& Saç Dökülmesi Forum

Sacekimisonuclar.com Sizlere saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında her tür bilgiye rahatça ulaşma ve sorunuza cevap bulma olanağı tanıyan yardımlaşma platformdur.

Aldactone Kullananlar

Dutasterid, Estradiol, Setipiprant, Spiro, Ru58841

Tarçın

Editör
Editör
Katılım
18 Haz 2021
Konular
41
Mesajlar
48
Tepkime puanı
0
 • #1
Aldactone kullananlar kullanıcı yorumları aldactone ilacı ne için kullanılır, aldactone saç çıkarma tüylenme için kullananlar sivilce için kullanılır mı yan etkileri nelerdir aldactone hormon tedavisi saça faydaları, diane 35 saç için kullanımı saç çıkarır mı hakkında açıklayıcı bilgiler. Aldactone, etken maddesi spironolakton olan kadınlar ve erkeklerin kullanımına yönelik olarak üretilmiş idrar söktürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Tıbbi anlamda diüretikler grubuna dahil olan bu ilaç genel olarak yüksek tansiyona karşı ve vücutta çok fazla sıvı birikmesine bağlı rahatsızlıkların giderilmesinde ve kan değerlerinin düzenlenmesinde kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu ilaç vücutta biriken fazla suyun idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştıran bir diüretik türüdür.

Aldactone Nasıl Kullanılır?​

Aldactone vücutta biriken fazla suyu idrar yoluyla atılmasını hızlandırarak mevcut rahatsızlığın nefes almada zorluk kesik kesik nefes alma gibi durumlarda kullanılarak hastayı rahatlatır. Doktorlar genelde bu tür rahatsızlıklarda bu ilacı reçete ederler. Bazı durumlarda rahatsızlık daha ileri boyutta olabilir ve vücutta şişlik oluşması ayak bileklerinde zamanla ortaya çıkan büyük çaptaki şişlikler de vücutta biriken su oranının diğer belirtisidir. Aldesteron hormonu bazen kişide çoğalma yapabilir vücutta etkinliğini artıran bu hormon sebebiyle vücut su toplamaya başlar. Bu gibi rahatsızlık olan kişide aldactone ilacı yardımına başvurulur. Aldactone söz konusu olan hormonun yüksekliğini azaltarak vücutta dengeler ve vücuttaki su toplamasını azaltır fazla suyu idrar yoluyla attırarak normal seviyeye düşürür.
Ayrıca kandaki potasyum miktarının normal seviyelerin altında seyretmesi ve vücutta kıllanma artışı yaşanmasını engellemek için de bu ilaç kullanımı reçete edilmektedir. Reçete ile alınan Aldactone’nin kullanımı doktorun direktifleri doğrultusunda yapılmalıdır. Eğer doktordan gerekli öneriler alınmadıysa tavsiye edilen kullanım şekli yetişkinler için günde 1 tablet olacak şekildedir. Günlük doz miktarı, rahatsızlığın durumuna göre 25 mg ile 200 mg arasında değişiklik göstermektedir. Kullanım süresi rahatsızlığın ciddiyetine göre 6 ay kullnımı önerilebilir. Doktora danışmadan bu ilacı kullanmamanız gerekir.

Aldactone 100mg.jpeg

Aldactone Yan Etkileri​


Her ilaçta olduğu gibi aldactone etken maddesş spironolakton kişide yan etki yapabilir. Bu yan etkiler görüldüğünde doktora başvurularak ilaca karşı alerji olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Söz konusu oluşabilecek yan etkileri sıralarsak şunlardır.
 • Kalp atışında düzensizlik, çarpıntı ani atış hissetme
 • Göğüslerde hassasiyet
 • El ve ayaklarda karıncalanma oluşması
 • Yüzde dudaklarda ve ciltte aniden ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar
 • Kadınlarda adet düzensizliği olması
 • Erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizliğin ortaya çıkması
 • Mide krampları, kusma ve / veya ishal
 • Vücutta uyuşukluk oluşması
 • Sersemlik, dikkat eksikliği, unutkanlık ve zihin bulanıklığı
 • Susuzluk veya ağız kuruluğu
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi

Aldactone Fiyatı Ne Kadar​

Aldactone 100mg 2021 yılı satış fiyatı 23.17 TL dir. Sadece eczanelerde satışı vardır. Reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir.

Aldactone Sivilce Geçirir mi?​

Aldactone resmi olarak sivilce tedavisinde kullanımı onaylanmamış tır. Fakat kullanım amacı dışında etiketinde yazmamasına rağmen akne tedavisinde reçete edildiği görülebilir. Androjen hormonlarını azaltarak sivilce oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Testosteron hormonu cilltte yağlanmaya neden olur sivilce çıkmasına genetik yatkınlığı olan bayanlarda akne çoğalması oluşabilir. Sivilce geçirmede bu ilaç kullanılmaz.

Aldactone Kadınlarda Tüylenme İçin Kullanılır mı?​

Doktorlar genelde tüylenme azaltmak için aldactone önerebiliyorlar. Bu gibi problemler için mutlaka doktora danışmadan kullanmayın.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Aldactone Kullanımı​

Aldactone saç dökülmesini önlemede kullanımı önerilmez. Ancak sınırlı sayıda araştırmada saç dökülmesini önlediği görülmüştür. Saç dökülmesini önlemek için kullanacaksanız losyon olarak kullanmanız faydalı olabilir. Tek başına erkek tipi saç dökülmesi andro genetik alopeside önleyici etkisi olmaz. Mevcut losyon içine östrojen hormonu içeren ilaçların katılması gerekir. Spironolakton anti androjen azaltıcı etkisi ve saç köklerine östrojen hormonu bağlanmasıyla dökülme süreci tersine etki yaparak saçların tekrar çıkmasına ve dökülmelerin azaltılmasında etkili olabilir.

Aldactone ve Diane35 ile hazırlanan saç dökülmesi önleyici anti androjen losyon yapımı konusuna bakabilirsiniz.
 

eesra

Forum Üyesi
Üye
Katılım
27 Tem 2021
Konular
1
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
 • #2
Ben aldaktonu 3 ay kullandım doktorum vermişti işe yarıyor diyebilirim saçlarımı güçlendirmişti ama dökülmeleri pek durdurmadı tam etkili olması için 6 ay kullanmam gerekiyormuş
 

Alperen

Üye
Üye
Katılım
4 Tem 2021
Konular
6
Mesajlar
78
Tepkime puanı
2
 • #3
Aldactone ile ilgili bir link konusu verebilecek var mı?
 

Konuyu okuyanlar

Etiketler

Saç tedavisi başarısı için:
Azim...
Sabır...
Zaman...
Bilgi...
ve imkan...

Üst Alt