Finasterid Saç Çıkarır mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 1K Görüntülenme
  • 10 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Finasterid, ru58841 erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesi tipi saç dökülmesi önlemek için kullanılan bir hormonal anti androjen etkileri olan dht baskılayıcı bir ilaçtır.

Finasterid Saç Çıkarır mı


Diğer anti androjen madde olan RU58841, topikal olarak kullanılır, kafa derisinde DHT oluşumunu engeller. Bu şekilde minyatür saç oluşumu durur ve saç dökülmesi büyük ölçüde azalır. RU58841, bölgesel olarak uygulandığından, finsteririd ve dutasteridin yerine alternatif olara üstün olarak geçtiği kanıtlanmıştır. Bu şekilde saç dökülmesi daha hızlı şekilde durdurulacaktır. Başka bir fayda, sadece çok küçük bir miktarın sistemik hale gelmesi ve neredeyse hiç yan etki yapmamasıdır.

Bu ilaç ve Finasterid ile ilgili genel SSS'ler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıya bir göz atın.

Erkek Tipi Kellikte Nasıl Etkisi Olur?​

Erkeklerde kellik, yaşamları boyunca herhangi bir noktada ortaya çıkabilir ve %60'a kadar 50 yaşına kadar saç dökülmesi yaşar.

Androjenik alopesi olarak bilinen erkek tipi saç dökülmesi normalde kalıtsal ve hem genetik hem de hormonlarla bağlantılı bir durumdur.

Saç foliküllerden büyür. Ancak, saç dökülmesi ve saç dökülmesi meydana geldikçe, bu foliküller, o noktadan öncekinden daha az veya daha az saç büyüyene kadar küçülür. Folikülleri küçültmek olarak, saç daha ince ve daha kısa olur. Bu, saç köklerinin minyatürleştirilmesi olarak bilinir. Saçlar ayrıca normal saçsız saçlara kıyasla çok daha hızlı dökülür.

Bunun arkasındaki bilim, daha sonra Dihidrotestosteron veya DHT olarak bilinen başka bir hormona dönüştürülen testosterondan kaynaklanmaktadır. Bu hormon, folikülleri küçülten ve kafa derisinin daha az saç ürettiği anlamına gelen hormondur.

Finasterid Nasıl Etki Eder?​

Finasterid, tip II 5-alfa redüktaz inhibitörü olarak çalışır. Bu, testosteronun nihayetinde dihidrotestosteron (DHT) haline gelmesini durdurduğu anlamına gelir.

DHT'nin saç folikülleri üzerinde zararlı, zararlı bir etkisi vardır. Kafa derisi içindeki DHT seviyelerini azaltarak, foliküllerin zarar görme olasılığı daha düşüktür. Günlük bir Finasterid dozu, kafa derisindeki DHT seviyelerini yaklaşık %70 oranında düşürür.

Finasterid Almak​

Tıp pratisyenlerinin çoğunluğu Finasteridin gün boyunca herhangi bir noktada hap olarak alınmasını önerecektir. Yiyecekle veya yiyeceksiz alınabilir ve her gün aynı saatte almak en iyisidir.

Saç dökülmesi için topikal Finasterid​

Finasterid, folikülden saç büyümesini teşvik etmek için topikal olarak bir bölgeye de uygulanabilir, ancak bu Finasterid alma yöntemi İngiltere'de lisanslı değildir. Kliniğimizden topikal finasterid solüsyonları sunulmaktadır. Bunlar minoksidil gibi diğer bileşenlerle karıştırılabilir.

Finasterid almanın faydaları nelerdir?​

Her ilaç ve prosedürde olduğu gibi, Finasterid almanın yararları ve riskleri vardır. Özellikle uzun vadeli olarak bir karar bu tedaviye başlamak için yapmadan önce bu anlamak için önemlidir, ve muhtemelen bir hayat uzun bağlılık.

Finasterid, erkek tipi saç dökülmesinde %90'a kadar yardımcı olur​

5 yıl boyunca Finasterid alan 18-41 yaş arası erkeklerin fotoğraflarına bakan çalışmalar, %48'inin saç görünümünde iyileşme olduğunu ve %42'sinin değişmediğini gösterdi. Bu, erkeklerin yaklaşık %90'ının kafa derisi kıllarının görünümüne bakarken Finasterid almaktan faydalanabileceği anlamına gelir. erkeklerin %10'u yararlanamayabilir.

Saç sayımlarına bakan başka bir çalışmada, Finasterid alan erkekler, ilk yılın sonunda saç sayısında %10 artış gördü. Bundan sonra saç sayısı azalır, ancak daha yavaş bir hızda ve 5 yılın sonunda, saç sayısı tedaviye başlamadan öncekinden daha iyiydi. Bu önemlidir, çünkü normal saç dökülmesinden muzdarip erkekler, herhangi bir tedavi olmaksızın 5 yıl içinde terminal (kalın) kafa derisi kıllarının %26'sını kaybedebilir.

Bu, Finasteridin ilk yıldaki saç sayılarını arttırdığı ve daha sonra ilk yıldan sonra erkek tipi saç dökülmesinin ilerleme hızını yavaşlattığı anlamına gelir.

Finasteridin erkek tipi saç dökülmesini kalıcı olarak durdurmadığını veya tersine çevirmediğini anlamak önemlidir.

Finasterid Nasıl Etki Eder?​

Finasterid kılları kalınlaştırır ve daha uzun süre büyümelerine izin verir

  • Finstaride minyatürleştirme işlemini tersine çevirir-bu, ince, küçük minyatür kılların tekrar daha kalın terminal kılları haline geldiği anlamına gelir
  • Finasterid kılların anajen sayısını arttırır – bu, kılların anajen büyüme fazında daha uzun süre kaldığı anlamına gelir, bu nedenle daha uzun büyürler. Normal saç dökülmesi olan ve tedavi görmeyen erkeklerde anagen kılları uzatır.

Finasterid kafa derisinin hangi kısmı için en iyi sonucu verir?​

40 Yaşın altındaki erkekler, taç (tepe), orta ön alan (tacın hemen önünde), ön saç çizgisi ve temporal saç çizgisi dahil olmak üzere saç derisinin her yerinde saçlarda bir iyileşme görebilir.

40 Yaşın üzerindeki erkekler çoğunlukla taç ve orta frontal kafa derisi ile sonuçlanır.

Finasteride ne zaman başlamalıyım?​

Finasteride daha erken başlamak daha iyidir, çünkü daha fazla kıl minyatürleşmekten ‘kurtarılabilir’.

Bu aynı zamanda tıbbi çalışmalarda da gösterilmiştir. Erkeklere bir yıl sonra Finasterid verildiğinde, bir yıl önce Finasteride başlayan erkeklerden daha az saçları vardır.

Finasterid'i ne kadar süre kullanmalıyım?​

Bir Japon araştırması, 10 yıl boyunca Finasterid alan erkeklerin %86'sının bir fayda görmeye devam ettiğini gösterdi. % 14'ü daha fazla saç dökülmesi yaşadı. Finasterid genellikle uzun süreli bir tedavi olarak kabul edilir.

Tedavi kesildiğinde, görülen tüm gelişmeler 6 ay sonra tersine dönmeye başlar ve daha sonra yaklaşık 12 ay içinde orijinal saç derisine geri döner.

Kellik için Finasterid kullananlar, ilacı durdurduktan sonra kellik oluşmaya devam edebileceğinden, ürünü alma programlarına uygun olmalıdır.

Finasterid'i Kimler Alamaz?​

  • Alerjisi olanlar veya ilaca daha önce reaksiyon gösterenler.
  • 18 Yaşından küçükler.

Yan Etkiler ve Reaksiyonlar​

Diğer herhangi bir ilaç gibi, Finasterid de bireye bağlı olarak potansiyel bir takım yan etkilerle birlikte gelebilir. Sadece ne olacağını bilmek vücudunuzun tepki Finasterid gereken önemli olmasının nedeni budur.

Herhangi bir reaksiyon ve etkinin genellikle geri dönüşümlü olduğu düşünülür, ancak bazı kalıcı yan etkiler de olabilir. Uzun vadeli yan etkilerin gerçek oranı açıkça bilinmemektedir.

Cinsel İşlev Bozukluğu ve Finasterid​

Cinsel işlev bozukluğu, libido azalması, erektil disfonksiyon ve boşalma problemlerini içerebilir.

Tedavinin ilk yılında erkeklerin %1.9'u düşük libido ve %1.4 erektil disfonksiyon yaşayabilir. Bu, plasebo alan erkeklerin %1.3 ve %0.6'sı ile karşılaştırılır.

Cinsel yan etkileri olan birçok erkek, ilaçları bıraktıklarında ve devam etseler bile sorunlarının çözüldüğünü göreceklerdir.

Bununla birlikte, bazı erkekler tedaviyi bıraktıktan sonra 3 veya daha fazla ay sürebilecek kalıcı zorluklar yaşayabilir. Kalıcı sorunların gerçek insidansı bilinmemektedir.

Meme şişmesi ve Finasterid​

Meme şişmesi ve hassasiyeti 1/1000'den az erkekte görülebilir.

Kanser ve Finasteride​

Finasterid ile erkek meme kanseri arasında kesin bir bağlantı yoktur, ancak önlem olarak bu ilacı kullanırken meme bölgesinde topaklar ve çarpmalar olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Günde 5 mg'lık dozlarda Finasterid, prostat kanseri gelişme şansını azaltabilir (kanser biraz daha yüksek dereceli olsa da).

Finasterid alan prostat kanseri için kontrol etmek için kullanılan kan testlerinin sonuçlarını etkileyebilir – PSA testi ve PSA testi varsa Finasterid olduğunuzu doktorunuza söylemeniz gerekir.

Erkek doğurganlığı ve Finasterid​

Erkekler, boşalma üzerine sperm bileşimindeki bir değişiklik nedeniyle Finasterid alırken sperm sayısında azalma yaşayabilirler. Bu olağan dışı bir durum olduğu düşünülmektedir.

Şimdiye kadar, bu ilacı alırken çocuk sahibi olan erkeklerde doğum kusurlarının arka plan oranına kıyasla (genellikle %3 olarak kabul edilir) artmış doğum kusuru oranları bildirilmemiştir. Bunun nedeni sperme giren Finasterid miktarının çok düşük olmasıdır. Çok dikkatli olmak isteyenler, gebe kalmadan 2-3 ay önce ilacı geri çekmek isteyebilirler.

Depresyon ve anksiyete ve Finasterid​

Bazı erkekler Finasterid kullanırken düşük ruh hali ve kaygı yaşayabilir. Bu yan etkinin gerçek sıklığının ne olduğu bilinmemektedir.

Finasterid & Saç Ekimi​

Saç ekimi ve Finasterid söz konusu olduğunda sonuçları etkileyebilecek birkaç senaryo vardır.

Öncelikle, saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, özellikle 30 yaşın altındaysanız ve saç dökülmenizin ilerleme hızı hala değerlendiriliyorsa, bıçağın altına girmeden önce en az bir yıl boyunca Finasterid almayı düşünebilirsiniz.

Her yerde Finasterid 6 ay – 1 yıl sonuçlarını gösteren başlatmak için alabilir olmasıdır.

Bu sürenin beklenmesi, bir cerrahın, ilaca başlamadan önce kaplanmamış veya yoğun olmayan kafa derisinin daha ince bölgeleri üzerinde çalışmasına izin verir.

2005 Yılında, günlük 1 mg Finasterid almanın saç ekimi kafa derisi bölgelerini iyileştirdiği ve saç yoğunluğunu arttırdığı bulunmuştur.

Minoksidil ile Finasterid almak​

Minoksidil, İngiliz Dermatologlar Birliği tarafından önerilen piyasadaki diğer tek saç dökülmesi ürünüdür.

Minoksidil saç derisine ve saç dökülmesine maruz kalan bölgelere uygulanır. Bununla birlikte, topikal Minoksidilin erkek tipi saç dökülmesi için Finasteridden daha az etkili olduğu gösterilmiştir.

Her ikisini birlikte almak, ilaçların farklı ama tamamlayıcı şekillerde çalıştığı için sinerjik bir etkiye sahip olabilir.

Finasterid, oral yoldan ilaç almak istemeyenler için topikal bir solüsyonda minoksidil ile kombine edilebilir.

Minoksidil, sadece oral ilaç almak isteyenler için Finasterid ile oral yoldan verilebilir.
 
B

byburak

Üye
Mesajlar
31
Tepkime puanı
0
Valla ben 5 aydır proscar kullanıyorum günde 1 mg alıyorum şuana kadar ne bir yan etki yada olumlu etkisini görmedim kullanmaya da devam etcem.
 
M

Mert

Üye
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
Valla ben 5 aydır proscar kullanıyorum günde 1 mg alıyorum şuana kadar ne bir yan etki yada olumlu etkisini görmedim kullanmaya da devam etcem.
Gelişmeleri yazarsanız sevinirim merak ediyorum
 
rooney43

rooney43

Üye
Mesajlar
195
Tepkime puanı
6
Bence çıkarmaz
 
GÖKDEMİR

GÖKDEMİR

Moderatör
Mesajlar
224
Tepkime puanı
31
Finasterid tek başına etki etmesi 1 yıldan uzun sürer kafada çok açıklık yoksa vertex seyrekliğini kapatabilir. Dökülen saçların kök hücrelerini uyandırmak gerek minoxidil, arginine, estradiol gibi uyarıcı etkiler yapan bileşenleri solüsyon olarak kullanmak yerinde olur.
 
Alperen

Alperen

Üye
Mesajlar
264
Tepkime puanı
3
Finasterid tek başına etki etmesi 1 yıldan uzun sürer kafada çok açıklık yoksa vertex seyrekliğini kapatabilir. Dökülen saçların kök hücrelerini uyandırmak gerek minoxidil, arginine, estradiol gibi uyarıcı etkiler yapan bileşenleri solüsyon olarak kullanmak yerinde olur.
Vertex bölgesine gerçekten etki eder mi? Minoxil ile birlikte mi kullanmak gerekir
 
I

invincible

Üye
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
Finasterid vertexe etki ediyor benim peder prostat için proscar kullanmıştı 6 ay sonra açıklığı baya kapandı şimdi ilacı bırakmıyor
 
rooney43

rooney43

Üye
Mesajlar
195
Tepkime puanı
6
Finasterid vertexe etki ediyor benim peder prostat için proscar kullanmıştı 6 ay sonra açıklığı baya kapandı şimdi ilacı bırakmıyor
Bunu duymam güzel oldu benimde vertex bölgesi çok sıkıntılı baya saçlar zayıfladı minyatürleşme çok fazla
 
K

Keltoş

Üye
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Ru58841 6 ay kullandım ama beklediğim kadar etki etmedi tekrar temin edersem devam etmeyi düşünmüyorum
 
C

Cooper

Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Benim 3 ay oldu daha kullanalı ve yan etki yok şuan için bu durum etki etmediği anlamıma gelir mi?
 
Y

Yusuf05

Üye
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Finasterid yani proscar kullanmaya başladım 4 e bölüp kullanıyorum, 1 yılın sonunda saçlarım nasıl olduğunu detaylı sunum yapmak istiyorum
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

S
Cevaplar
1
Gösterim
119
Analist
Analist
A
U
Cevaplar
4
Gösterim
313
Kinaght
Kinaght
K
F
Cevaplar
3
Gösterim
260
Oshar
Oshar
O
L
Cevaplar
2
Gösterim
173
coolwind
coolwind
C
L
Cevaplar
3
Gösterim
210
ShaneFalco
ShaneFalco
S

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
34
Çevrim içi ziyaretçiler
18
Toplam ziyaretçi
52
Robots
14

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt