D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Pharmacy
  • 213 Görüntülenme
  • 1 Yorum
P

Pharmacy

Üye
Mesajlar
36
Tepkime puanı
0
D vitamini eksikliği bir çok insanda farkında olmadan saç dökülmesine neden olabilir hatta erkeklerde kelliğe bile katkıda bulunan önemli bir sorundur. D vitamini, vücut için önemli bir vitamin olup, kemik sağlığı, bağışıklık sistemi fonksiyonu ve saç büyümesi gibi birçok biyolojik işlevi destekler. D vitamini eksikliği, saç foliküllerinin (saç köklerinin) sağlıklı bir şekilde büyümesini engelleyebilir ve saç dökülmesine yol açabilir.

D vitamini eksikliği, genellikle güneş ışığından yeterince D vitamini sentezlenmediğinde veya yetersiz beslenme durumunda ortaya çıkar. Ayrıca bazı sağlık sorunları, bağırsak sorunları veya D vitamini emilimini etkileyen diğer faktörler de eksikliğe katkıda bulunabilir.

D vitamini eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi, saçın incelmesi, kırılganlaşması ve saç derisi problemleri sıkça görülebilir. Bununla birlikte, saç dökülmesi yalnızca D vitamini eksikliği ile ilişkili değildir. Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir, bu nedenle saç dökülmesi sorunuyla karşılaşıyorsanız bir doktora danışmanız önemlidir. Doktorunuz, saç dökülmesinin altında yatan nedeni belirleyebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Arkadaşlar szin görüşleriniz nedir bu konuda d vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı? Ekstra olarak d vitamini almaya gerek var mıdır?
 
V

Vedat

Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Arkadaşlar merhaba aşırı saç dökülmesi yüzünden doktora gittim, D Vitamini, B12 ve Folik asit eksikliğim olduğunu öğrendim.

D vitaminim özellikle çok düşük, 9 çıktı.

Folik asit değerim olması gerekenden %50 daha düşük ve B12 seviyem alt sınırda, referans değerlerinin altına düşmesine çok az kalmış.

Sizce bu değer düşüklüğü saç dökülmesi yapar mı?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

S
Cevaplar
2
Gösterim
125
Execuvite
Execuvite
E
R
Cevaplar
0
Gösterim
248
Realty
Realty
R
S
Cevaplar
1
Gösterim
309
Noob33
Noob33
N
C
Cevaplar
3
Gösterim
440
lastmorn
lastmorn
L
P
Cevaplar
2
Gösterim
300
Aydem
Aydem
A
A
Cevaplar
3
Gösterim
340
Kinaght
Kinaght
K

Users who are viewing this thread

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
41
Çevrim içi ziyaretçiler
20
Toplam ziyaretçi
61
Robots
11

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt