Finasterid Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 5K Görüntülenme
 • 15 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Genetik saç dökülmesini önlemek için finasterid minoxidil uzun süre kullananlar kullanıcı yorumları bu başlık altından sonuçlarınızı bu konu altından paylaşabilirsiniz. Erkek tipi saç dökülmesinin bilinen tek nedeni aileden geçen genlerden kaynaklı dökülmelerdir. Genlerden geçen dökülmeleri tetikleyen kesin neden testosteron hormonunun çevre dokularda 5 alfa redüktaz enzimi ile DHT (Dehidrotestosteron) hormonuna dönüşmesi ve bunun sonucunda kafa derisinde prostaglandin D2 (pgd2) lipit bileşeninin giderek artış göstermesi sonucu saç köklerini küçültmesidir. Bu hormon saç köklerini küçültürken saçın giderek incelmesine ve zamanla kalıcı kelliğe doğru kişiyi götürmesidir. Özellikle ön alnın her iki tarafındaki saçlar doğuştan güçsüz ise hormonu ilk alan bu saçlar direk olarak dökülmektedir ve zamanında tedavi uygulanmaz ise ömür boyu kalıcı olarak ölürler. Saçlar ilk döküldüğü andan itibaren geç kalınmadan uygun tedavilerle müdahale edilmeli ve saçların güçsüzleşmesinin önüne geçilmelidir. İlk tedavi saçların yaşam süresini uzatacaktır.

Finasterid Kullananlar Saç Çıkarıyor mu.jpg

Finasterid Nedir?​

Finasterid, androgenetik alopesi veya erkek tipi kellik tedavisi için FDA onaylı reçeteli bir ilaçtır. Finasterid'i Propecia® veya Proscar® olarak duymuş olabilirsiniz. Propecia, ilaç şirketi Merck & Co. tarafından satılan finasteridi pazarlamak için kullanılan bir markadır. Proscar, iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH veya genişlemiş prostat) tedavi etmek için reçete edilen daha yüksek mukavemetli bir finasterid formu için kullanılan bir markadır. Finasteride tablet şeklinde gelir ve günlük kullanım için tasarlanmıştır . Saç dökülmesi için bir tedavi olarak, genellikle günde 1 mg'lık bir dozda reçete edilir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Finasterid Nasıl Çalışır?​

Finasterid, 5 alfa-redüktaz inhibitörleri veya 5-ARI'ler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Testosteronun dihidrotestosteron hormonuna (DHT) dönüştürülmesinde rol oynayan 5 alfa-redüktaz enziminin etkisini engelleyerek çalışır. DHT, erkek tipi kellikte merkezi bir rol oynar. Genetik olarak saç dökülmesine yatkınsanız, DHT saç köklerinizdeki reseptörlere bağlanabilir ve minyatürleşmelerine neden olarak saç çizginizin, tepenizin veya kafa derinizin etrafında kademeli bir saç dökülmesine neden olabilir. DHT ve erkek tipi saç dökülmesi kılavuzumuz, DHT'nin saç kökleriniz üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı olarak inceliyoruz.
 • Finasterid, 5 alfa-redüktaz enzimini inhibe ederek kan dolaşımınızdaki DHT miktarını önemli ölçüde azaltır ve saç köklerinizi DHT'ye bağlı hasarlardan korur.
 • Araştırmalar, tipik bir finasterid dozunun serum DHT düzeylerini (kan dolaşımınızdaki DHT miktarı) yüzde 70'ten fazla azalttığını gösteriyor.
 • Bu, saç dökülmenizin yavaşlamasına veya hatta tamamen durmasına neden olabilir. Hatta birçok erkek, finasterid tedavisine başladıktan sonra erkek tipi kellikten etkilenen kafa derisi bölgelerinde önemli derecede saç yeniden çıktığını fark edebilir.
 • Peki finasterid sonuç verir mi? Çoğu erkek için kesinlikle. Çok sayıda çalışma, finasteridin erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesini yavaşlattığını veya durdurabildiğini ve hatta saç büyümesini teşvik ettiğini bulmuştur.
 • Bir yıllık iki klinik çalışmayı içeren bir çalışmada , araştırmacılar, finasteridin erkek tipi kellik olan erkeklerde tepe kafa derisinde (taç veya kafa derisinin tepesindeki alan) saç sayısında yüzde 15'ten fazla bir artışa neden olduğunu buldular.
 • Japonya'da 10 yıllık finasterid kullanımını kapsayan bir başka araştırma, finasterid kullanan androgenetik saç dökülmesi olan erkeklerin yüzde 90'ından fazlasının iyileşme yaşadığını buldu.
 • Kısacası, finasterid işe yarar ve çoğu erkek için saç tedavisinde günde 1 mg kullanımı saç büyümesinde ve yoğunluğunda iyileşmeler yaşar.

Finasterid Hangi Tür Saç Dökülmelerini Tedavi Eder?​

Günlük olarak biraz saç dökülmesi yaşamak yaygın ve normal bir durumdur. Aslında çoğu erkek, erkek tipi kellikten etkilenmese bile günde 50 ila 100 saç teli döker. Bu saç dökülmesi seviyesi, doğal saç büyüme döngünüzün bir parçası olarak ortaya çıkar. Saç tam boyuna uzadıkça aktif büyümeden dinlenmeye geçmeye başlar. Sonunda, yeni saçlarla değiştirilir ve belirli bir miktarda günlük dökülme ile sonuçlanır. Bu seviyedeki saç dökülmesi o kadar önemsizdir ki genellikle fark edilmez bile. Ancak gözle görülür saç dökülmesi yaşamaya başladıysanız, bu bir sorunun habercisi olabilir. Şu anda finasterid, erkeklerde en yaygın saç dökülmesi türü olan erkek tipi kellik tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır. Ancak erkek tipi kellik tek tip saç dökülmesi değildir. Sizi etkileyebilecek diğer saç dökülmesi türleri şunları içerebilir:
 • Telojen effluvium: Bu, şiddetli stres, enfeksiyonlar, ameliyatlar, ateşe neden olan hastalıklar, beslenme yetersizlikleri, hormonal değişiklikler ve belirli ilaç türlerinin neden olduğu geçici bir saç dökülmesi şeklidir.
 • Alopesi areata: Bu, saçınızın küçük, yuvarlak yamalar halinde dökülebileceği bir otoimmün saç dökülmesi şeklidir. Uzmanlar, stres, enfeksiyonlar ve bazı ilaçlarla ilgili olsa da, bu tür saç dökülmesini neyin tetiklediğinden tam olarak emin değiller.
 • Tine kapitis: Saçlı deri saçkıran olarak da adlandırılan bu, düzensiz saç dökülmesine neden olabilen bir mantar enfeksiyonu türüdür.
Bu tip saç dökülmesine DHT neden olmadığı için finasterid onları yavaşlatmada, durdurmada veya etkilerini tersine çevirmede etkili değildir.

Finasterid Yan Etkileri Ne Olur?​

Hemen hemen tüm ilaçlar gibi finasterid de yan etkilere neden olabilir. Finasterid yan etkilerinin çoğu hafiftir, ancak bazıları yaşam kalitenizi etkileyebilir. Finasterid'in olası yan etkileri şunlardır:
 • Azalmış cinsel istek (düşük libido)
 • Sertleşmeyi sağlayamama veya sürdürememe ( erektil disfonksiyon )
 • Testisleri etkileyen ağrı veya rahatsızlık
 • Azalmış boşalma hacmi gibi boşalma ile ilgili problemler
 • Ruh hali veya depresyondaki değişiklikler
 • Uyku hali
 • Deri altı sivilcelenmesi
Saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan finasteridin düşük güçlü versiyonunda nadir olmakla birlikte, BPH için finasteridin daha güçlü bir versiyonu olan Proscar'ı kullanan bazı erkekler de meme hassasiyeti ve deri döküntüleri gibi yan etkiler bildirmektedir. Erektil disfonksiyon, boşalma zorluğu ve daha zayıf bir cinsel dürtü gibi cinsel yan etkiler endişe verici gelebilir. Bununla birlikte, finasteridi bir saç dökülmesi tedavisi olarak yazmadan önce bu yan etkilere bağlam içinde bakmak önemlidir. Finasterid'in 5 mg'lık yüksek güçlü bir versiyonu olan Proscar üzerinde yapılan çalışmalarda bile, erkeklerin yalnızca küçük bir yüzdesi bu yan etkileri bildirmektedir. Örneğin, BPH için finasteridin klinik denemelerinde, erkeklerin yüzde 8'inden biraz fazlası ereksiyonları üzerinde bir etki bildirdi; erkeklerin sırasıyla yüzde 6,4 ve yüzde 3,7'si libidoda azalma ve boşalma hacminde azalma bildirdi. Meme hassasiyeti ve döküntü gibi diğer finasterid yan etkileri, klinik çalışmalarda finasterid kullanan erkeklerin yüzde birinden daha azında rapor edilmiştir. Saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan günde 1 mg dozu içeren klinik çalışmalarda, finasteridden kaynaklanan cinsel işlev bozukluğu çok daha az yaygındı ve erkeklerin yalnızca yüzde 1.8'i zayıflamış bir libido ve yüzde 1.3'ü erektil disfonksiyon bildirdi. Terapötik olmayan bir plasebo verilen birçok erkeğin de bu yan etkileri bildirdiğini belirtmekte fayda var. Diğer birçok ilaçta olduğu gibi, finasteridin bazı yan etkileri sürekli kullanımda kaybolabilir veya daha az şiddetli hale gelebilir. Nadir olmakla birlikte, erkeklerin küçük bir yüzdesi finasterid tedavisini bıraktıktan sonra yan etkiler yaşamaya devam edebilir. Finasterid yan etkilerine ilişkin kılavuzumuz bu verilere daha ayrıntılı olarak bakar ve finasterid'i saç dökülmesi için kullanırken neler beklemeniz gerektiğine dair bazı ek bilgiler sağlar. Finasterid için FDA etiketine göre, bu ilaçla ilişkili önemli bir ilaç etkileşimi yoktur. Düşük olmasına rağmen, finasterid, yüksek dereceli prostat kanseri olarak adlandırılan daha ciddi bir prostat kanseri formuna yakalanma riskinin artmasıyla ilişkilidir. 55 yaşın üzerindeki erkeklerde, 5 mg finasterid kullanımı ile yüksek dereceli prostat kanseri geliştirme riski yüzde 1.0'dan yüzde 1.8'e çıkar. Bunun, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan dozdan çok daha yüksek bir finasterid dozu (5 mg'a karşı 1 mg) olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Finasterid Dozajı​

Finasterid tipik olarak iki dozajda satılmaktadır. Erkek tipi kellik tedavisi olarak günde 1 mg dozda kullanılır. Bu, saç dökülmesi için finasteridin çoğu jenerik versiyonlarında ve ayrıca Propecia markalı ilaçta bulacağınız finasterid dozudur. İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) için bir tedavi olarak, finasterid günde 5 mg'lık bir dozda kullanılır. Bu doz, finasterid'in çoğu jenerik versiyonunda ve Proscar markalı ilaçta bulunabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi İçin Diğer Tedaviler​

Çoğu erkek için finasterid, erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesini tedavi etmek ve önlemek için etkili bir seçenektir. Ancak, mevcut olan tek saç dökülmesi tedavisi değil. Diğer uygun fiyatlı ve etkili saç dökülmesi tedavisi seçenekleri şunları içerir:

Minoksidil: Topikal bir ilaç olan minoksidil, kafa derisine kan akışını iyileştirmeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Araştırmalar, minoksidilin finasterid ile aynı zamanda kullanıldığında özellikle etkili olduğunu gösteriyor. Minoxidil solüsyonu veya minoxidil köpüğü birlikte kullandığınızda daha kısa sürede başarılı sonuçlar almanız mümkündür.

Saç dökülmesini önleyici şampuan: Saw palmetto ve ketokonazol gibi aktif maddeler içerenler de dahil olmak üzere birçok şampuan, aşırı saç dökülmesini önlemek ve optimum saç büyümesini desteklemek için formüle edilmiştir. Bizim saç salınlaştırıcı şampuan saç derisi düzeyinde DHT hedef ve hacim ve nem teşvik etmek Saw Palmetto kullanır.

Hangi Tedaviler Çalışmıyor veya Çok Maliyetli?​

Dışarıda erkek tipi kelliği durdurmak için can atan sayısız erkek var, bu yüzden ellerinden gelen her şeyi deneyecekler. Ne yazık ki, şu anda piyasada bulunan saç dökülmesi tedavilerinin çoğu ya çalışmıyor ya da etkili ama aşırı pahalı. Bunlar şunları içerir:

Lazer taraklar ve diğer ürünler: Genellikle düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT) olarak adlandırılan bu ürünler, kıl köklerini uyarmak için lazer ışığı kullanır. Etkinlikleri üzerine araştırmalar karışıktır ve bu tür birçok cihaz yüzlerce veya binlerce dolara mal olur.

Saç yağları: Çeşitli esansiyel yağlar, model saç dökülmesi için tedaviler olarak pazarlanmaktadır. Bazıları küçük çalışmalarda hafif etkiler gösterse de hiçbiri finasterid ve minoksidil gibi FDA onaylı saç dökülmesi tedavileri kadar etkili değildir.

Kortikosteroidler: Bu ilaçlar, belirli durumlarda saç dökülmesine neden olabilen iltihabı azaltmak için kullanılır. Hormonal olmayan bazı saç dökülmesi formları için faydalı olsalar da, saç dökülmesini önlediğine veya yavaşlattığına dair hiçbir kanıt yoktur.

Topikal kortikosteroidler: Bunlar belirli inflamatuar kafa derisi koşulları için reçete edilebilirken, erkek tipi kellik için kullanılmazlar.

Saç ekimi ameliyatı: Saç ekimi ameliyatı etkili olmasına rağmen pahalı bir seçenektir. Saç ekiminin maliyeti, saç dökülmenizin boyutuna ve gereken greft sayısına bağlı olarak birkaç bin ila on binlerce dolar arasında değişebilir.

Dışarıdaki tüm saç dökülmesi çarelerinden sadece ikisi, uygun fiyat ve etkinliğin iyi bir kombinasyonunu sunar - oral finasterid ve topikal minoksidil.

Saç Dökülmesi İçin Finasterid Kullanımı​

Finasterid bir sebepten dolayı popülerdir, diğer tüm saç dökülmesi ilaçlarından daha fazla, erkek tipi kelliğin etkilerini yavaşlatmada, durdurmada ve hatta tersine çevirmede etkilidir. Saçınızı kaybetmek asla kolay değildir, ama neyse ki yaşamak zorunda olduğunuz bir şey değil. Türkiye'de saç dökülmesinden etkilenen on milyonlarca erkekten biriyseniz, erken önlem almak, yaşamınız boyunca daha dolgun, daha kalın bir saç başının keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bir reçetenin uygun olup olmadığını belirleyecek bir sağlık kuruluşu ile yaptığımız görüşmenin ardından finasterid ve diğer kanıtlanmış, bilime dayalı saç dökülmesi ilaçlarını kullanabilirsiniz.
 
Mete

Mete

Üye
Mesajlar
99
Tepkime puanı
3
Saç ekimi yaptıranlara saç ekim merkezleri öneriyor. Tüm saç ekim merkezleri değil. Örneğin Doktor Atilla kaya xpecia öneriyor
 
rooney43

rooney43

Üye
Mesajlar
195
Tepkime puanı
6
Finasterid kullananlar özellikle eczaneden proscar alıp bunu 5 e bölüyor o şekilde Finasterid ihtiyacı karşılıyor, bu forumda gördüm, yanlış okumadıysam proscar ezip losyon yapılıyoor bende onu yapmak istiyorum.
 
@

@ron

Üye
Mesajlar
74
Tepkime puanı
3
Finasterid kullananlar özellikle eczaneden proscar alıp bunu 5 e bölüyor o şekilde Finasterid ihtiyacı karşılıyor, bu forumda gördüm, yanlış okumadıysam proscar ezip losyon yapılıyoor bende onu yapmak istiyorum.
Hocam finasterid losyon kullananlar bunu nasıl hazırlıyor.
 
E

edias

Üye
Mesajlar
89
Tepkime puanı
1
finasterid kullanan insanlar %90 ında saç dökülmesini durduğu var olan saçın korunduğu görülmüştür . 5 yıl içinde Finasteride tedavisi gören erkek kullnaıcıların %48 inin saçında çoğalma görülmüştür. %42 sinde sac dökülmesi yavaşlamış ilelememiş ,%10 unda eskiye göre herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Placebo tedavisi alan kişilerin %6 sının saçlarının uzadığı görülmüştür. % 19 unda hiçkimsede değişiklik olmamışken %75 inde saç dökülmesi görülmüştür.

Finasterid ile ilgili bu bilgiye rastladım.
 
E

erco

Üye
Mesajlar
106
Tepkime puanı
3
Bu videoda finasterid ve saç dökülmesi ile ilgili yan etkiler ve benzeri anlatımlar sunmuş şok oldum :(
 
D

dursun

Üye
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Finasterid ile bir makale okuma fırsatım oldu arkadaşlar, aynı gün aynı saatte alındığında testestoron seviyesinin aynı alnı kaldığı yazıyordu, ayrıca şuda vardı. %2 lik yan etki durumu finasterid almayan kişilerde de aynı oran olurmuş diye bir ibare vardı şaşırdım ben bu duruma
 
E

edias

Üye
Mesajlar
89
Tepkime puanı
1
Finasterid saç çıkarmadığını biliyorum okuduğum ve bildiğim durumlar bu şekilde finasterid kullananlarda bilirki incelmeye yüz tutmuş minyatürleşme yaşayan saçlar varya onların ince telli saçların kalınlaşmasını sağlar. Ülkemizdeki uzman bu konudaki doktorlar bunu söylüyor.
 
GÖKDEMİR

GÖKDEMİR

Moderatör
Mesajlar
224
Tepkime puanı
31
Finasterid saç çıkarmaz değil sürekli 2-3 yıl gibi kullanmada saç çıkarabilir burda esas önemli olan hormon dengelenmesi DHT azda olsa saçları dökebiliyor bu bir hastalık gibidir diyelimki ilaç kullanıp DHT azalttık saçı çıkaran artış gösteren östrojen hormonu üstüne biraz östrojen takviyesi yapılırsa dökülen saçlar çıkmaya başlar denemeyle sabittir bu yöntem
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
4
Ru58841 kullanıyorum antiandrojenik etkisi daha çok finasterid zaman kaybı kullananlar dutasa geçiyor
 
C

Coward

Üye
Mesajlar
29
Tepkime puanı
1
L

lastmorn

Üye
Mesajlar
206
Tepkime puanı
24
Dht içerden azaltmak gerekli olduğunu düşünüyorum topikal kullanmak bu işi çözemeyecek gibi, günde 1 mg proscar kullanmaya başlayacam estradiol losyon ile birlikte kullancam
 
L

Levent

Üye
Mesajlar
145
Tepkime puanı
5
saç dökülmemiz baya arttığı için açılmalarda fazlalaştı bende proscar alıp 5 e bölerek kullanmayı düşünüyorum. Özellikle 6 ay sonraki sürecimi merak ediyorum gelecek dönemde saç ekimi yaptıracağım bu böyle olmayacak. finasterid topikal olarak düşündüm ama losyon nasıl bilemem
 
B

byburak

Üye
Mesajlar
31
Tepkime puanı
0
8 aydır kullanıyorum faydası yok dutasteride geçmelimiyim?
 
rooney43

rooney43

Üye
Mesajlar
195
Tepkime puanı
6
8 aydır kullanıyorum faydası yok dutasteride geçmelimiyim?
faydası yok dediğiniz durum belkide dökülmesini engellediği saçlar var yan etkisi yoksa sıkıntı yok
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
4
Arkadaşlar finasterid saç çıkartmıyor sadece var olan saç koruyor en etkisi olduğu yer vertex bölgesi burada incelmiş saçları kalınlaştırıyor
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
327
kelboy
kelboy
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
379
murphy
murphy
M
P
Cevaplar
1
Gösterim
316
xavi07
xavi07
X
O
Cevaplar
3
Gösterim
533
ParTikül
ParTikül
P

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
9
Çevrim içi ziyaretçiler
6
Toplam ziyaretçi
15
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt