Finasterid Ne Zaman Etkisini Gösterir

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi MORDOR
  • 2K Görüntülenme
  • 4 Yorum
MORDOR

MORDOR

Moderatör
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Finasterid ne zaman etki eder, finasterid öncesi sonrası resimler topikal kullanımı yan etkileri proscar kullanımı, nasıl kullanılır ne işe yarar hakkında açıklayıcı bilgiler. Finasterid androgenetik alopesi (AGA) saç dökülmesini önleyici etkileri mevcut saçları kalınlaştırdığı ve dökülen saçları çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir ilaçtır. Finasterid oral yoldan alındığında testosteron hormonun daha patent formu olan olan dihidrotestesterona dönüşümünün engellenmesi esasına dayanarak etki gösterir. Dht hormonu vücutta pek çok dokuda önemli bir görevi vardır. Testosteron hormonu 5 alfa redüktaz enzimi ile daha akitf olan DHT hormonuna dönüşür işte finasterid bu enzimi çalışmasını engelleyerek azaltır. Geri dönüşsüz olan bu dönüşümün önlenmesi androjenlerin saçlı deri üzerindeki zayıflatıcı etkisini azaltmış ve dökülme engellenmiş olur. Finasteridin iki formu eczanelerde satılır birisi proscar 5mg ürolojik hastaların kullanımına yönelik diğeri ise propecia 1 mg saç dökülmesi için üretilmiştir. Saç dökülmesini önlemde 1 mg alınması yeterli olmaktadır. Bu nedenle fiyat ve kullanım olarak en uygun olan proscar alıp 5 mg lik tableti 5 bölerek kullanmaktır. Finasteride erkek tipi saç dökülmesinde etkili olduğu kanıtlanmasına rağmen kadınlarda da kullanılır. Ancak gebelikte kullanılmaması ve gebe kalınmadan 6 ay önceden ilaç kullanımının bırakılması gerekir.. Çoğunlukla tablet formu kullanılmasına rağmen son yıllarda topikal formu da geliştirilmiştir. Minoxidil ile sinerjik etki gösterdiğine yani beraber kullanıldığında birbirlerinin etkilerini arttırdıklarına ilişkin çalışmalar ve kullanıcı görüşleri vardır.

Finasteride, kafa derisindeki ve kafadaki DHT seviyesinin düşmesini sağlar ve bu faktörlerle bağlantılı olarak bu durumun etkileri önemli bir miktarda hissedilir. Finasteride DHT seviyesini yaklaşık %70 oranında azaltmaktadır. Serum testestesteron seviyesi %9 oranında artmaktadır fakat bu normal orandadır.

Yapılan çalışmalar finasteride alan kişilerin %90'ında saç dökülmesini durduğunu ve mevcut saçlarının korunduğunu göstermiştir. 5 yıl içerisinde, Finasteride tedavisi gören erkeklerin %48 inin saç yoğunluğunda artış görülmüştür. %42 sinde sac dökülmesi ilerlememiş, %10 unda ise eskisine kıyasla saç durumunda hiçbir değişiklik olmamıştır. B çalışmalardaki sonuçlar mukayese edildiğinde, placebo tedavisi alan kişilerin %6 sının saçlarının uzadığı görülmüştür, % 19 unda hiçbir değişiklik olmazken %75 inde saç dökülmesi görülmüştür.

Finasteride Kullanımı​

Finasteride günde bir defa yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Finasteride tam etkisini göstermesi için bir yıl düzenli olarak kullanılmalıdır ve bu süre sonunda saç dökülmesinin durduğu ve yeni şaçların çıktığı görülmektedir. Finasteride etkisini 6 aylık kullanımdan sonra ve gözle görülür sonuçlar için bir yılda göstermektedir. İlk altı ay içerisinde mevcut saçlarınızda dökülmeler ve incelme görebilirsiniz. Bu durum finasteride etkisini gösterene kadar olan süreçte saç dökülmenizin devam etmesinden kaynaklanabilir. Güçsüz ve minyatürleşen saçlarınızın dökülmesinden de kaynaklanabilir. Bu dönemde sabırlı olmak çok önemlidir. İlacın etkilerini görmek için en az bir yıl kullanmanız gerekir.
 
L

Levent

Üye
Mesajlar
145
Tepkime puanı
5
Finasterid ağızdan alınmalı mı? Genelde proscar kullanıldığını okuyorum
 
L

lugano

Üye
Mesajlar
53
Tepkime puanı
1
Evet finasterid oral olarak kullanmak gerekir
 
A

Alperen

Üye
Mesajlar
246
Tepkime puanı
3
lusyus

lusyus

Üye
Mesajlar
153
Tepkime puanı
4
Durumu
🎧 Müzik dinliyor
Finasterid yerine dutasterid 3 güne 1 almak daha mantıklı finas dökülmüş saçlarda çok etkili olmayabilir
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
312
kelboy
kelboy
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
370
murphy
murphy
M
P
Cevaplar
1
Gösterim
307
xavi07
xavi07
X
O
Cevaplar
3
Gösterim
514
ParTikül
ParTikül
P

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
10
Çevrim içi ziyaretçiler
8
Toplam ziyaretçi
18
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt