Azelderm Krem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Semih
 • 743 Görüntülenme
 • 0 Yorum
Semih

Semih

Üye
Mesajlar
68
Tepkime puanı
6
Azelderm krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, ne kadar sürede etkisini gösterir, sivilce lekelerine iyi gelir mi, azelaik asit nedir? Azelaik asit, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan doğal olarak oluşan bir asittir. Akne ve rosacea gibi cilt problemlerini tedavisinde etkili olmasını sağlayan antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Azelaik Asit, ortaya çıkabilecek sivilceleri önleyebilir ve akneye neden olan gözeneklerinizdeki bakterileri temizleyebilir.

Azelderm Krem Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır


Azelaik asit cildinize uygulanır ve jel, köpük ve krem formunda bulunur. Azelex ve Finacea, reçeteli topikal preparatlar için iki marka adıdır. Yüzde 15 veya daha fazla azelaik asit içerirler. Bazı kozmetik tezgah üstü ürünler daha küçük miktarlar içerir.

Cilt üzerinde etki etmesi biraz zaman aldığından, azelaik asit kendi başına akne tedavisi için dermatologların ilk tercihi değildir. Asidin ayrıca ciltte yanma, kuruluk ve soyulma gibi bazı yan etkileri vardır. Akne için azelaik asit kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Akne tedavisinde için azelaik asit kullanımı​

Azelaik asit şu şekilde çalışır:
 • Tahrişe veya sivilcelere neden olabilecek bakterilerin gözeneklerini temizlemek
 • İltihabı azaltmak, böylece sivilce daha az görünür, daha az kırmızı ve daha az tahriş olur
 • Cildinizin daha hızlı iyileşmesi ve yara izinin en aza indirilmesi için hücre döngüsünü nazikçe teşvik edin
 • Azelaik asit jel, köpük veya krem şeklinde kullanılabilir.
Tüm formlar aynı temel kullanım talimatlarına sahiptir:
 • Etkilenen bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın ve kurulayın. Alanın temiz olduğundan emin olmak için temizleyici veya yumuşak bir sabun kullanın.
 • İlaç uygulamadan önce ellerinizi yıkayınız.
 • Etkilenen bölgeye az miktarda ilaç uygulayın, ovalayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
 • İlaç kuruduktan sonra kozmetik uygulayabilirsiniz. Cildinizi örtmenize veya bandajlamanıza gerek yoktur.
 • Azelaik asit kullanırken alkol içerem veya “derin temizleyici” temizleyiciler kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın .
Bazı kişilerin ilacı günde iki kez uygulaması gerekecek, ancak bu bir doktorun talimatlarına göre değişecektir.

Sivilce izleri için azelaik asit​

Bazı insanlar, aktif salgınlara ek olarak akne izlerini tedavi etmek için azelaik kullanır. Azelaik asit, hücre yenilenmesini teşvik eder, bu da ciddi leker oluşumunu azaltmanın bir yoludur.

Ayrıca, cildinizin, cildinizin tonunu değiştirebilen pigmentler üretme yeteneği olan melanin sentezi olarak bilinen lekeleride engeller.

İyileşmesi yavaş olan yara izi veya lekelere yardımcı olması için başka topikal ilaçlar denediyseniz, azelaik asit yardımcı olabilir. Bu tedavinin kimin için en iyi sonucu verdiğini ve ne kadar etkili olabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Azelaik asit için diğer kullanımlar​

Azelaik asit ayrıca hiperpigmentasyon, rosacea ve cilt renginin açılması gibi diğer cilt rahatsızlıkları için de kullanılır.

Hiperpigmentasyon tedavisinde Azelaik asit​

Bir kopuştan sonra, iltihaplanma cildinizin bazı bölgelerinde hiperpigmentasyona neden olabilir. Azelaik asit, rengi bozulmuş cilt hücrelerinin birikmesini engeller.
2011'deki bir pilot çalışma, akne tarafından tetiklenen hiperpigmentasyonu giderirken azelaik asidin akneyi tedavi edebileceğini gösterdi. Ten rengiyle ilgili daha fazla araştırma, azelaik asidin bu kullanım için güvenli ve faydalı olduğunu da göstermiştir.

Cilt aydınlatması için Azelaik asit​

Azelaik asidi inflamatuar hiperpigmentasyonun tedavisinde etkili yapan aynı özellik, aynı zamanda melanin tarafından rengi bozulmuş cildi aydınlatmasını da sağlar. Daha eski bir araştırmaya göre, cildinizin melanin nedeniyle noktalı veya lekeli bölgelerinde cilt aydınlatması için azelaik asit kullanmanın etkili olduğu bulunmuştur.

Rosacea için Azelaik asit​

Azelaik asit iltihabı azaltabilir, bu da onu rosacea (gül hastalığı) semptomları için etkili bir tedavi haline getirir. Klinik çalışmalar, azelaik asit jelinin rosaceanın neden olduğu şişkinlik ve görünür kan damarlarının görünümünü sürekli olarak iyileştirebileceğini göstermektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi önlemede Azelaik Asit​

Yapılan bazı çalışmalarda azelaik asitin saç köklerine bağlanan DHT hormonunu orta seviyede azalttığı ve hücre yenileyici özelliği ile saç hücrelerini yenileyerek uzamalarını sağladığını göstermiştir. Ayrıca saç diplerine biriken sebum salgısını kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Genelde minoxidil ile birlikte kullanılarak daha yüksek sinerji etkisi göstererek yeni saç oluşumunu artırdığı görülmüştür.

Azelaik asit yan etkileri ve önlemleri​

Azelaik asit, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yan etkilere neden olabilir:
 • Cildinizde yanma veya karıncalanma
 • Uygulama yerinde cilt soyulması
 • Cilt kuruluğu veya kızarıklık
Daha az yaygın yan etkiler şunlardır:
 • Kabaran veya pullanan cilt
 • Tahriş ve şişme
 • Eklemlerinizde gerginlik veya ağrı
 • Kurdeşen ve kaşıntı
 • Ateş
 • Nefes almada zorluk
Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, azelaik asit kullanmayı bırakın ve bir doktora görünün.

Dışarı çıkarken güneş koruyucu kullanmak her zaman önemlidir, ancak özellikle azelaik asit kullanırken SPF (Güneş koruyucu) ürünleri kullanmaya dikkat edin. Cildinizi inceltebileceği için cildiniz daha hassastır ve güneş hasarına daha yatkındır .
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

life
Cevaplar
0
Gösterim
350
life
life
life
Y
Cevaplar
1
Gösterim
118
revivo
revivo
revivo
V
Cevaplar
0
Gösterim
226
Victus
Victus
V
V
Cevaplar
0
Gösterim
210
Victus
Victus
V
E
Cevaplar
1
Gösterim
229
Witch
Witch
W

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
10
Toplam ziyaretçi
10
Robots
12

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt