1 Yıl Dutasteride kulanımı ve Hormon Testi Sonuçları

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Emrah34
  • 322 Görüntülenme
  • 2 Yorum
E

Emrah34

Üye
Arkadaşlar selam, son 1 yıldır her gün düzenli olarak 0.5mg Dutasteride alıuorum 35 yaşındayım. Daha önce finasteride kullanıyordum 1 yıl gibi bende ciddi yan etkiler yapmıstı unutkanlık, konusma problemleri, sürekli uyku hali, göz kurulugu, uyku alamama, bitmeyen yorgunluk, halsizlik vs. gibi finasteridi ne zaman kullansam bu etkiler tekrarlıyor ve hayatımı etkiliyor. Saç dökülmesini önlemede çokta bi etkisini göremedim ne yazıkki.

Saç incelmesi ve açılma devam edince son çare olarak dutasteride kullanmaya basladım. ilk 2 hafta dışında 1 sene boyunca ciddi bir yan etki görmedim.
Tahminimce; kanda biriktigi ve yarı ömrü uzun oldugu icin hormonlarda dalgalanma yapmıyor ve yan etkileri yaşamıyorsunuz. Ancak hafif derecede yan etkilerde oluştu sertleşmede zorluk, cinsel uyarı da azalma gibi. Saç dökülmemi baya azalttı, günde sanırım maksimuö 10-20 tel dökülüyor ve her gün duş sonrası 3-4 tel dökülüyor. İncelen saçlarımda kalınlaşmıştı.

Hormon testini özel hastanede yaptırdım hormon testleri sonuçları şu şekilde.

• Sensitif Serbest Testesteron 41.73 pg / ml (Değer aralığı: 15-50)S
  • Sensitif Total Testesteron 8.147 ng/ml (Değer aralığı: 2-10)
  • Estradiol E2 (Östrojen) 38.71 pg/ml (Deger Aralıgı: 0-38.8 )
  • Prolaktin 22.10 ng/ml (Değer Aralığı: 2.1 - 17.7)
  • DHT 614.2 pg/ml (Değer Aralığı 300-850)
Ürolog sonuçlarımın normal oldugunu ama prolaktin değerinin yükselmiş bu problemin Dutasteride kaynaklı oldugunu ve bırakmam gerektigini söyledi. Dutasteride'den acıkcası vazgecme niyetim yok, gerekirse haftada 2 alacagım bırakmam.

Karaciger enzimleride test yaptırdım normal çıktı.

L

Loraes

Üye
Pek değişen bir durum yok sanırım anladığım kadarıuyla

L

lastmorn

Üye
Her ilaç herkeste etki etmiyor malesef ancak etki süresi uzayabilir yani 1 yıl değilde daha fazla süre kullanmak gerek biotin vitamini kullanmanızı öneririm.

Prolaktin hormon değeri yüksek çıkmış biraz daha yüselirse sıkıntı oluşturabilir ayrıca beyin hipofiz bezi prolaktin üretimini kontrol eder bezin büyüme olaslığıda vardır dikkat edin. İlerde tekrar tahlil yaptırmanızı öneririm.

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

K
Cevaplar
3
Gösterim
191
Aydem
Aydem
A
B
Cevaplar
1
Gösterim
175
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
PLAYMAKERS
B
Cevaplar
4
Gösterim
341
berke_gungorr
berke_gungorr
B
H
Cevaplar
4
Gösterim
395
bilgilikel
bilgilikel
B
D
Cevaplar
0
Gösterim
287
dogalsacekimi
dogalsacekimi
D
F
Cevaplar
5
Gösterim
566
berke_gungorr
berke_gungorr
B

Users who are viewing this thread

Yeni Konular

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
17

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Üst Alt