En İyi Leke Kremi Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Moonlight
 • 557 Görüntülenme
 • 1 Yorum
Moonlight

Moonlight

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
1
En iyi leke kremi yüzde oluşan sivilce, yaralanma ve yaralardan sonra oluşan izler için bir çok ilaç kremi yada çeşitli markalar olarak kozmetik satılan kremler marketlerde vardır. Yüzümüzde yada vğcudumuzun bazı bölgelerinde oluşan bu lekeleri yok etmek için en sık kullanılan kremler imex, azelderm, tretin, skinoren, nadixa, sebamed, kara merhem olarak sıralanabilir.

Cildimizde Oluşan Leke Türleri​

"Leke", herhangi bir cilt izini ifade eden geniş bir terimdir. Cilt üzerinde çok sayıda oluşan leke türü vardır. Bunlar;

Akne​

Akne yaygın bir durumdur. Akne şu şekilde görünebilir:

Sivilce, siyah nokta, beyaz kafalılar​

Akne, sebum (yağ), bakteri veya kir saç köklerini tıkadığında ortaya çıkar. Akne bazen ciltte koyu lekeler, pockmarklar veya yara izleri bırakabilir. Bunlar da leke türleridir. Akne oluşumunda hormonal değişikliklerin rol oynadığı düşünülmektedir. Stres, bu durumun temel nedeni olarak görülmese de, sebum üretimini artırarak sivilceyi daha da kötüleştirebilir.

Papüller​

Papüller , çeşitli tiplerde küçük cilt lezyonlarıdır. Genellikle çapları yaklaşık 1 santimetredir. Pembeden kahverengiye kadar değişen renklerde olabilirler. Sivilce bazen papül olarak adlandırılır. Papüller tek tek veya kümeler halinde oluşabilir ve herhangi bir şekilde olabilir. Papül örnekleri şunları içerir:

Suçiçeği döküntüleri, egzama, dermatit, Sedef hastalığı ve zona da papüllerin oluşmasına neden olabilir.

Nodüller​

Nodüller bir doku topluluğudur. Genellikle 1 ila 2 santimetre çapında olan papüllerden daha büyük dokunması zordur. Nodüller cildin herhangi bir seviyesinde oluşabilir. Ten renginden kırmızıya kadar farklı renklerde olabilirler. Cilt çıkan ve siğiller nodül örnekleri.

Yaşlılık lekeleri (karaciğer lekeleri),
Bu küçük, koyu lekeler vücudun güneşe maruz kalan herhangi bir bölgesinde oluşabilir. En çok 50 yaşın üzerindeki insanlarda görülürler, ancak daha genç insanlarda da ortaya çıkabilirler. Yaşlılık lekeleri bir tür hiperpigmentasyondur .

Püstüller​

Püstüller , sıvı veya irin dolu şişliklerdir. Beyaz nokta ve su çiçeği kabarcıkları, püstül türleridir. Püstüllerin oluşmasına neden olabilecek diğer durumlar arasında, kabarcıklar ve görünür kan damarları ile işaretlenmiş yaygın bir cilt rahatsızlığı olan uyuz ve rozasea yer alır.

Kıl Dönmesi​

Cımbız, ağda veya tıraş gibi tüy alma teknikleri bazen batık tüylere neden olabilir . Bunlar deriye geri dönen ve sıkışan tüylerdir. Bu, kırmızı bir yumru oluşmasına neden olabilir. Kıvırcık saçlı insanlar, batık tüylere düz saçlı olanlara göre daha duyarlı olabilir. Batık kıllar ayrıca büyük, sıvı dolu batık kıl kistlerine dönüşebilir. Bunlar görünüşte kırmızı, sarı veya beyaz olabilir. Dokunulduğunda rahatsız edici veya acı verici olabilirler.

Doğum Lekeleri​

Doğum lekeleri genellikle ya doğumda ya da kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Görünüm, boyut, şekil ve renk olarak değişebilirler. Benler ve porto şarabı lekeleri, tipik olarak yaşam boyu süren doğum lekesi türleridir. Hemanjiomlar ve somon yamaları gibi diğer türler zamanla solma eğilimindedir.

Melazma​

Melazma hamilelik sırasında çok yaygındır. Kahverengimsi yamalar ile tanımlanan bir cilt durumudur. Güneşe maruz kalma ve hormonal değişikliklerle ortaya çıkabilir.

Cilt Kanseri​

Aşağıdakiler dahil çeşitli cilt kanseri türleri vardır :
 • Bazal hücreli karsinom
 • Skuamöz hücre karsinoması
 • Malign melanom
Deri kanserleri görünüm ve renk olarak değişebilir. Bazı cilt kanseri türleri, düzensiz sınırları olan koyu renkli benlere benziyor. Diğerleri sarı kabuklara veya kabarık kırmızı yumrulara benziyor. Bir lekenin cilt kanseri olup olmadığını yalnızca doktorunuz kesin olarak söyleyebilir.

Kistler​

Birkaç farklı kist türü vardır. İçerirler:
 • Epidermoid kistler
 • Ganglion kistleri
 • Yağ kistleri
Kistler, sıvı gibi bir madde içeren iyi huylu (kanserli olmayan) keselerdir. Derinin üzerinde veya altında değişen boyutlarda şişlikler olarak görünebilirler. Genellikle yuvarlaktırlar.

Yara İzleri​

Cildin skarlaşması, dermis tabakası hasar gördüğünde meydana gelir. Dermis, küçük kan damarlarının (kılcal damarlar), ter bezlerinin, saç köklerinin ve sinir uçlarının bulunduğu derinin derin tabakasıdır. Cildin açılmasına neden olan herhangi bir şey, yara veya patlamış sivilce gibi yara izine neden olabilir.

Uçuk Çıkması​

Herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) uçuklara neden olur. Ağız üzerinde veya yakınında bulunan içi sıvı dolu kabarcıklardır. Kaşıntı yapabilir veya karıncalanma hissine neden olabilirler. Kabarcıklar açılıp boşaldığında, iyileşene kadar kırmızı veya sarı bir kabuk oluşur. Genellikle ağız dudak kenarlarında bağışıklık düşünce çıkarlar.

Hiperpigmentasyon​

Melanin aşırı üretimi, eşit olmayan cilt tonuna veya koyu lekelere neden olabilir. Hiperpigmentasyonun nedenleri şunlardır:
 • Güneşe maruz kalma
 • Sivilce izi
 • Hamilelik sırasında olduğu gibi hormonal değişiklikler
 • Lekelere ne sebep olur?
 • Virüsler
Uçuk gibi bazı lekelere HSV-1 gibi virüsler neden olur. Varicella-zoster virüsü (VZV) suçiçeğine neden olur.

Enfeksiyonlar​

Bazı cilt enfeksiyonları türleri ciltte lekelerin çıkmasına neden olabilir. Bunlar, saç köklerinde bir enfeksiyon olan malassezia foliküliti (mantar akne) içerir. Bu duruma mayanın aşırı büyümesi neden olur ve püstüllerin oluşmasına neden olur.

Genetik Faktörler​

Aknenin genetik bir bağı olabilir. Bazı kalıtsal koşullar da lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:
 • Darier hastalığı. Ciltte yağlı, kokulu ve dokunması zor siğil benzeri lekeler oluşur.
 • Yetişkin tip 3 GM1 gangliosidoz. Bu, alt gövdede kanserli olmayan lekelerin oluşmasına neden olan nadir , kalıtsal bir durumdur.
 • Fabry hastalığı. Bu, bir gen mutasyonunu içeren kalıtsal bir hastalıktır . Küçük koyu, kırmızı benek grupları bir semptomdur.

Güneşe Maruz Kalma​

Güneşin zararlı ultraviyole (UV) A ve B ışınlarına aşırı maruz kalmak cilt kanserine, hiperpigmentasyona ve diğer cilt hasarlarına neden olabilir.

Tıkanmış Gözenekler​

Yağ bezlerinin aşırı yağ üretimi lekelere neden olabilir. Hormonal değişiklikler genellikle ergenlik gibi bu aşırı üretimi tetikler. Fazla yağ, ölü deri hücreleri, kir veya bakterilerle karışabilir. Bu sivilce, püstül, siyah nokta ve beyaz noktaların oluşmasına neden olur.

Gözenekler makyaj, güneş kremi veya nemlendirici gibi ürünlerden tıkanabilir. Komedojenik olmayan olarak etiketlenmiş ürünleri arayın. Bunlar gözenekleri tıkamayacak şekilde tasarlanmıştır. Saç şekillendirme ürünleri de yüzünüze bulaşırsa gözenekleri tıkayabilir. Kir, araba egzozu ve kirlilik gibi çevresel toksinler cildinize yerleşebilir, yağa karışabilir ve gözenekleri tıkayabilir. Yüzünüze ellerinizle dokunarak da kir ve bakterileri yüzünüze aktarabilirsiniz.

Diyet​

Ne yediğiniz cildinizi etkileyebilir. Gıda alerjileri ve kontakt dermatit, hem cilt tahrişine hem de şişliklere neden olabilir. Yağsız süt gibi süt ürünleri, akneye neden olmaz. Şeker ve basit karbonhidratlarda yüksek diyetler de lekelere neden olabilir.

İlaçlar​

Bazı reçeteli ve reçetesiz (OTC) ilaçlar yan etki olarak akneye neden olabilir. Bunlar şunları içerir:
 • Kortikosteroidler
 • Androjenik steroidler
 • Lityum
 • Nöbet önleyici ilaçlar

Kırmızı Lekeler​

Birçok leke türü ciltte kırmızı görünür. Bunlar şunları içerir:

Sivilce, püstüller. gül hastalığı, alerjik reaksiyonlar, batık kıllar, uçuk

Bazı cilt kanseri türleri de kırmızı renkte görünebilir.

Kahverengi​

Malign melanom gibi cilt kanserleri koyu kahverengi veya siyah görünebilir. Bazı doğum lekeleri ve hiperpigmentasyon kahverengi olabilir. Melazma ciltte kahverengi veya grimsi kahverengi lekelere neden olur.

Siyah​

Malign melanom koyu renkli bir leke olarak ortaya çıkar. Siyah noktalar, kırmızı bir hale ile çevrelenebilir veya sadece siyah, kabarık noktalar olarak görünebilir.

Beyaz​

Beyaz noktalar ve bazı mantar enfeksiyonları beyaz lekeler olarak görünür.

Lekeler Nasıl Tedavi Edilir​

Tedavi, lekenin nedenine göre belirlenmelidir. Herhangi bir özel tedaviyle lekeniz kötüleşirse, kullanmayı bırakın ve doktorunuzla konuşun.

Akne İaçları​

Sivilceleri, beyaz noktaları ve siyah noktaları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek birçok OTC ürünü vardır. Sizin için en iyi tedaviyi bulmadan önce birkaçını denemeniz gerekebilir. Bunlara yüz fırçaları, büzücüler ve topikal jeller dahildir. Sivilceniz OTC solüsyonlarına yanıt vermiyorsa, doktorunuz oral antibiyotikler veya topikal ilaçlar reçete edebilir.

Salisilik Asit​

Salisilik asit içeren ürünler gözeneklerin tıkanmasına engel olabilir.

Hidrokortizon Kremi​

Topikal kremler alerjik reaksiyonları ve tahrişleri azaltabilir. Ayrıca batık tüyleri hafifletmek için de faydalı olabilirler. Batık tüyleri tedavi ediyorsanız, tedavi sırasında tüy alma tekniklerini kullanmayı bıraktığınızdan emin olun.

Güneşten Korunmak​

Güneş kremi, güneşten koruyucu giysiler, güneş gözlükleri ve şapkalar UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmanızı azaltır. Bu, cildinizi ek hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

Hiperpigmentasyon İçin Dermatolojik Prosedürler​

Yaşlılık lekelerini giderebilecek birkaç prosedür vardır. Bunlar şunları içerir:

Hiperpigmentasyon, lazer tedavisi, kimyasal peeling, kriyoterapi

Hiperpigmentasyon İçin Kremler​

Hidrokinon içeren reçeteli kremler, yaşlılık lekelerini, akne izlerini ve melazmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Melanin üretimini yavaşlatarak çalışırlar.

Sağlıklı Hijyen Alışkanlıkları​

Yüzünüzü, vücudunuzu ve saçınızı düzenli olarak temizlemek, ciltteki fazla yağı, kiri ve bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ama aşırıya kaçmayın. Çok fazla temizlik ile cildinizi daha da tahriş edebilirsiniz.

Doğal Çözümler​

Altta yatan tıbbi durumlardan kaynaklanmayan lekeler, ev ilaçları ile tedavi edilebilir . Bunlar şunları içerebilir:

Cadı fındığı, aloe Vera, elma sirkesi, aspirin maskesi
 
Esrose

Esrose

Üye
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
İmex krem sivilce izlerini geçirmede çok başarılı en çok kullandığım kremdir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

life
Cevaplar
0
Gösterim
69
life
life
life
Y
Cevaplar
1
Gösterim
65
revivo
revivo
revivo
V
Cevaplar
0
Gösterim
181
Victus
Victus
V
V
Cevaplar
0
Gösterim
136
Victus
Victus
V
E
Cevaplar
1
Gösterim
182
Witch
Witch
W

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
7
Çevrim içi ziyaretçiler
5
Toplam ziyaretçi
12
Robots
22

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt