Dökülen Saçlar Geri Çıkar mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 597 Görüntülenme
  • 4 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Saç dökülmesi günümüzde oldukça yaygınlaşan kadın - erkek her insanın karşılaşmakta olduğu bir önemli bir problemdir. Geçmişte ve günümüzde bir çok insan saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmıştır. Aslında bazı durumlarda bu bir hasatlık olarak geçer. Bu sorunların çoğu genetik kaynaklı, bir çoğu ise insanların ihmalkar ve tedbirsiz davranışları sonucu ortaya çıkar. Her saç dökülmesi önemli derecede problem teşkil etmez. Saz dökülmesi bazen geçici bazense kalıcı olan bir problemdir. Genetik kaynaklı sorun olabileceği gibi, stres kaynaklı, saçkıran, üzüntü, hormon kaynaklı ya da benzeri sebeplerle meydana gelebilmektedir. Dökülen saçlara engellemek için ilk olarak yapılması gereken dökülmenin neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Uygulanacak tedaviyle çözümü sorunun kaynağı bulunduktan sonra yapılmalıdır. Uygulanacak tedavide başarılı sonuç alabilmek için kişinin saçların tekrar çıkması için öncelik vakaya psikolojiyi bozacak şekilde değil, olumlu motivasyon vererek bakmak gerekir. Kişinin tedaviye olan inancı bu yönde çok önemlidir.

Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?​

Saç dökülmesi problemi özellikle genç yaşta başlar ve ömür boyu artarak devam eder. Bu tip saç dökülmeleri genelde genetik yatkınlık kaynaklı olmaktadır. Genellikle vakaların uzmanlara yönelttikleri sorulardan biri kesinlikle 'dökülen saçlar tekrar çıkar mı? şeklinde olmaktadır. Bu soruya cevap olarak %95 olasılıkla evet denilebilir. Geriye kalan %5 oranda ise hayır olarak söylenebilir.

Özellikle genç yaşta saçları dökülen insanların, uzmanlara yönelttikleri en yoğun sorulardan biri kesinlikle “dökülen saçlar tekrar çıkar mı?” şeklindedir. Cevabı ise %95 olasılıkla evettir. %5 oranda ise hayırdır. Normalde her insanın günlük saçları dökülür. Var olan saçların döngü düzeni vardır bazıları uzama yaparken bazı saçlar döngüye girerek dinlenme fazına geçmektedir. Sağlıklı bir insanın başında binlerce saç teli vardır ve her insan günde 50 ila 100 tel saç döker. Bu normal karşılanılan bir durumdur. İnsanlar bunu fark edemez etse de normal bir durumdur çok ciddiye alınmaz. Eğer kendinizde bu şekilde saç dökülmesi oluyorsa ve herhangi bir açılma olmamışsa sorun etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Fakat alnın her ika tarafı geriye doğru çekilmişse ciddi anlamda seyreklik oluşmaya başlamışsa gereken tedbiri almanız gerekir.

Saçların belirli bir zamanda döngüye girme süreçleri vardır. Günlük olarak dökülmelerin dışında 1 ile 7 yılda bir saçların bir çoğu dökülür, yerini yenilerine bırakır. Bu durumu çoğu insan fark etmez. Her insan ömründe 10 - 13 defa bu durum ile karşılaşmaktadır. Eğer sizin de saçlarınızda çok miktarda özellikle yıkama sırasında fark edilir düzeyde dökülmeler oluyorsa ve açılmalar olacağını düşünüyorsanız bir dermatoloğa başvurarak bilimsel geliştirilmiş etkisi olan ilaçların kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Saç kökleri aktiflerini yitirmemek için uzamalarını sağlayan hücrelerin fonksiyonları düzenli olarak çalışması gerekmektedir.

Günlük dökülmelerin dışında 2-10 yılda bir saçlar dökülerek, yerlerini yenisi alır. Bu da fark edilmeyen bir durumdur. Her insan ömrü boyunca 10-13 defa bu durum ile karşılaşır. Eğer sizin saçlarınız fark edilir bir düzeyde dökülüyor ve açıklık görünüyorsa doktorunuza başvurarak, bilimsel olarak geliştirilmiş ilaçların kullanımına başlamanız gerekmektedir. Çünkü cilt altında saçların uzamasını ve çıkmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonlarını yitirmemesi ve aktif olarak çalışması gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebebi Tespit Edilmelidir​

Her tip saç dökülmesi aynı sebepten dolayı oluşmaz. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra uygun tedavi yolları uygulanmaya başlanmalıdır. Saç köklerini küçülten uzamasını engelleyen sorun yaratan sebep bulunmalıdır. Erkeklerde oluşan bu sorunu bulmak kadınlara gör daha kolaydır. Çünkü erkeklerde özellikle genç yaşlarda başlayan dökülmelerin % 85'inin kaynağı genetiktir. Babası veya anne tarafında bu sorunu taşıyan kişiler varsa çocuklarında kellik görüldüğü söylenebilmektedir. Bu durumda anneanne ve babaanne kellik geni olduğunu gösterir.

Uygun Tedavi İçin Saç Uzmanlarına veya Dermatologlara Danışın​

İlk olarak yapmanız gereken dökülmenin kaynağını öğrenmek için dermatoloji bölümünde görev yapmakta olan dermatoloğa başvurmak gerekir. Bunun dışında eczanelerde, bazı güzellik merkezlerinde belirli günlerde saç analizi yapmakta olan uzmanlara da başvurabilir, ücretsiz saç analizi yaptırabilirsiniz. Mevcut dökülme tipinizi öğrenmeden tedavi seçeneklerini uygulamak saçlarını daha kötü duruma getirebilir. Bu neden yanlış ilaçları, ürünleri kullanmak istenile sonuca sizi ulaştırmayabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde DHT Hormonu​

Günümüzün erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi) toplumda en sık görülen ve tedavisi uzun yıllar gerektiren bir saç dökülme tipidir. Erkeklerin %85'i, kadınların ise %45' bu sorunla karşılaşır. Problemin kaynağı erkeklik hormonu olan testosteron'un dokularda daha aktif androjenik etki gösterebilmesi için 5 alfa redüktaz enzimi aracılığıyla DHT (Dehidrotestosteron) hormonuna dönüşmesinden kaynaklanır. Dönüşen DHT hormonları beraberinde kafa derisinde çoğalarak prostaglandin D2 lipit bileşenini artırımı yaparak saç köklerini küçültmeye başlar. Bu birikme ilk zamanlarda önlerde birikmeye başlar dökülen saçlardan dolayı orta bölgelere doğru ilerler. PDD2 lipit bileşeni New York’taki Columbia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada saç tellerini döktüğü tespit edilmiş. Bu bileşen saçları beslenmesine engel olmakta saçın kalitesini azaltmakta ve zaman kıl üretemeyecek hale getirmektedir. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde bunun sonucu kellik maalesef kalıcı bir durum olacaktır. Önlem için mutlaka DHT inhibe edici tedaviler genellikle finasterid yada dutasteride ilacı kullanılır.

Saç Dökülmeleri Kansızlıktan Dolayı Oluşabilir​

Bu sorun genelde kadınlarda görülür, sebebi ise demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Kadınlar özellikle özel günlerinde yaşadığı kan kaybı da saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bunun için saç dökülmesi yaşıyorsanız bir dermatoloğa başvurursanız siz hematoloji bölümüne sevk etmesi muhtemel olur. Bu sorunun tedavisi için ağızdan alınacak tabletler mevcut olduğu gibi, kan takviyesi de yapılabilmektedir. Kansızlık oluşması önlendiği takdirde saçlar tekrar çıkacak dökülmeler azalacaktır.

Özellikle kadınlarda görülen dökülmelerinin sebebi, demir eksikliğine bağlı kansızlıktan olabilir. Özellikle kadınların özel günlerinde yaşadıkları kan kaybı da sebep olabilmektedir. Bunun için saç dökülmesi yaşıyorsanız dermatoloğa başvurduğunuzda sizi hematoloji bölümüne sevk etmesi muhtemeldir. Bu sorunun çözülmesinde ağızdan alınacak tabletler mevcut olabildiği gibi, kan takviyesi de yapılabilmektedir. Kansızlık çözüldüğü taktirde saçlar tekrar geri çıkacaktır.

Kanser İlaçları Saçları Dökebilir ve Tedavi Bitiminde Saçlar Tekrar Çıkar​

Kanser hastalığı tedavisinde kullanılan büyüme hormonu engelleyici ilaçlarda saç dökülmesine sebep olabilir. Eğer kanser tedavisi görüyor ve saçlarınız çok döküldüyse üzülmenize gerek yok. Çünkü tedavi sonlandırıldığında dökülen saçlarınız tekrar eski haline gelecek ve uzamaya başlayacaktır. Sizin burada odaklanmanız gereken tek konu hastalığınız ve uyguladığınız tedavidir. Sizi üzecek motivasyonunu bozarak saçlarım dökülüyor diye psikolojik çöküntüden uzak durmanız gerekir.

Saçkırandan Dolayı Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?​

Toplumda çok olmasa görülen bir saç dökülmesi durumudur. Genellikle iki tip olarak görülür inatçı ve inatçı olmayan saç kıran türleri vardır. Özellikle çocuk ve gençlerin karşılaştığı bir problem olan saç kıran ciddi bir estetik sorunu yaratır. Genelde kaynağı vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin sebebi bilinmeyen türde olan bir saldırısı sonucu olarak gerçekleşir. Kiminde bozuk para büyüklüğünde dökülme ya da bölgesel dökülmeler şeklinde olabilmektedir. Saç kıran sadece kafada değil sakal ve kaş bölgesinde de ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi için olumlu düşünmek, stresten, üzüntüden olabildiğince uzak durmak gerekir ve gereken tedaviler uygulanırsa saç kırana çözüm olacak ve ortadan kaybolacaktır. Saç kırana sebep olan faktörler ortadan kalkınca saçların tekrar çıkması mümkün olabilecektir.
 
A

Alperen

Üye
Mesajlar
246
Tepkime puanı
3
Dökülen saçların tekrar çıkması için ilaçlar var lakin insan bünyesi için zararlı ayrıca mavisu da görmüş olmalısınız bırakınca hemen saçlar dökülüyor.
 
E

excalibu

Üye
Mesajlar
16
Tepkime puanı
0
Hocam saç kıran için kortizonlu krem kullandım işe yaramadı saçlarımda çok fazla saç kıran oluşmuş durumda hiçbir iyileşme belirtisi olması ne önerebilirsiz.
 
N

Nur

Üye
Mesajlar
11
Tepkime puanı
0
Cinsiyet
Açıklanmayan
Hocam merhaba, ben 23 yaşındayım son 2-3 yıldır saçım çok fazla dökülüyor, hangi vitamini kullandıysam çözüm olmadı, dökülen saçların yerine çıkanlar da ince tüy olarak uzuyor belli bir süreden sonra tekrar dökülüyor. Gitmediğim doktor kalmadı kimisi sıkıntı strese bağlı olduğunu kimi de erkek tipi saç dökülmesi olduğunu yani genetik olabileceğini söyledi. Saçlarımın sadece tepe bölgesi değil tüm bölgelerde yoğun olarak dökülme var. Hastanede defalarca kan testi yaptırdım tüm değerlerim normal çıktı. Bu saç dökülmesinin çözümü yokmudur.
 
S

Sefa

Üye
Mesajlar
6
Tepkime puanı
0
@Nur, biotin 5000 mcg kullan ve şampuanı organik içeren bir marka ile değiştir
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
34
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
160
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
1
Gösterim
83
berke_gungorr
berke_gungorr
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
164
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
370
berke_gungorr
berke_gungorr
B
V
Cevaplar
1
Gösterim
514
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
16

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt