Finasterid Kadınlar Kullanabilir mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Flower
  • 717 Görüntülenme
  • 1 Yorum
Flower

Flower

Üye
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Kadınlar saç dökülmesi önlemek için finasterid ilacını kullanabilir mi? Saç dökülmesi genellikle erkeklerle ilişkili olsa da, kadınların hayatlarının bir noktasında saç dökülmesi ve hatta kalıcı saç dökülmesi yaşaması nadir değildir.

Aslında, araştırmalar kadınların yaklaşık yüzde 40'ının elli yaşına kadar kadın tipi saç dökülmesi veya FPHL geliştirdiğini gösteriyor.

Saç dökülmesi tedavisine baktıysanız, erkek tipi kelliğe sahip erkeklerin sıklıkla kullandığı bir ilaç olan finasterid'i duymuş olabilirsiniz.

Şu anda FDA, finasteridi kadınlar için onaylamamıştır.

Bununla birlikte, kadınlarda etkilerine ilişkin araştırmalar devam etmektedir ve gelecekte bir noktada kadın tipi saç dökülmesinin tedavisi olarak bir finasterid formunun onaylanması olasıdır.

Aşağıda, finasteridin ne olduğunu ve erkeklerde saç dökülmesi tedavisi olarak nasıl çalıştığını tartıştık.

Ayrıca hem oral hem de topikal finasteridin kadınlarda etkilerine ilişkin en son araştırmalara da baktık.

Son olarak, kadın tipi saç dökülmesi nedeniyle saçlarınız dökülüyorsa, şu anda mevcut olan diğer tedavi seçeneklerini listeledik.

Finasterid Nedir?​

Finasterid, erkeklerde erkek tipi kellik ve iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH veya prostat büyümesi) tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır.

Bir saç dökülmesi tedavisi olarak finasterid , vücudun testosteron hormonunu dihidrotestosteron veya DHT'ye dönüştürmesini durdurarak çalışır .

DHT'nin erkek ve kadın tipi saç dökülmesinde rol oynayan birincil hormon olduğuna inanılıyor.

Finasterid, testosteronun DHT'ye dönüşümünü engelleyerek saçı hasar görmekten korur ve saç dökülmesini yavaşlatır, durdurur veya tersine çevirir.

Çoğu erkek için bu, ya saç dökülmesinin tamamen durması ya da saç çizgisi ve/veya taç çevresinde bir miktar saçın yeniden çıkması anlamına gelir.

FDA finasteridi 1992'de BPH tedavisi için onayladı, ardından birkaç yıl sonra, 1998'de FDA erkek tipi kellik için daha düşük bir dozda onayladı.

Topikal minoksidilden farklı olarak finasterid şu anda kadınlarda saç dökülmesini tedavi etmek için onaylanmamıştır.

Finasterid Kadınlarda Çalışıyor mu?
Şu anda, finasterid sadece erkeklerde kullanım için FDA tarafından onaylanmıştır. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, birkaç çalışma, kadınlarda saç dökülmesi için potansiyel bir tedavi olarak araştırdı.

Kadınlar için finasteridin ilk büyük ölçekli çalışmalarından biri 2000 yılında Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi'nde yayınlandı.

Bir araştırma ekibi, kadın tipi saç dökülmesi olan 137 postmenopozal kadında finasteridin etkilerini değerlendirdi.

Kadınlar, toplam bir yıl boyunca günde 1 mg finasterid (erkek tipi kellik tedavisinde kullanılanla aynı doz) aldı.

Çalışma süresinin sonunda araştırmacılar, finasteridin saç büyümesi üzerinde gerçek bir etkisi olmadığı ve saç dökülmesini önlediği sonucuna varmıştır.

2006'da Archives of Dermatology dergisinde yayınlanan bir çalışmada finasteridin kadınlarda etkileri de incelendi.

Bu sefer kadınlara finasterid daha güçlü 2.5 mg dozda verildi. Ayrıca doğum kontrol haplarında yaygın olarak kullanılan aktif maddeler olan drospirenon ve etinil estradiol hormonlarını içeren bir oral kontraseptif kullandılar.

12 ay sonra, araştırmacılar kadınların ortalama saç yoğunluğunda istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme kaydetmeyi başardılar.

Bununla birlikte, iyileşmenin finasteride mi yoksa oral kontraseptife mi atfedileceğinin belirsiz olduğunu belirtmekte fayda var.

2013'te yapılan daha yakın tarihli bir çalışmada , araştırmacılar finasteridin kadınlarda saç dökülmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Bu çalışma 18 aylık bir süreyi kapsıyordu ve ilgili kadınların günde 5 mg'lık bir dozda finasterid almalarını gerektirdi.

Katılan 40 kadından 16'sı, çalışmanın sonunda saç sayısı ve kalınlığında önemli gelişmeler yaşadı.

Diğer 16 kadında orta düzeyde iyileşme görülürken, altı kadın saç sayısında hiçbir değişiklik göstermedi.

Genel olarak, araştırma, finasteridin kadınlarda saç dökülmesi için bir tedavi olarak çalışabilmesine rağmen, erkeklerde kullanılan tipik 1 mg'lık günlük dozdan daha büyük bir dozaj gerektirdiğini göstermektedir.

Kadınların Finasterid Kullanması Güvenli mi?​

FDA finasteridi kadın tipi saç dökülmesi için bir tedavi olarak onaylamadığından, erkekler için olduğu gibi güvenliği konusunda büyük ölçekli klinik araştırmalar yoktur.

Bu, finasteridin kadınların kullanması için tamamen güvenli olup olmadığını henüz güvenle söyleyemediğimiz anlamına gelir.

Finasterid ile ilgili mevcut araştırmaların çoğu, çok az yan etkisi olan veya hiç olmayan, genellikle güvenli olduğunu göstermektedir.

Örneğin, yukarıda bahsedilen çalışmalarda araştırmacılar genellikle finasteridin kadınların kullanmasının güvenli olduğunu bulmuşlardır.

Kadınlarda finasterid üzerine yapılan geniş çaplı bir araştırma incelemesi de benzer bir sonuca varmıştı, ancak bazı cinsel yan etkiler ve diğer sorunlara dikkat çekildi.

Daha spesifik olarak, saç dökülmesi için finasterid kullanan bazı kadınlar, cinsel dürtüde azalma, düzensiz adet kanaması, akne, baş ağrısı, baş dönmesi, folikülit ve artan vücut tüyleri bildirdiler.

Bu yan etkilerin hafif ve geçici olduğunu, yani tedavi süresince kendi kendilerine düzeldiklerini belirtmekte fayda var.

Tahriş ve kaşıntı gibi küçük lokal etkilerin yanı sıra, kadınlarda topikal finasterid kullanımına bağlı hiçbir yan etki görülmemiştir.

Finasterid ve Hamilelik

Finasterid hamilelik sırasında veya yakın gelecekte hamile kalmayı planlıyorsanız kullanım için güvenli değildir.

Testosteronun DHT'ye dönüşümü üzerindeki etkileri nedeniyle finasterid , erkek genital gelişimi ile ilgili kusurlara neden olabilir .

FDA, emilim ve fetal zarar riski nedeniyle kadınların hamilelik sırasında kırık finasterid tabletlerine dokunmaktan bile kaçınmasını önermektedir.

Şu anda uzmanlar finasteridin anne sütüne geçip geçmediğini bilmiyorlar. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya yakın gelecekte hamile kalmayı planlıyorsanız finasterid kullanmayın.

Saç Dökülmesi İçin Diğer Tedaviler

Şu anda, finasterid'in kadınlarda saç dökülmesine yönelik bir tedavi olarak etkinliği konusunda araştırmalar devam etmektedir .

Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemek ve saçınızın büyümesini teşvik etmek için halihazırda bilime dayalı birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlar şunları içerir:
  • Minoksidil. Şu anda, topikal minoksidil, kadınlarda saç dökülmesi için FDA onaylı tek ilaçtır. Sıvı veya köpük formunda gelir ve saç köklerinizi saç büyüme döngüsünün anagen veya büyüme aşamasına girmeye teşvik ederek çalışır .
  • Saç dökülmesi şampuanı. Saç Dökülen Kadınlar için Şampuan gibi saç dökülmesini durdurmak için tasarlanmış şampuanlar saçınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir ve saçınızın duş giderinizde veya yastık kılıfınızda birikmesini önleyebilir.
  • Saç büyüme vitaminleri. Multivitamin Sakızları gibi vitaminler ve mineraller kadın tipi saç dökülmesini engellemese de, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmede rol oynarlar.
  • Saç ekimi ameliyatı. Bu tip cerrahi prosedür, şiddetli saç dökülmesi biçimlerini tedavi etmek için kullanılır. Saç derisinin arkasından ve yanlarından saçların, saç çizgisi gibi belirgin saç dökülmesi olan bölgelere taşınmasını içerir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi​

Şu anda finasterid saç dökülmesi olan kadınlarda kullanım için onaylanmamıştır. Bununla birlikte, etkinliği ve güvenliği ile ilgili araştırmalar devam etmektedir, yani yakın gelecekte bazı ilginç bulguların rapor edildiğini görebiliriz.

Bu arada, kadınlar için saç dökülmesi tedavileri yelpazemizde sunduğumuz minoksidil gibi ilaçlar, saç dökülmesini durdurmak ve saç büyümesini teşvik etmek için güvenli ve etkili bir seçenektir.
 
A

Atalay

Üye
Mesajlar
23
Tepkime puanı
1
Kadınlar için en etkili yöntem doğum kontrol ilacı ile losyon yapmaktır özellikle östrojen hızlı saç büyümelerini destekler incelmiş saçları kalınlaştırır ben estradiol losyon kullanıyorum önerebilirim ama hormon dengesizliği yapabiliyor bunu unutmamak gerekir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
38
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
162
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
87
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
167
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
374
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
515
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
18

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt