Argan Yağı Kullananlar Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 432 Görüntülenme
  • 2 Yorum
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Arkadaşlar merhaba aranızda argan yağı kullananlar var mı, argan yağı, argan ağacının çekirdeklerinden üretilen esansiyel bir yağdır. Fas ve Cezayir'in birçok yerinde bir mutfak malzemesi olmasının yanı sıra, yaşlanmayı geciktirmeden nemlendirmeye ve cilt yaralanmalarını tedavi etmeye kadar her şey için kullanılan iyi bilinen bir doğal sağlık ürünüdür.

Aynı zamanda, doğal bir saç uzatma tedavisi ve minoksidil ve finasterid gibi saç dökülmesi ilaçlarına bir alternatif olarak yaygın olarak tanıtılır.

Diğer birçok uçucu yağa benzer şekilde, argan yağının saç için iddia edilen faydaları, gerçek ve kurgunun bir karışımıdır. Saç sağlığı için bazı faydaları var gibi görünse de, saç büyümesini teşvik etme veya saç dökülmesini önleme konusundaki iddia edilen yetenekleri hakkında hiçbir bilimsel araştırma yoktur.

Aşağıda, argan yağının ne olduğundan saç sağlığı için potansiyel faydalarına kadar her şeyi kapsayan argan yağı ve saç hakkında daha fazla ayrıntıya girdik.

Erkek tipi kellikten etkilenen erkekler için saç dökülmesi tedavisi olarak etkili olup olmadığına da baktık.

Son olarak, FDA onaylı ilaçlardan reçetesiz ürünlere kadar saçınızı kaybetmeye başlıyorsanız göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç başka tedaviyi listeledik.

Argan Yağı Nedir?​

Argan yağı popüler bir uçucu yağdır . Fas'ın yarı çöl bölgelerinde ve Kuzeydoğu Afrika'nın diğer bölgelerinde bulunan bir ağaç olan çekirdeklerden veya argan ağacından veya Argania spinosa L'den üretilir.

Tarihsel olarak, argan yağı yemek pişirmek, cilt enfeksiyonları için doğal bir tedavi ve cilt ve saç bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılmıştır.

Diğer uçucu yağlar gibi, argan yağı da sözde sağlık yararları nedeniyle yaygın olarak tanıtılmaktadır. Genellikle iltihabı azaltmak, yaşlanmanın belirli yönlerini tersine çevirmek, belirli cilt koşullarını tedavi etmek ve cildi ve saçı nemlendirmek için yararlı bir uçucu yağ olarak tanıtılır.

Bugün, argan yağı dünya çapında yaygın olarak bulunmaktadır. Argan yağını internette ve çoğu sağlıklı gıda mağazasında bulabilirsiniz. Ayrıca şampuanlarda, saç kremlerinde ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak bir bileşen olarak kullanılır.

Argan Yağı Saç Uzaması İçin Çalışır mı?​

Argan yağının kozmetik ve sağlıkla ilgili bazı faydaları var gibi görünse de, şu anda saç büyümesi üzerindeki etkilerine dair saygın bir bilimsel araştırma yoktur.

Argan yağı ve saç büyümesi arasındaki olası bağlantıya girmeden önce, argan yağının daha iyi araştırılmış faydalarından bazılarına kısaca göz atalım.

İlk olarak, argan yağı cilt sağlığında belirli bir iyileşme ile bağlantılıdır. Örneğin, 2014'te yapılan küçük bir araştırma, ağız yoluyla argan yağı tüketen ve 60 gün boyunca cildine argan yağı solüsyonu uygulayan menopoz sonrası kadınların, ağız yoluyla zeytinyağı tüketen kadınlara göre 60 gün sonra cilt su içeriği seviyesinin daha yüksek olduğunu buldu. aynı argan yağını ciltlerine uyguladılar.

Diğer araştırmalar , argan yağının cilt bariyeri onarımı için fayda sağlayabileceğini, iltihabı azaltabileceğini ve yara iyileşmesini iyileştirebileceğini bulmuştur.

Basitçe söylemek gerekirse, argan yağının optimal cilt sağlığını iyileştirme ve koruma söz konusu olduğunda, üzerinde iyi çalışılmış birkaç gerçek faydası olduğu görülmektedir.

Bununla birlikte, saça gelince, argan yağının potansiyel etkileri ve faydaları hakkında çok az sayıda araştırma mevcuttur. Örneğin, argan yağının saç ürünlerindeki popülaritesine rağmen, saç dökülmesi tedavisi olarak olası etkilerine bakan hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

Ayrıca saç büyümesi, saç sağlığı veya saç kalınlığı, gücü ve hidrasyonu gibi şeyler üzerindeki etkileri hakkında çok az veya hiç güvenilir bilgi yoktur.

Bununla birlikte, saç büyümesi ile ilgili besinler üzerine yapılan bazı araştırmaların, doğal bir saç büyüme tedavisi olarak argan yağının etkinliği üzerinde etkileri olabilir.

Örneğin, argan yağı öncelikle trigliseritlerden oluşsa da ölçülebilir miktarda E vitamini de içerir .

E vitamini ailesinin bir parçası olan antioksidanlar olan tokotrienoller, saç sağlığı ile yakından bağlantılıdır.

Aslında, 2010 yılında yayınlanan bir araştırma , tokotrienol takviyesinin saç dökülmesinden muzdarip erkek ve kadınlarda saç sayısında artışa neden olduğunu buldu.

Bu, argan yağının kendisinin saç büyümesini iyileştirdiğini kanıtlamasa da, potansiyeli olduğunu gösteren ilginç bir bulgudur.

Argan yağının cilt yararlarından bazıları saça da uzanabilir. Örneğin, argan yağının iltihaplanmaya olan faydaları, kepek (seboreik dermatit) veya sedef hastalığı gibi iltihaplı cilt rahatsızlıkları olan kişiler için faydalı olabilir.

Bu durumlar doğrudan saç dökülmesine neden olmazken, kaşınma ve kafa derisinin zarar görmesi nedeniyle geçici olarak saç dökülmesini tetikleyebilir.

Kısacası, argan yağının saç büyümesini iyileştirdiğine veya saç dökülmesini durdurduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, diğer bazı faydaları saçlarınız için faydalı olabilir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?​

Argan yağı, şampuanlarda, saç kremlerinde ve diğer saç bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır ve denemek isterseniz saç bakım rutininize eklemenizi kolaylaştırır. Argan yağı içeren saç ürünlerini internette ve birçok süpermarket ve eczanede bulabilirsiniz.

Tezgahtan argan yağı şampuanı veya saç kremi satın aldıysanız, saç bakım rutininizin bir parçası olarak kullanmak için ürünün ambalajındaki talimatları izleyin.

Ayrıca mevcut şampuan veya saç kreminize argan yağı da ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, elinizdeyken şampuan veya saç kreminize bir veya iki damla eklemeyi deneyin, ardından solüsyonları saçınıza uygulamadan önce karıştırın.

Argan yağını doğrudan uygulamak isterseniz, havluyla kuruladıktan sonra saçınıza iki veya üç damla yağ sürmeyi deneyin. Argan yağı, saçınızı nemlendirmek ve hasardan korumak için saç kremi veya doğal şekillendirici yağ olarak kullanılabilir.
 
A

Arkeolog

Üye
Mesajlar
17
Tepkime puanı
0
Estradiol losyon içine emilim artırıcı ve hemen kuruma oranını artırmak için katılabilir mi?
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
U

Uzman

Moderatör
Mesajlar
107
Tepkime puanı
2
Estradiol losyon içine emilim artırıcı ve hemen kuruma oranını artırmak için katılabilir mi?
Losyon içine yapısı yağ olan hiçbir şey katmayın.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

life
Cevaplar
0
Gösterim
40
life
life
life
Y
Cevaplar
1
Gösterim
46
revivo
revivo
revivo
V
Cevaplar
0
Gösterim
164
Victus
Victus
V
V
Cevaplar
0
Gösterim
109
Victus
Victus
V
E
Cevaplar
1
Gösterim
168
Witch
Witch
W

Users who are viewing this thread

Sponsor Bağlantı

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
23
Toplam ziyaretçi
63
Robots
19

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt