Finasterid Yan Etkileri Ne Zaman Geçer

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 464 Görüntülenme
  • 2 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için ağızdan alınan en etkili yöntem testosteronu DHT'ye dönüştüren enzimi engelleyen ilaç kullanmaktır. Finasterid içeren ilaçlar saç kaybını önlediği yardımcı klinik olarak kanıtlanmıştır, bu ilaçları hergün aynı saatte almak gerekir. Finasterid kullanmaya başladıktan sonra ilk 6 ay içinde saçlarda incelme görülebilir etkisi 1 yıldan uzun süreli kullanımlarda görülmektedir. Finasteridi saç kaybını önlemede her gün kullanmak gerekir ilacın kullanımı durdurulduktan sonra saçlarınız birkaç ay içinde tekrar başlayacaktır ve hızlı bir şekilde gerileme olacaktır. Finasterid ilacı klinik çalışmalarda DHT seviyesini %60'a kadar azalttığı gösterilmiştir. Bu yüzden kullanmaya karar verirken ciddiye alınması gereken bir ilaçtır.

Finasterid ilacının diğer kullanım seçenekleri arasında topikal kafa derisinden uygulama olan yöntemlerinde vardır. Topikal kullanmada ki en önemli faydası ilacın karaciğere verdiği zararı ortadan kaldırır ve karaciğer enzimlerini yükseltmez. Bu nedenle bölgesel kullanım tercih edilebilir. Ayrıca kafa derisinden topikal uygulamak etken maddeyi hedef noktaya ulaştırmak için alternatif güvenli bir seçenektir. Ancak topikal kullanımlar oral kullanmaya göre daha etki gösterebilir. Bunun nedeni deriden ilacın emilim oranının düşük seviyede kalmasıdır.

DHT Engelleyicilerin Yan Etkileri​

Finasterid saçlarda yararları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Proscar yada propecia gibi ilaçlar yaşam boyu kullanıma başlamadan önce dikkate alınması gereken bir kaç yan etkileri vardır. Kişilere göre değişmekle beraber ilaç kullanımında yan etkileri ilk 3 aydan sonra azalma yada iyileşme gösterdiği de bilinmektedir.

Finasterid yan etkileri çok yaygın olmamasına rağmen yinede ciddi veya orta seviyede yan etkiler yapabilmektedir. Bunlar;

• Cinsel isteksizlik, libido ya da diğer cinsel sorunlar
• Erkeklerde meme dokusu gelişim eğilimi (jinekomasti)
• Testis rahatsızlığı
• Cilttte deri döküntüleri, renkte solukluk
• Karaciğer enzimlerinin artan seviyeleri ile ilgili sorunlar

DHT Engelleyicileri ve Cinsel Sorunlar​

Finasterid gibi DHT hormonu azaltıcı almanın en yaygın yan etkisidir, kişide cinsel isteksizlik, ereksiyon bozukluğu ve iktidarsızlık yapabilir. Finasterid kullanan her 100 erkeğin 1'inde bu problemler görülebilir.

Finasterid kullanımı durdurulduğunda görülen yan etkiler ortadan kalkabilir ancak bazı kişilerde azda olsa devam edebilmektedir.

DHT Engelleyici ve Erkek Meme Dokusu Büyümesi​

Erkeklerde diğer bir ortaya çıkan sorun meme dokusu büyümesidir. Tıbbi literatürde jinekomasti olarak bilinen erkek meme büyümesi çok sık rastlanmasa da görülebilen bir durumdur. Ancak meme dokusu tam olarak gelişmeye bilir belli bir boyuttan sonra durabilir.

DHT Engelleyicileri ve Testis Rahatsızlığı​

Finasteridin bazı kullanıcıları, testislerde hassasiyet, şişlik, idrar yaparken ağrı, ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi rahatsızlıklar olduğunu tanımlamıştır. Ayrıca ateş, mide bulantısı, kusma bazen de penisten kan çıkışı da duruma eşik etmiştir.

DHT Engelleyicileri ve Karaciğer Enzimleri​

Finasterid alan erkeklerin kan testlerinde tespit edilen yüksek seviyelerde seyreden karaciğer enzimleri olduğu bildirilmiştir. Bu genelde klinik bir endişeye neden olmaz ancak karaciğer enzimleriniz ilaçtan etkileniyorsa ve bu durum hakkında endişe duyuyorsanız bu yan etkiler hakkında doktorunuzla görüşmelisiniz. Dünyanın her yerinde forumlardan edindiğimiz bilgiler sonucu erkeklerin finasteridi herhangi bir yan etki yaşamadan başarılı bir şekilde kullandığını hatırlamak önemlidir. Saçlarda sağladığı başarılı sonuçlar olsa da kişiyi bazen bırakmaya karar verebilir. İlaç kullanımı bırakıldığında 3 ay içinde saçlar eskiye haline geri gelecektir.
 
K

kemalbatin0

Üye
Mesajlar
8
Tepkime puanı
1
1 yıl finasterid aralıksız kullanan var mı ne gibi olumlu etkiler ve yan etkiler gördüğünü yazabilirmi.
 
L

lastmorn

Üye
Mesajlar
206
Tepkime puanı
24
Ben kullandım ilk aylarda hafif yan etkiler yaptı ama 4. aydan sonra yan etkiler azaldı tam geçmedi 1 yıl sonunda tepe bölgemdeki açıklık kapandı önlerde fazla etkisi olmadı genel olarak uzun yıllar kullanılırsa minoxil ile birlikte etkisi çok daha iyi olur
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
327
kelboy
kelboy
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
379
murphy
murphy
M
P
Cevaplar
1
Gösterim
316
xavi07
xavi07
X
O
Cevaplar
3
Gösterim
533
ParTikül
ParTikül
P

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
23
Toplam ziyaretçi
63
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt