Avodart Kullananlar Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 4K Görüntülenme
  • 5 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Avodart Kullananlar Yorumları


Avodart markası olan dutasteride, erkek ve kadın tipi saç dökülmesi için FDA onaylı olmayan bir oral ilaç tedavisidir. Dutasteride (marka adı: Avodart), Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmamış olmasına rağmen, bazen genetik saç dökülmesinin tedavisi için kullanılan reçeteli bir oral ilaçtır. Dutasterid, dihidrotestosteron (DHT) düzeylerini ve testosteron dönüşümünü azaltan bir tip I ve tip II 5-alfa redüktaz inhibitörüdür. DHT, saç köklerinin aktivitesini azaltan ve sağlıksız saçlara yol açan bir androjendir (erkek cinsiyet hormonu). Bu ilacın kullanımıyla ilişkili çok sayıda yaygın yan etki vardır, özellikle de cinsel işlev bozukluğu. Finasteride (Propecia) veya Minoxidil (Rogaine) aksine Dutasteride, erkek tipi saç dökülmesi için FDA onaylı değildir. Bu DHT inhibitörü, inceltme saçlarını, uzaklaşan saçı ve kel noktalarını tedavi eder. Dutasterid ayrıca BPH (büyümüş prostat) için bir kullanılan bir ilaçtır.

Dutasterid Androgenetik Alopesi Tedavisi İçin Etkili midir?​

Dutasterid, kandaki DHT seviyelerinde azalmalar yaparak saç köklerinin aktivitesini artırır. Saç kök foliküllerinde hücre yenilenmeleri normal düzeyde oluşarak incelen saçların tekrar eski canlı haline gelmesine yardımcı olur. Dutasterid etkisi özellikle saçların yeni dökülmeye başlamış, vertex bölgedeki saç kayıplarının erken dönemlerinde başarı sağlar. Tabi bu durum kişideki genetik saç dökülmesi şiddetine bağlı olarak değişebilir. Dutasterid, karaciğer hastalığı, yüksek dereceli prostat kanseri, meme kanseri olan erkekler veya hamile veya emziren kadınlar (doğum kusurları riski nedeniyle) için kullanımı önerilmez.

Dutasterid Kullanımında Tedavi Süresi Ne Kadar Zamandır​

Dutasterid kullanımından sonra iyileşme süresi yoktur. Mevcut saçlar kısa süre içerisinde olumlu gelişmeler görülebilir. Dökülmüş minyatür olarak uzayan saçların eski haline gelmesi için en a 6 ay ve uzun süreli kullanım gerektirir. Saç derisindeki dht seviyelerindeki azalmalara bağlı olarak dökülmüş saçların kökleri eğer ölmemiş ise 6 aydan sonra yenilenmeler başlar ve 1 yıl süreli kullanımlar bu saçların uzamasına teşvik edebilir. Ön frontal bölgedeki dökülmüş saçların geri çıkması biraz daha uzun yıllar sürebilmektedir. Bu saçların kısa süre içerisinde gelişmesi uzaması için minoxidil gibi büyüme uyarıcı losyonlar kullanılmalıdır.

Hem Finasterid hem de Dutasterid Genetik Saç Dökülmesinde Etkilidir​

Çalışma verileri, hem finasterid hem de dutasterid'in erkek tipi kelliğe sahip erkeklerde saç büyümesini teşvik etmede etkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, ilaçlarla ilgili bazı kıyaslama çalışmalarında, dutasterid, erkeklerde saç büyümesini finasteridten daha fazla artış sağladığı görüldü.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi'nde yayınlanan ve erkek tipi saç dökülmesi olan toplam 416 erkeği içeren bir çalışmada, araştırmacılar, dutasterid kullanan erkeklerin, finasterid kullanan erkeklere göre saç sayısında daha fazla yüzde artış yaşadığını buldular.

Dutasterid verilen erkeklere her gün 0.05 mg, 0.1 mg, 0.5 mg veya 2.5 mg'lık bir doz verilirken, finasterid alan erkeklere 5 mg'lık bir doz (saç dökülmesini tedavi etmek için tipik olarak reçete edilen dozun yaklaşık beş katı) verildi. Çalışma toplam 24 haftalık bir süreyi kapsıyordu. Araştırmacılar, iki ilacın etkilerini karşılaştırmak ve doğrulamak için bir uzman paneli ve öncesi ve sonrası fotoğrafları kullandılar. Dutasterid'in erkek tipi kelliğe sahip erkeklerde saç büyümesi üzerinde neden finasteridden daha güçlü bir etkiye sahip olduğuna dair birkaç teori vardır. Bunun bir nedeni, dutasterid'in DHT'yi bloke etme üzerindeki daha güçlü etkisinin, onu erkek tipi kelliğin önlenmesi için bir tedavi olarak daha etkili hale getirmesi olabilir. Başka bir neden, dutasterid'in vücutta daha uzun bir yarı ömre sahip olması olabilir, yani alındıktan sonra vücutta finasteridden daha uzun süre kalır.
Dutasterid yaklaşık 1 haftalık bir yarı ömre sahiptir, yani tek doz dutasterid vücutta bir, iki hafta kalabilmektedir. Finasterid ise 18-60 yaş arası erkeklerde yaklaşık 5-6 saat ve 70 yaş ve üzeri erkeklerde 8 saat yarı ömre sahiptir. Bu, tipik bir finasterid dozunun vücudunuzda tipik bir dutasterid dozundan önemli ölçüde daha kısa bir süre boyunca sürdüğü anlamına gelir.

Dutasterid'in Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir?​

Dutasterid kullanımının en sık görülen olası yan etkileri arasında cinsel işlev bozukluğu (iktidarsızlık), libido azalması (cinsel dürtü), orgazma ulaşmada güçlük, boşalma bozukluğu, göğüslerde büyüme ve hassasiyet (jinekomasti), ellerde ve ayaklarda ödem, ruh hali değişiklikleri, baş dönmesi, baş ağrısı, burun akıntısı, ve nadir olarak deri döküntüsü (kurdeşen) görülebilir.

Dutasterid Kullanmaya Başladığınızda Sonuçlarından Ne Bekleyebilir?​

Dutasterid'in sonuçları, yaklaşık 6 aylık düzenli ve tutarlı kullanımla saç kökleri kademeli olarak gelişecektir. Sonuçları korumak için, ilaç süresiz olarak alınır. Bu ilaç saç köklerinde oluşan tip 1 ve tip 2 enzimlerin oluşmasını engellediğinden başarı oranı daha da artacaktır. Saç köklerindeki hücre aktiviteleri tekrar başladığında dökülen saçların çıkması başlayacaktır. Ancak bu durum her insanda aynı etkiler vermeyebilir. Kullanıcıların çoğunda etkili sonular verirken kiminde ise etkisi çok az yada hiç gelişme göstermeyebilir. Dutasteride finasterid'ten daha fazla etkili olur. Vücuttaki yarılanma süresi yaklaşık 1 hafta kadar sürebilir. Buda etkisinin uzun süreli olacağı anlamına gelir.

Dutasterid ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorabilir kullanımı ve yan etkileriyle ilgili paylaşım yapabilirsiniz.
 
C

couza

Üye
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Arkadaşlar 25 yaşındayım saçlarımda ciddi dökülmeler mevcut finasterid kullananlara baktığımda çoğunlukla saç dökülmesine çok etkili bir faydasının olmadığını gördüm bende bir ara kullanmayı düşündüm ama cesaret edip başlayamadım doktora gitmiştim bana ampuller önermişti bende faydası olmayacağını düşünüyorum. Finasterid ten daha etkili olan avadort yani dutasteridi önerirmisiniz bu yaşta kullanmak ne kadar mantıklı olur sağlığa zararları varmıdır bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
 
lusyus

lusyus

Üye
Mesajlar
153
Tepkime puanı
4
Durumu
🎧 Müzik dinliyor
Günde 1 mg finasterid ve günde 2 kez sabah akşam minoxidil kullanmanızı öneririm dutasteride bu yaşta şimdi kullanmayın
 
P

Punisher

Üye
Mesajlar
33
Tepkime puanı
1
Avodart kullanmada bile 1 yılda saçlar çıkmayabilir, etkisinin olmaması nasıl açıklanabilir sizce
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
46
Tepkime puanı
4
Avodart kullanmada bile 1 yılda saçlar çıkmayabilir, etkisinin olmaması nasıl açıklanabilir sizce
Dökülen ve incelen saçların tekrar çıkması kalınlaşması için büyüme faktörünün başlaması gerekir bunu tetikleyen minoxidil yada östrojen losyon kullanmalısın. Başka türlü finas yada dutas ile saçları toparlaman uzun yıllar alır.
 
J

Jeolog

Üye
Mesajlar
18
Tepkime puanı
0
4 haftadır finasterid kullanıyorum saçıma bir henüz etkisi olmadı DHT hormonuna karşı etki etmiyor gibi saçlarda incelme son sürat devam ediyor. Yan etkilerini de hissetmeye başladım bırakmak istemiyorum 6 ay daha kullancam bakalım nasıl etkisi olacak.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
309
kelboy
kelboy
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
367
murphy
murphy
M
P
Cevaplar
1
Gösterim
307
xavi07
xavi07
X
O
Cevaplar
3
Gösterim
511
ParTikül
ParTikül
P

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
5
Çevrim içi ziyaretçiler
6
Toplam ziyaretçi
11
Robots
14

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt