B12 Vitamini Eksikliği Unutkanlık Yapar mı?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 303 Görüntülenme
 • 0 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Alzheimer hastalığı aslında genel bir unutkanlık beyin hafıza fonksiyonların da genel bir düşüş, bu aslında bir hastalık mı yoksa B12 vitamini eksikliğinden mi kaynaklanıyor? Adından da anlaşılacağı gibi, B12 vitamini eksikliği, vücudunuzda yeterli B12 vitamini olmadığındadır. Bu vitamin eksikliği, bilişsel bir düşüş de dahil olmak üzere çok sayıda semptoma neden olabilir.

B12 vitamini ve Unutkanlık​

Alzheimer belirtileri ve diğer demans formları B12 vitamini eksikliğinin semptomlarını yansıtabilir. Farkı bilmek ve her ikisini de çevrenizdeki insanlar ile tespit edebilmek önemlidir. Alzheimer'ın aksine, B12 eksikliği tersine çevrilebilen bir durumdur.

Son zamanlarda bu Alzheimer hastalığı belirtilerini siz veya sosyal hayatınızda birisi yaşadı mı?
 • Bellek kaybı
 • Davranış değişiklikleri
 • Artan ajitasyon
Alzheimer veya başka bir demans nedeniyle bu semptomları yaşıyor olabilirsiniz, ancak semptomlarınızın düşük B12 vitamini seviyeleriyle ilgili olması da mümkündür.

B12 vitamini ve Alzheimer semptomları arasındaki bağlantıyı belirlemek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bazıları düşük B12 seviyelerini hem Alzheimer belirtileri hem de beynin gerçek atrofisi (büzülmesi) ile ilişkilendirir.

Diğer çalışmalar, B12 takviyelerinin eklenmeden sonra bilişsel işleyişi önceki seviyelere geri yüklediğini kanıtlamaya çalışmıştır.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri​

Alzheimer semptomlarına benzeyen yukarıdaki semptomlara (hafıza kaybı, davranış değişiklikleri ve ajitasyon) ek olarak, düşük B12'li kişiler de aşağıdaki problemler ile karşılaşabilir:
 • Kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Kabızlık
 • Zayıf hafıza problemi
 • Ellerde veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • Depresyon
 • Ağrılı ağız veya dil yaraları
Bunların Oluşmasının Nedenleri
Düşük B12 vitamin düzeylerindeki bazı vakalar, zararlı anemi, tenyalar, Crohn hastalığı ve çölyak hastalığı da dahil olmak üzere diğer hastalık durumlarıyla ilgilidir. Diğer durumlar fazla alkol tüketimi veya yeterli besin sağlamayan zayıf bir vejetaryen diyet nedeniyledir.

B12 emilimi insanlar yaşlandıkça azalabildiğinden, bir diğer risk faktörü de yaşın artmasıdır.

Hastalığın Tanısı​

B12 vitamini eksikliğini teşhis etmek, kanınızdan bir örnek alınarak sistematik dolaşımdaki B12 vitamini seviyesini belirlemek için test ederek gerçekleştirilir.

Normal sonuçlar 200-900 pg/mL arasındadır (mililitre başına pikogramlar). Yaşlı yetişkinler için olması gereken değer 300 ila 350 pg / mL arasındadır.

Alzheimer veya başka bir demans için değerlendirilirken, zihinsel durum testlerine ve görüntüleme testlerine ek olarak, B12 vitamini seviyenizi değerlendirmek için bir kan testi isteyin.

Araştırmacılar, nüfusun % 1,5 ila % 15'inin B12 seviyelerinde eksik olduğunu tahmin ediyor. Bu, özellikle vücutları B12'yi diğerlerinden daha az verimli bir şekilde kullanan yaşlı yetişkinler için geçerlidir.

Hastalığın Tedavisi​

Düşük B12 vitamini seviyelerinin tedavisi oldukça basittir. B12 seviyeleriniz düşükse, genellikle enjeksiyonlar veya ağızdan alabileceğiniz bir vitamin tabletş yoluyla daha yüksek dozda vitamin reçete edilir. Daha sonra kan seviyeleriniz düzenli olarak test edilir ve vitamin dozu uygun seviyeye ayarlanır.

Unutkanlık Hastalığından Korunma​

Düşük B12 vitamini seviyelerini önlemenin bir yolu, B12 bakımından zengin besin öğelerini yemektir. Buna karaciğer, sığır eti, istiridye, çeşitli balık türleri, güçlendirilmiş tahıllar ve diğer kaynaklar da dahildir.

Bazı insanlar, belki günlük vitaminlerinin bir parçası olarak veya durumu geliştirmeye karşı önlem olarak ek bir vitamin olarak ekstra bir doz B12 vitamini alırlar.

B12 miktarının sizin için uygun olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın. B12 seviyeleriniz düşük değilse, ekstra miktarların faydalı olduğu kanıtlanmamış olduğu için doktorunuz ekstra B12 vitamini almamanızı önerebilir.

Takviye Edici Gıda Kapsülleri Alzheimer'ı Önler mi?​

Şu anda, B12 vitamini takviyesinin Alzheimer hastalığının gelişmesini önleyebileceğine dair kesin bir kanıt yoktur. Ne olursa olsun, araştırmalar tekrar tekrar iyi beslenmenin (B12 gibi yeterli vitaminler dahil) beyin sağlığımızda bir fark yaratacağını ve bazı yiyeceklerin de beyin sağlığı diyetinin bir parçası olarak önerildiğini göstermektedir.

Genel Olarak Sonuç​

Tanı, B12 eksikliğinin kafa karışıklığı ve davranış değişikliklerinin geri dönüşümlü bir nedeni olabileceğidir. Başka bir deyişle, B12 seviyenizi artırmak hafızanızı ve sağlıklı düşünme yeteneğinizi geliştirebilir veya geri yükleyebilir. Yorgunluk ve halsizlik gibi yaşadığınız diğer semptomları da çözebilir.

Alzheimer araştırmaları devam ederken, şu anda çok az etkili uzun vadeli tedavi vardır ve Alzheimer geri döndürülemez. Düşük B12 seviyelerinde bir tanı, alzheimer'dan çok daha fazla tedaviye yanıt verme potansiyeline sahiptir. Semptomlar tamamen kaybolmasa da, B12 seviyeleriniz normal seviyeye gelince bu sorun önemli ölçüde iyileşebilir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

R
Cevaplar
0
Gösterim
171
Realty
Realty
R
P
Cevaplar
0
Gösterim
117
Pharmacy
Pharmacy
P
S
Cevaplar
1
Gösterim
240
Noob33
Noob33
N
C
Cevaplar
3
Gösterim
343
lastmorn
lastmorn
L
P
Cevaplar
2
Gösterim
241
Aydem
Aydem
A
A
Cevaplar
3
Gösterim
286
Kinaght
Kinaght
K

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
13

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt