilimsel çalışmalar, ketokonazol kullanımı ile saç dökülmesinin ve erkek tipi kelliğin önlenmesi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Bilim adamları hala ketokonazolün DHT'yi ölçülebilir bir forma nasıl bloke ettiğini tam olarak belirleyemese de, ketokonazol şampuanlarının kullanımının saç dökülmesine ve erkek tipi kelliğe büyük ölçüde yardımcı olduğunu gösteren birçok çalışma yapılmıştır. 1998'de yapılan böyle bir çalışma, ketokonazol ve minoksidilin etkisini karşılaştırdı ve bilim adamları, ketokonazolün anagen kıl foliküllerinin boyutunu ve oranını artırma oranının minoksidil sprey oranına benzer olduğunu fark ettiler. Hayvanlar üzerinde de birçok çalışma yapılmıştır ve sonuçlar, ketokonazolün düzenli kullanımıyla, sadece etkilenen foliküllerde değil, saç büyümesinde de büyük bir iyileşme olduğunu göstermiştir. ama aynı zamanda DHT'ye bağışık olan ve başın arkasında bulunan foliküllerde de bulunur. 2004 yılında, ketokonazolün potansiyel olarak DHT'yi bloke edebileceğini ve DHT yolunu bozarak saç dökülmesi sürecini yavaşlatabileceğini öne süren bilimsel bir makale vardır.

Bilim adamları, bir androjen reseptör antagonisti olduğu için ketokonazolün DHT'ye karşı etkili olduğunu kanıtladığına inanıyor. DHT'yi engellemek için bu ne anlama geliyor? Bu, ketokonazolün aslında saç foliküllerindeki androjen reseptörlerine bağlanmaya çalışacağı ve bunu yapmaya çalışırken, ilk önce reseptörlere bağlanmak için DHT ile savaşacağı anlamına gelir. Bunu yaparak, DHT'nin reseptörlere bağlanmasını önleyecektir. Bu şekilde daha az DHT'nin foliküllere bağlanmasına izin verecek ve DHT, folikülün küçülmesine ve saç üretimini durdurmasına neden olurken, ketokonazolün böyle bir etkisi yoktur. Yani ketokonazolün yaptığı tek şey normalde DHT'nin alacağı yeri doldurmak ve böylece folikülü korumaktır. Ketokonazol, DHT'yi moleküler düzeyde bloke etmeyebilir ve kendi başına saç dökülmesini tamamen iyileştirecek bir ilaç olmasa da, en azından kısmi bir saç dökülmesi tedavisidir. Etkileri en çok DHT saç dökülmesi tedavisi ile birlikte kullanıldığında hissedilir ve optimal sonuçlar için bu şekilde kullanılmalıdır.

Ketokonazol tedavileri, bazıları ilacın oral kullanımını içeren farklı şekillerde olabilir. Bununla birlikte, ketokonazol tedavilerinin en güvenli ve en erişilebilir biçimleri topikal şampuanlardır. %1 ve %2 gibi farklı konsantrasyonlarda gelirler. %1'lik ketokonazol formülü reçetesiz olarak kolayca elde edilebilirken, %2 formülü hassas saç derisine sahip kişiler için biraz fazla güçlü olabileceğinden doktor reçetesi gerektirir. Bu durumlarda, kişilerde cilt tahrişi, biraz kaşıntı, yanma, saç ve saç derisinde kuruluk veya yağlılık ve hatta nadir durumlarda baş ağrısı görülebilir. %2'lik solüsyona karşı hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın ve %1'e geçin. Çok zararlı olmayan bir başka dezavantajı, ketokonazolün saçınızı eskisinden biraz daha düz görünmesine neden olabilir.

Yukarıdaki sayısız çalışmanın önerdiği gibi, ketokonazolün hem erkeklerde hem de kadınlarda androjenik alopesi tedavisi söz konusu olduğunda oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bir ilaç olarak seboreik dermatit ve kepekle savaşmak için kullanılsa da, insanları bu sorunları ortadan kaldırarak saç büyümesini hızlandırdığına inandırabilir, araştırmalar% 2'lik ketokonazol solüsyonunun uzun süreli kullanımının antiseptiklere karşı etkili olduğunu kanıtlamıştır. seboreik dermatit veya kepek sorunları olmayan hastalarda bile androjenik alopesi. Yukarıda bahsedildiği gibi antiandrojenik özelliklere sahip olması nedeniyle DHT'ye karşı etkilidir. Ancak sadece DHT'ye duyarlı foliküllerde değil, androjene duyarsız foliküllerde de etkilidir. Saç folikülü çapını arttırır ve saç büyümesini hızlandırır.

Androjenik alopesiden muzdaripseniz ve tedavi görüyorsanız, etkiyi artırmak için ketokonazol topikal şampuan kullanmaktan çekinmeyin. Saç derisi hassasiyetinden kaynaklanan herhangi bir yan etkiden kaçınmak için hangi solüsyonun sizin için daha iyi olacağı konusunda doktorunuza danışın ve saç tedavi rutininize dahil edin.
 

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
17

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt