Demir ve D3 Vitamini Saç Dökülmesine Faydası

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 398 Görüntülenme
  • 2 Yorum
C

Chemist

Üye
Mesajlar
80
Tepkime puanı
1
Saç dökülmesi, vitamin ve mineral takviyesi ile iyileştirilebilecek yaygın bir sorundur. Vitaminler ve mineraller normal hücre büyümesi ve işlevi için önemlidir ve eksik olduklarında saç dökülmesine etkisi bulunabilirler. Takviye edici ürünler nispeten uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir olsa da, saç dökülmesinin tedavisinde hangi vitamin ve minerallerin yardımcı olduğunu bilmek önemlidir.

Androgenetik alopesi (AGA), telogen effluvium (TE) iki yaygın saç dökülmesi türüdür. Araştırmalar, diyete düşük D vitamini seviyeleri eklemenin bu hastalıkların semptomlarını iyileştirebileceğini gösteriyor. AGA veya TE'li bir hastanın demir seviyeleri düşükse (daha sık kadınlarda görülür), takviye de önerilir. Bu demir eksikliği olan hastalar ayrıca C vitamini alımlarının uygun olduğundan emin olmalıdır. Şu anda, eksiklik durumlarında çinko, riboflavin, folik asit veya B12 vitamini takviyesi önermek için yeterli veri yoktur. AGA veya TE tedavisi için ne E vitamini ne de biyotin takviyesi literatür tarafından desteklenmemektedir; ek olarak, biotin takviyesi de tehlikeli yanlış laboratuvar sonuçlarına yol açabilir. Araştırmalar, çok fazla selenyum gibi çok fazla A vitamininin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Alopesi areata (AA), bağışıklık sistemi saç folikülüne saldırdığında ortaya çıkar. Çalışmalar, AA ve düşük D vitamini seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. D vitamini seviyeleri düşükse takviye edilmelidir. Bununla birlikte, demir ve çinko desteğinin AA hastaları üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Şu anda folat veya B12 takviyesi önermek için yeterli veri yok. Biotin takviyesi, AA tedavisi için mevcut veriler tarafından desteklenmemektedir. Selenyumun bu hastalıkta bir rolü olup olmadığı belirsizdir; bu nedenle, bu mineral ile takviye önerilmez.

Demir, D vitamini, folat, B12 vitamini ve selenyum, çocukluk veya erken yetişkinlik döneminde saçların beyazlamasına/grileşmesine karışabilecek vitamin ve minerallerdir. Bu eksik mikro besinleri tamamlamak, erken grileşmeyi iyileştirebilir.

Arkadaşlar normal ve genetik saç dökülmesini önlemek için mutlaka D3 vitamini ile Demir minerali takviyesi alın. Özellikle genetik saç dökülmesinde kansızlık etkisi olabilir. Fark ettiğim bir durum yaz aylarında saç dökülmemde ciddi oranda azalma olduğunu görüyordum, bu durumun tetiklenmesinde güneş ışınlarının etkisi olduğunu düşünüyorum. Güneş ışığıda D3 vitamini sağlıyor. Agası olan herkesin tedavisine eklemesi gerektiğini düşünüyorum.
 
E

Eleanor

Üye
Mesajlar
37
Tepkime puanı
0
Cinsiyet
Bay
Devit 3 damla kullanıyorum D3 vitamini eksikliği için doktor vermişti aynı ürün değil mi?
 
S

Scorpion

Üye
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Günlük d3 vitamini kaç damla kullanmak gerekir? 1000? 600? 400?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

A
Cevaplar
1
Gösterim
64
Leron
Leron
L
S
Cevaplar
2
Gösterim
179
Execuvite
Execuvite
E
R
Cevaplar
0
Gösterim
288
Realty
Realty
R
P
Cevaplar
1
Gösterim
245
Vedat
Vedat
V
S
Cevaplar
1
Gösterim
330
Noob33
Noob33
N
C
Cevaplar
3
Gösterim
470
lastmorn
lastmorn
L

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
15

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt